Bušenje bunara na njivama

Hvala kolege na informacijama... Mislio sam da samo hoće da opelješe pošto ih nema puno, ali ako vi kažete da je to neka regularna cena onda ok... Živeli :ppozdrav:
 
Pozdrav svima

Da li moze bunar da se izbusi pola cola ili 1/4 ?
I drugo koliko treba vremena za to odprilike?
U stvari ne treba mi bunar uopste nego rupa dubine 5-10m pola cola ili 1/4 dovoljno pa ne znam kome drugom da se obratim

Hvala
 
Mislim da nema nista manje od pola cola a i to je pitanje koliko bi moglo duboko. Problem je sto se tanka cev savija a moze i da pukne kad naidje na kamen. Cemu sluze te rupe???
 
Rupe sluze da se sipa posebno djubrivo mikrobilosko koje se onda siri u svim pravcima praveci zemlju super rastresitom

Nasao sam nesto na Youtube sto su neki rusi improvizovali pa cu sam praviti ako moram.
Evo klip https://youtu.be/tCE9WM12oHE

Ali kupio bih ako neko prodaje tako nesto vec napravljeno
 
Koje je to djubrivo ?

Kompost čaj. Evo ti ovdje https://www.environmentcelebration.com/product/natures-solution-organic-compost-tea/
ali ne isplati se to kupovati bojim se jer je preskupo da se naruci.
Ako bi kupovao od njih morao bi da ides preko trece osobe koja to kupi u Americi
i onda posalje tebi. Ima takav sajt to moze zavrsiti ali je prilicno skupo.

Najbolje ga je praviti sam. Ima instrukcije ovdje:
http://www.soilfoodweb.com/Compost_Tea_Recipe.html

A ovdje kako napraviti kompost od kog se kasnije pravi caj:
http://www.soilfoodweb.com/Thermal_Compost.html

Otvoricu novu temu pa cu malo bolje objasniti o cemu se tu radi.
Ali moram sacekati 30 postova, nemogu otvoriti temu prije toiga.
Ova zena sto to radi je naucnik i radi u praksi jako dugo sa fenomenalnim rezultatima.
Tako da cu otvoriti novu temu i objasniti sta sam cuo do sad i kakve je rezultate dalo.
Po mom skromonom misljenju to je buducnost poljoprivrede
ali objasnicu sve detaljno kad otvorim temu
 
Dobrog si majstora izabrao, samo sto kvalitet kosta ali se isplati :ppozdrav:

@pocerina
Bazeni se kopaju spram zapremine busotine, ti sto kopaju male bazene prave vise stete nego koristi, sve ima svoj razlog, cak je i minimum dva bazena da se kopaju, talozni i prelivni, jer kad ide isplaka iz busotine ide kanal u talozni bazen tu se obara nabuseni materijal preliva cista isplaka u drugi bazen i pumpa povlaci preciscenu isplaku i gura nazad u busotinu.
Problem kod malih bazena je kad ljude ili mrzi da kopaju veci ili im je jeftinije da ne placaju kombinirku ili neznanje a prave se pametni, pa onda muljaju uvek isto ne cisti se busotina kako treba pa guraj krec bentonit ili previse gustu isplaku pa zeznu sloj i smanje samim tim i kapacitet sloja do cak i 60-70% od stvarne mogucnosti koliko moze vode da da
 
Sa majstorom ni pola reci nije bilo, ja pojma nisam imao u sta se upustam, ali su Ervin i Emil sve odradili maksimalno profesionalno.











- - - - - - - - - -

P.S. Imali smo i rezultate karotaze za bunar koji je busen na cca 3km od ovog.
 
Imao bih pitanje za neke od članova, iskusnije ili sa više znanja. Izbušili smo bušotinu za bunar u širini od 125mm. Vodu smo našli izmedju 7-8 metra i nastavili sa bušenjem do 11m. Postavili smo običnu plastičnu cev urezanu sa strane do 5m od dna. Voda u cevku dolazi do nivoa 3m od vrha, tla. Ako iscrpim kasno popodne ujutru opet voda dodje do tih 3m od tla. znam da je ona razlika od 7-8 metra do trećeg metra dokle dolazi voda u suštini potisak a ne dotok vode. Zanima me moze li neko da na osnovu opisa da predpostavku koliko bi tu vode bilo ako širimo bunar na 1m betonske cevi, ili uopšte kako bih mogao da izračunam koliki je dotok vode?
 
Pozz dobri ljudi -snježina udario ruke me bole od lopatanja al barem šljiva ladna ,što bi rekli ko led !!
Kad bušimo bunar il kopamo prvo krećemo od prvog i osnovnog uvjeta -koliko trebam vode u jedinici vremena -
ako trebam vode za oprat ruke i zalit par cvjetova na vikendici onda imaš dosta -imaš oko 100 litara u cjevi po tvojem -potrošiš svu vodu danas i sutra ti opet nacuri
ako trebaš više onda daj informacija više -kako ste našli vodu na 7 metru -kakvi su slojevi-jel to curilo iz neke rupice na tom 7 metru il je pravo doticalo
šta je bilo nakon 7 metra pa do 11 -
I ako bi iskopo bunar sa cjevima 1 metar opet bi ga napunilo do 3 metra stim da bi imo oko 5 kubika vode u bunaru -trebalo bi duže da puni al je to opet prvo pitanje -kolko mi treba vode ..
Onako na prvu -nedovoljan dotok ako treba za 100 litara vode 12 sati --da je 100 litara u minuti ok bi bilo -nekom je i to malo ,,,
 
Poslednja izmena:
Pozz dobri ljudi -snježina udario ruke me bole od lopatanja al barem šljiva ladna ,što bi rekli ko led !!
Kad bušimo bunar il kopamo prvo krećemo od prvog i osnovnog uvjeta -koliko trebam vode u jedinici vremena -
ako trebam vode za oprat ruke i zalit par cvjetova na vikendici onda imaš dosta -imaš oko 100 litara u cjevi po tvojem -potrošiš svu vodu danas i sutra ti opet nacuri
ako trebaš više onda daj informacija više -kako ste našli vodu na 7 metru -kakvi su slojevi-jel to curilo iz neke rupice na tom 7 metru il je pravo doticalo
šta je bilo nakon 7 metra pa do 11 -
I ako bi iskopo bunar sa cjevima 1 metar opet bi ga napunilo do 3 metra stim da bi imo oko 5 kubika vode u bunaru -trebalo bi duže da puni al je to opet prvo pitanje -kolko mi treba vode ..
Onako na prvu -nedovoljan dotok ako treba za 100 litara vode 12 sati --da je 100 litara u minuti ok bi bilo -nekom je i to malo ,,,
To koliko vode trenutno imam to sam izmerio. Crpili smo pumpom ali naravno do tog negde 8 metra. Koliko nam vode treba? Dosta da kazem, za sada je to otprilike po predpostavci tih 5 kubika dovoljno ali ako bi bila u recimo dva dana.
Kod bušenja ne znam kakav je dotok bio jer se nije videlo ali u cevi koliko mogu da procenim gledanjem odozgo voda dolazi sa strana u širinu a ne u jednom mlazu.
Sto se tiče zemlje ona je čista smonica do tog negde 7 m i tu kad se naišlo na vodu imao je deo sa sitnim peskom izrazito sitne granulacije. Vrlo kratko nekih mozda da kazem 30-tak centimetra. Dalje je bila kako kazu neka ilovača žuta i tako do 11m. Neznam dalje jer majstor koji buši imao je burgiju samo toliko. Stim što moram reći i da je kod traženja vode čovek rekao da ima i druga žila na 15-tom metru negde. Da se nije i ona uključila ovde?
To je nešto od detalja što mogu spomenuti .
Hvala u svakom slučaju.
 
Da to je i bila pretpostavka da ste naišli na proslojak pjeska na 7 metru ,debeo oko pola metra ,-obično je to vrlo fina granulacija koja nemože dati puno vode u kratkom vremenu al ima stalno.Kod nas je slična situacija -između 8-9 metara je takav fini pjesak ,dalje ode glina do 11 metra-onda je sve pjesak ,vrlo fini pa do 1mm na 21 metru
Svi veliki kopani bunari su do 9 metara-dno je glina a bušeni od 20 do 24 metra
Probaj nekako izbušit do tih 15 m pa da vidiš kako daje vodu i da vidiš šta je dolje dalje ,nemoraš to ni zacjevit nego kroz ove cjevi samo probuši mali promjer 50 mm npr.
Konačan cilj da se dočepaš pjeska malo krupnijeg barem 1 metar debelo.
 
Nazad
Vrh