Bušenje bunara na njivama

Neverovatno kakav si covek ili hoces samo da provociras. Busi se 100 m jer na manjoj dubini nema vode ili je ima toliko malo da na prvoj vecoj susi se kapacitet drasticno smanji. Po kakvoj logici bi se busio onda taj plici bunar, koji ce imati vode samo u kisnoj godini kada i nema potrebe za navodnjavanjem?? Moj bunar-busotina je uradjen 1991. godine, 24 metra i vode ima koliko hoces , kvalitet je takav da se moze koristiti za pice. Ali ja se nalazim na 82 metra nadmorske visine, sto se vise ide u brda mora se ici razlika izmedju mene i njih u nadmorskoj visini , plus ta 24m gde je ta izdasna voda.

Stvarno ne znam cime sam te to provocirao. Mozda time sto sam u susnoj godini nasao vodu na dubini od 2,5m na 380m nadmorske visine. Ako je to tu nema pomoci.
Voleo bih kada bi i ti i svi drugi imali takvu priliku. Ovim se moja diskusija zavrsava jer ne zelim vise da te provociram.
 
Sto se tice tvoje vode, veruj mi da me ne interesuje nista o njoj , ni dubina, niti kapacitet, to je sve tvoj problem. Ovde u ovoj rubrici ima 860 postova, jedini si se ti nasao reci da je ovo rubrika busenje bunara na njivama a ne busenje dubinskih bunara na njivama. Da li je dubinski ili plitki kakve to ima veze, mora se busiti u DUBINU pa makar i jedan metar. Ti odmah znas da ovaj jedan clan foruma ne treba ici na 100 m zato sto moze imati vodu na 2,5, odakle ti znas konfiguraciju njegovog terena?? Radi se o tome, to sam hteo da ti kazem. Smiri malo hormone.
 
U ravničarskim krajevima se kopa što dublje, ne samo da bi se voda pronašla, već da bi se i što duže i u većoj količini akumulirala.
Bunar se u brdskoplaninskim predelima ne kopa ispod nivoa mora, jer bi neko po toj logici morao ići preko 1.000 etara u dubinu. Kopa se samo na određenim mestima gde na zemlji ima pokazatelja da se ispod kreće voda, a sve dok se ne dođe do najjačeg dotoka(žile) ili više njih, ili dok se ne naiđe na veći kamen(ploču), čijim bi se probijanjem rizikovao odtok već pronađene vode. Ovakva voda se koristi i za piće jer se redovno obnavlja, dolazi i kroz retku zemlju odlazi. Nizijski bunari zbog strukture zemlje zadržavaju vodu pa ista uglavnom nema kvalitet za piće, a u nekim krajevima zbog same dubine ima i primese arsena, gvožđa, sumpora, itd ...
U pitanju su dve različite stvari i obojica ste na svoj način u pravu ... :ppozdrav: ...
Izvinjavam se za mali off topic teme.
 
Sto se tice tvoje vode, veruj mi da me ne interesuje nista o njoj , ni dubina, niti kapacitet, to je sve tvoj problem. Ovde u ovoj rubrici ima 860 postova, jedini si se ti nasao reci da je ovo rubrika busenje bunara na njivama a ne busenje dubinskih bunara na njivama. Da li je dubinski ili plitki kakve to ima veze, mora se busiti u DUBINU pa makar i jedan metar. Ti odmah znas da ovaj jedan clan foruma ne treba ici na 100 m zato sto moze imati vodu na 2,5, odakle ti znas konfiguraciju njegovog terena?? Radi se o tome, to sam hteo da ti kazem. Smiri malo hormone.

Da imas 18 godina shvatio bih tvoje ponasanje ali sa 40....
 
Eto dragi ljudi sezona za mene je gotova ,bušilica oprana i podmazana -neka čeka do idućeg ljeta .....
Sezona bušenja je bila sušna ko i godina ,žega isušila njive i novčanike...
Sad je vreme da se zapali vatra u pećki ,pije šljiva i da se divani dugo u noć a i zasvira :veseljak::
ŽIVILI :ppozdrav:......
 
[video=youtube_share;YZ-7BD3VgO8]https://youtu.be/YZ-7BD3VgO8[/video]
Obična skalamerija napravita fleksom i aparatom za varenje -ono što se morako kupit ,kupljeno je
 
Šokac koliko u dubinu može da bušiš.
Kod nas na terenu ima jedan bunardžija princip je isti samo je sprava malo ozbiljnija i veća,kod nas se buši na 80-120 m. Kod mene konkretno jedan na 85 drugi na 105.
 
Izbušio sam jedan za probu na njivi 10" -25 cm promjera 46 metara ,ugrađena pvc cjev 125mm -dalje nije išlo ,boreri se okreću ali pumpa kineska ne može da iznosi izbušeni materijal van na površinu .Nikad nisam ni pokušavo da ojačam bušilicu jer nema potrebe ,svi bunari kod nas su od 12-24 metra,od 3 kubika do 50 na sat .
Bitna mi je bila mobilnost jer mi stane u gepek od škode ,naravno osim kubične bačve ,,,,
Da bi to moglo dublje treba malo sve pojačat ,cijevi ,pumpu ,hidrauliku ipak je to motorić od motokultivatora 5,5 ks -sve to napravljeno iz hobija,djelovi sa otpada i pijaca.
Na kraju hobi se malo pojačo da bi sve presušilo kako ljudi nemaju više para ...
 
Mene intresuje čisto onako,što bi moj pok,tata rekao "da ne umrem glup".
Čovek što radi kod nas na terenu ,radi sa IMT 577 on je snaga,toranj je nekih 8-9 m a cevi su od 6m,princip je isti kao i sa tvog snimka samo je eto malo veće sve.
Kod mene je za četri sata izbušio na 85 m.
Jel mora da ide voda nom stop da izbacuje izbušeni materijal van,koliko se sećam a vidim i kod tebe na snimku da voda ulazi kroz cev koja nosi burgiju?
 
Sam princip bušenja je svuda isti -bez obzira na veličinu i dubinu i zove se direktno bušenje(ima i drugih metoda) -sve što dolje burgija samelje i izbuši mora izać van iz rupe inače si u gadnim problemima .Voda ulazi kroz cjevi ide do burgije i iznosi okolo cjevi nabušeni materijal ,kad se dođe do vode staje se sa bušenjem u ugrađiva se cjev sa perforacijom ..
Svi majstori koji buše bunare od obične bušilice pa do traktora imaju iste probleme -to je poso koji radiš a ne vidiš šta radiš -
Na ovakoj željezariji smo isbušili rupu 6 kilometara duboku -ne baš za vodu nego za naftu ..
A što se tiče dubine bušenja , veličina samog tornja pokazuje i dubinu do koje može izbušit .
2gtn1jl.jpg
[/IMG]
 
Prijatelju i da nadjes nekog skarabudzice ti pa ces opet na kraju placati 50e a vec si bacio 35.
Bez ljutnje ali znas kako kazu nemos se stisnes i da prdnes, kad moram tako da se izrazavam.
Da neko ok radi eventualno moze busenje da ti naplati i ugradnju oko 30e a da ti kupis cevi, granulat obezbedis vodu, struju i slicno...
 
Nazad
Vrh