Centralno i etazno grejanje.

U takvom okruženju može. Topla peć, žar.... Sve se ispunilo onim dimom koji samo što se ne zapali (nzm kako bih ga nazvao) i dimnjak i peć i kad je konačno stvorilo plamičak, taj sav dim je napravio bum.
 
Stvori se ugljicni monoksid CO (nepotpuno izgaranje) sa isparenim ugljikovodicima , sve vrlo gorljivo s tim da treba vrlo malo O i otvorene vatre da sve bukne ili bolje pukne.
 
Dobio račun za struju za novembar.Ukupna struja 18000 din,od toga mi je do sada bio redovan račun oko 7000din.Znači za grejanje na TP u novembru 11000 din.Otprilike baš kako sam i računao.Do sada sam plaćao toplifikaciji 12 meseci po 15000 din mesečno_Ovako bi trebalo da ispadne od 60000-80000 din za celu zimu.Pre ovoga 180000 din za grejanje.

Sent from my HTC U12 life using Tapatalk
Koliko kvadrata grejes, nesto mi mnogo to za TP?
 
Imam jedno pitanje za ove koji imaju na bojler prikaceno na centralno grejanje.Izgleda da je ovo govno od gorenja procurilo.

Da li da uzimam talas x80 k ili obican talas x 80.

Ovaj x80 k se samo zakace vodovi od grejanja na ove dve rupe sa strane.E sad mene zanima da li ce nocu bojler da greje svu vodu iz sistema za grejanje.Posto mi bojer neiskljucujemo osim kada se tusiramo.Nocu nelozim pumpa radi normalno 24h.I da napomenem da smo na jedotarifnom sistemu nema skupe jeftine struje pa mi i nije toliko bitan utrosak struje ,da li se isplati da se cimam sa ovim.


Racuni su od 4500 do 5800.
 
Bez obzira na jednotarifnu ili dvotarifnu struju, bojler u domaćinstvu pravi značajnu potrošnju struje, i od tog računa cenim da na bojler odlazi bar 2000 din mesečno. Tako da svakako ima smisla prikopčati bojler na centralno grejanje, ali treba ugraditi ili ventile ili neki vid automatike da se spreči cirkulacija vode iz centralnog grejanja kroz bojler kad grejanje ne radi, jer tad bojler greje svu vodu u sistemu.
 
Ja sam skoro stavio Tessy kombinovani.
Namerno sam njega jer ima najvecu povrsinu izmenjivaca 0.5mm2 u odnosu na ostale izvikane ciji su izmenjivaci od 0.15-0.3m2
Koliko citah kad je radna temperatura u kotlu 60-80 stepeni izmenjivac je u tom rezimu snage 15kw.
Ugradjen pre mesec dana , cekam jos racun za struju

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Jedno pitanje, nije baš centralno, ali je grejenje.
Kod nas je gasovod po kućama koliko znam prisutan samo u dva grada.
Ako nema daljinskog gradskog, najviše se koristi za neki oblik centralnog grejanja.

Kolega bi trebao da ogreje neku kućicu, na može na drugo nego na gas. Struje nema, sve je drveno i podignuto, da se teško postavi peč na drvo.
U gradovima sa gasom po Vojvodini i vani na Istoku, Mađarskoj i slično sam video, da postoje neka individualna grejna tela, što imaju svako svoj izlaz dima, odnosno auspuh, obično ispod svakog prozora, gde su namešteni iznutra.

Nemam blage veze kako se to naziva, ili koje firme to proizvode, pa bi treba pomoć, gde to naći i ko proizvod ia ko korisničko/tehničku informaciju. I da li se može koristit i na gas iz bombe, znači butan/propan?
 
Daner aj ubaci neki link od tog kombinovanog da pogledam i njega jer i ja gledam da ubacim kombinovani bojler ali je meni temparatura vode 50 stepeni u sistemu pa sam neodlučan hoće li to dobro funkcionisati. E da i kod mene se ne gasi peć od jeseni do proleća drži konstantno istu temparaturu u sistemu. Grejem se na mlevenu šapuriku tako da mi je ogrev besplatan samo rada dva tri dana.
 
Daner aj ubaci neki link od tog kombinovanog da pogledam i njega jer i ja gledam da ubacim kombinovani bojler ali je meni temparatura vode 50 stepeni u sistemu pa sam neodlučan hoće li to dobro funkcionisati. E da i kod mene se ne gasi peć od jeseni do proleća drži konstantno istu temparaturu u sistemu. Grejem se na mlevenu šapuriku tako da mi je ogrev besplatan samo rada dva tri dana.

Teoretski, tu bi najbolje bilo da postoji neki poseban bojler koji bi se grejao samo kroz izmenjivač, a da onda iz njega ide voda u redovan električni bojler gde bi strujom samo dogrevao tu vodu na potrebnu temperaturu. Ne znam da li postoji možda takvo fabričko rešenje, ovako jedino ko gradi novu kuću pa da to već u planu predvidi i uklopi.
 
Trenutno bojler koji imam je namešten na 60 stepeni pa zbog toga i mislim da li je malo da bude 50 kao u sistemu ili da povećam temparaturu na 60 ali onda moram ugradjivati termoglave na radijatore jer bi bez njih u kući bio pakao.
 

Ovakav sam ja uzeo.

Mislim i na 50 stepeni da ce ti raditi posao.Da ne trosis mozda za kupanje i vecu temperaturu od 50?

Ja sam prezadovoljan.

Ujutru kad se grejanje skroz ohladi, temp padne na 20, voda u bojleru se isto ohladi ali i dalje je vruca da ne mozes ruku drzati kad pustis samo vrelu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh