Centralno i etazno grejanje.

@stole77
Sve si u pravu ali postoji tu još jedna stvar,neko namerno ide na to da predimenzioniše broj rebara u prostorijama da bi išao sa manjom temperaturom iz kotla.Zna se da kondenzacijski kotlovi treba da rade na manjim temperaturama da bi ostvarili uštede u grejanju.
 
Samo toplotna pumpa ili klime ostalo je gubljenje para po meni.

Zar mislite da ce eps pustiti da koritimo panele i da vracamo u mrezu?

 
@stole77
Sve si u pravu ali postoji tu još jedna stvar,neko namerno ide na to da predimenzioniše broj rebara u prostorijama da bi išao sa manjom temperaturom iz kotla.Zna se da kondenzacijski kotlovi treba da rade na manjim temperaturama da bi ostvarili uštede u grejanju.
Zarad toga nije problem da se kupi koje rebro vise ako ce kond. kotao imati veci efekat. Rebro ovo sto ja planiram oko 1000 din.
 
Da li neko zna da izracuna kolicinu rebara po prostoriji cisto da me eventualno ispravi ako je potrebno.
Evo kako sam ja racunao.
kuhinja: 77w/m3 (20C)
*spavaca soba: 70w/m3 (18C)
dnevni b. : 85w/m3 (22C)
kupatilo: 93w/m3 (24C)

evo npr jedna od *spavacih: 18,2m3 x 70=1,27 kw 1274:185= 6,8
dakle radijator od 7 rebara
(1 rebro =185w)

po tom principu racunao sve prostorije

Stan 80m2 izadje 70 rebara (kupatilo susac nisam racunao)
 
Da li neko zna da izracuna kolicinu rebara po prostoriji cisto da me eventualno ispravi ako je potrebno.
Evo kako sam ja racunao.
kuhinja: 77w/m3 (20C)
*spavaca soba: 70w/m3 (18C)
dnevni b. : 85w/m3 (22C)
kupatilo: 93w/m3 (24C)

evo npr jedna od *spavacih: 18,2m3 x 70=1,27 kw 1274:185= 6,8
dakle radijator od 7 rebara
(1 rebro =185w)

po tom principu racunao sve prostorije

Stan 80m2 izadje 70 rebara (kupatilo susac nisam racunao)
Da,zadovoljan sam,zato sam i kupio drugi isti.Kupljen 2014 i do sada nije pipnut-bez ijednog kvara.Ove godine če se morati očistiti (trebalo bi svake godine )
Što se tiče proračuna broja rebara ili veličina radijatora ako su panelni u pitanju.Mi smo u školi učili kako se sve to proračunava i to je već matematika.Tu ti ulaze mnogi parametri:Od čega je kuća zidana,debljina zida,od čega je ploča,veličina prozora,,na kojoj strani sveta je prostorija,od čega su prozori u novije vreme,šta je na podu,veličina vrata....da ne davim više.
Majstorima je cilj da si ti kao zadovoljan cenom i možeš samim tim sam upasti u probleme.Odluku o veličini radijatora ipak ti donesi.Desiće se da ti je negde prozor manji jer se obično radijatori stavljaju ispod prozora i šta onda.Dolazi do one priče-sat okreće a ne ugreješ se.
Nemoj ići ni po sistemu većih radijatora jer treba više vremena da voda procirkuliše.Bolje je staviti 2 manja radijatora (tako je kod mene)
Ovo ti izađe skuplje ali će se posle pokazati.Na jednom od tih staviš termo-glavu.
Termo-glave su ti skuplje za oko 700 din od običnih ventila.Ne stavljaš je u prostoriji gde planiraš staviti termostat.
Termo glava je oko 1200 din (nije malo) ali kasnije se sve to vraća.A i u kupatilo ako ti nije veliko,na sušač možeš staviti termo glavu i uključiš radijator par sati pred kupanje.da ne bi džabe tadio i trošio.
Da zaključimo:Ti si taj što odlučuješ a ne majstor.Majstor radi njegov deo posla.Mnogi će ti reći-ne treba ovo,ne treba ono...Pravi majstor če ti baš savetovati nešto od ovoga što sam ti napisao jer igra otvorenih karata,I sam si primetio da svi drugačije pričaju.Malo sam ga odužio ali sam hteo iskreno da podelim neka moja iskustva.Ne moraš ti ništa prihvatiti.
 
Mom komšiji su vetrenjaču stavili pod katanac.
Mislim da čim se priča sa panelima proširi,ovi iz EPS ima odmah da stanu na rep-tj država.
 
@Spajki Ok je za tebe specifican sistem zbog neujednačenosti, da kad bi podesio dobru temperaturu za kucu radionica bi ostala hladna, a kad podesis za radionicu u kuci bude vrelo. Ali ako su radijatori srazmerno dimenzionisani onda ti sobni termostat i ne treba. Ako se pregreva na 45 *C pri spoljnoj temperaturi od 0*C onda spustis polaz na 40*C na primer i bude ok. Tako radimo sa cvrstim gorivom gde nema mogucnosti paljenja i gašenja i temperatura bude stabilna, grejanje radi non stop i sve ok.

@stole77
Tih 180w po rebru je samo polovican podatak. Moras da znas pri kojoj deltaT (Tradijatora - Tsobe) je ta snaga. Obicno je 180w pri dT 70*C (Soba 20*C radijator 90*C). Pri nizim temperaturama vode snaga je srazmerno manja.
Posto je taj obracun 1 rebro po m2 nastao dok nije bilo izolacije za grejanje na cvrsto gorivo (t vode 80-90*C) sada sa izolacijom jako fino ispadne niskotemperaturno grejanje, da mozes ugrejati sobu bez problema sa polazom od 50-60*C.
Primer gubici sobe pre izolacije 1800w, temperatura radijatora 90*C posle izolacije se gubici smanje na 900w, sada je dovoljno da temperatura vode bude 55C da bi ostvarili ~90w po rebru
Sto je dobra stvar za kondenzacioni kotao, jer on moze da kondezuje vodu iz izduvnih gasova samo ispod ~60*C, a tu dobije nekih 5-10% bolju efikasnost.
Za najtacniji proracun treba izracunati toplotne gubitke prostorije sto nije bas lako. Ali to i nije previse bitno, vazno je da bude srazmerno prostorija sa prostorijom,onda bude ok i ono sa rebrom po m2.
Na primer dobijes racun da treba 2000w radijatora za sobu. Stavis 2400w, tj 20% vise. Nije problem ako svuda stavis 20% vise, jednostavno ides sa manjim polazom i dobijes isti rezultat sto se grejanja tice. Vazno je da ne stavis npr u sobu 1 20% jace, a u sobu 2 ostavis standardno. Onda ako prilagodis temperaturu vode optimumu za sobu 1 u sobi 2 ce biti hladno, ako nastelujes za sobu 2 soba 1 ce se pregrevati itd.
 
Petre,treba mu sobni termostat zbog racionalne potrošnje.Tu se slažem sa Spajkijem.
U stvari to je i činjenica.
Što se grejanja na čvrsto tiče.to je druga priča.Tu ne postoji mogućnost precizno regulisane temperature.Zato i postoji dosta bačene energije.
 
Tu je stranica sa cenama energenata u Sloveniji, tako da su neke stavke skuplje, dok mogu bit druge i jeftinije prema cenama u Srbiji.
Znači, ne moraju da su 100% tačne za uslove u Srbiji, a mislim da mogu korisno služit.
Preračunato je na absolutnu i korisnu cenu po kWh u ovisnosti od gubitaka u sistemu, tako da se može pravit uspoređivanje

 

@Zoran0230,​

lijepo si pojasnio. Jedino nisam siguran da su 2 manja radijatora povoljnija (sigurno su skuplji) nego jedan veći, ako se veći spoji kako treba. Veći se spajaju križno npr. ulaz gore lijevo, a izlaz dolje desno. U tom slučaju nema problema s cirkulacijom i relativno brzo se ugriju.
 

@Zoran0230,​

lijepo si pojasnio. Jedino nisam siguran da su 2 manja radijatora povoljnija (sigurno su skuplji) nego jedan veći, ako se veći spoji kako treba. Veći se spajaju križno npr. ulaz gore lijevo, a izlaz dolje desno. U tom slučaju nema problema s cirkulacijom i relativno brzo se ugrij
Skuplji su,naravno.Ali na jednom staviš termo glavu i možeš da koriguješ temperaturu ako ti je pretoplo.Kotao će manje raditi.
Koliko para toliko muzike.
To je samo moj predlog i pokazalo se dobrim a izolacija O bodova.Kod mene ima gde je napojna gore desno a povratna dole levo u zavisnosti gde se radijator nalazi ali sve je to OK.
 
Poslednja izmena:
Termo glave imam na svim radijatorima. Dok sam se grijao na plin koristio sam sobni programabilni termostat s dva režima (dnevni i noćni). Prelaskom na loženje drvima, termostat je izgubio funkciju, jer termo glave određuju temperaturu u svakoj prostoriji osim kupaonice (jedan radijator mora biti bez termo glave). Termo ventile s termo glavama svakako preporučujem. Koliko god se čine skupim, vrijede svakog novčića.
 
Slažem se u potpunosti.Mi smo stavili i u kupatilo jedno koje nam je non stop u upotrebi,zbog pranja kanti od mleka i ostalih sudova za tu svrhu i non stop su vrata otvorena.Uključimo termo glavu u veče pred tuširanje a preko dana nemamo potrebe.Da smo stavili običan ventil već bi 3x menjali jer bi procurio,Ovako termo glava radi posao.
Da,ne stavlja se u prostoriji gde je termostat.Obično u dnevnom boravku.
 
Tu je stranica sa cenama energenata u Sloveniji, tako da su neke stavke skuplje, dok mogu bit druge i jeftinije prema cenama u Srbiji.
Znači, ne moraju da su 100% tačne za uslove u Srbiji, a mislim da mogu korisno služit.
Preračunato je na absolutnu i korisnu cenu po kWh u ovisnosti od gubitaka u sistemu, tako da se može pravit uspoređivanje

Метар букве кошта 65е?
 
Plus minus.
Objašnjenje kaže da je ta cena za drvo 55 plus 10 za dostavu.
Puno zavisi od lokacije.

Kod mene su oko 50-55, ali sam ne rubu šume.
Ako uzmem rezane na 20 cm su 70 €.
Cena za iskipano ispred kuće.
 
Nazad
Vrh