Bušenje bunara na njivama

Mi imamo problem sa vodosnabdevanjem, kad dodje leto bunari utanje i daleko su ispod potreba gazdinstva. Vec dve godine pokusavamo da resimo problem, razgovarali smo bar sa 10 firmi i ljudi koji se bave busenjem bunara. Niko se nije usudio da busi. Nema puno busenih bunara, par ljudi je pokusalo bezuspesno. Ne znamo sta da radimo, samo dvojica su iskreno rekla da im se ne isplati da rizikuju. Novac nije problem ali definitivno niko ne sme ili nece da radi. Kolega Worm mi je dosta pomogao, dao neke kontakte, ali nike doslo do realizacije.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Jedno pitanje,mozda malo i glupo,kakav bunar mi treba za zalivanje 1ha i kako se krecu cene busenja?
 
za prof.dr.seljak pozovi coveka iz sabca naci ce ti vodu ako postoji na imanju pogledaj klipove na youtube- Mioljub Popovic pronalazac vode pa kada ti pronadje vodu onda zovi koga hoces da izbusi bunar poz.

- - - - - - - - - -

za prof.dr.seljak pozovi coveka iz sabca naci ce ti vodu ako postoji na imanju pogledaj klipove na youtube- Mioljub Popovic pronalazac vode pa kada ti pronadje vodu onda zovi koga hoces da izbusi bunar poz.
 
Је ли нашао теби воду? Како веровати у те ненаучне методе а улагање велико?
 
Ja sam odavno rekao da bez bunara iz peska nema vode.Komsija busio fi 350 na 33m a ja fi 125 na 55m do prvog sloja plavog peska.Kod njega 70ak litara u minuti kod mene oko 400.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Pronasli smo mi vodu pomocu zica.
Iskopali bunar na tom mestu i imamo vode za komplet domacinstvo.

Sta je problem u zicama?
 
Ok
Slazem se da se to kosi sa tvojom profesijom, ali to je istina. I tu istinu
Niko ne moze da ospori.
 
Daj molim te kakva istina. Ti ljudi su nevidjeni prevaranti. Gde navodno otkriju vodu tu vec imaju neke podatke a da ne pricamo o kolicinama vode kvalitetu nacinu dolaska iste u podzemlje rezervama.....
Najveci problem je sa nasim narodom sto bi u svemu da prodju sto jeftinije kad treba da uloze a kad rade sami nesto da naplate sto je bolje moguce. Tako nam i ide sve lepo nije nama niko kriv drugo za sve sem nas samih
 
Istina je, jer sam licno pronasao vodu sa rasljama. Raslje napravljene od bakarnih zica. Preko pet parcela sam pratio podzemnu zilu i na svojoj parceli sam tacno odredio mesto. Odradio probnu busotinu sa obicnom, klasicnom burgijom, dosao do vodonosnog peska koji je u medjuvremenu kroz busotinu
Poceo da izlazi pod nekim slabim pritiskom vode.
Tu smo odradili kopanje bunara i sada imamo dovoljno vode za nase domacinstvo komplet. Ne zavisimo od gradskog vodovoda.

PONAVLJAM BUNAR JE KLLASICNE IZRADE, NIJE DUBINSKA BUSOTINA.

Svim ljudima koji zele da rade klasicne bunare, neka se raspitaju pre nego sto pocnu investirati. Nisu nasi stari imali strucnjake, pre 100 nu godina da ima pare uzimaju.
Za busotine vecih kapaciteta i tu se treba povesti racuna. U susednom mje covek prevaren, od laika koji su radili i na kraju samo pokupili novac, a gazda nije dobio placenu uslugu.
 
Kod mene ima dva lokalna majstora koji kopaju klasicne bunare I sve rade o svom trosku dok ne nadju vodu I nakraju ubace svoju pumpu da demonstriraju kapacitet pa tek naplate.vodu pronadu isto rasljama,
 
Ja sam mislio da je to neka izmišljotina i onako iz zajebancije dok je stari orezivao voće uzmem makaze i capnem jednu Y rašlju od ljeske. Na par mjesta se počela uvijati i vraćati, a onda se odjednom grančica naglo okrenula uvis i pukla.
Poslije probam u dijelovima dvorišta kud prolaze vodovodne cijevi i opet isti efekat.

Inače u naselju je prije skoro svaka kuća imala pobodenu cijevku u zemlju i onu ručnu pumpu, a sad kako voda poskupljuje mnogi se sjetili da bi isto valjalo za baštu i plastenike pa su opet postale tražena roba.
 
Uz pricu sa tim majstorima sam cuo da saY od vrbe nemoze tacna dubina da se odredi a sa srebrnim zicama znaju tacno broje neke korake.na jednom bunaru majstor reko da ce dubina biti oko 35m a vodu nasli na 39 bio sam prisutan redovno u toku radova utroseno cinimise oko 10000cigli spustali su dole bocu sa kiseonikom zbog nedostaka istog.
 
Janosh nisi dokazao sa tim slučajem . Evo kod mene slučaj , kad sam prvi bunar bušio , došli ljudi da rade profesionalno , tako su i naplatili . Cijev fi 100mm postavljaju . Reko sam da mi treba minimalno 600-700lit/min . On uzeo žice i šeta , ja nevjerujem i počnem da se smijem . Kaže ovo je pouzdano . Ja mu kažem ajde nadji u krugu 100m gdje sigurno nema vode kako žice kažu i buši tu . Meni je svejedno jer inače ne garantuje znam da ću platiti . On nadje to mjesto i naravno vode ko u priči.
 
Ne razumem sta si u drugom delu napisao. Hajde busi gde zice ne pokazuju vodu i vode ko u prici. Koliko bih imao vode da je busio tamo gde su zice pokazivale vodu?

Sada da rezimiramo
Ja sam napisao kako sam radio i do kakvog smo mi rezultata dosli. Imas gore postove ljudi koji potvrdjuju moje pisanje. Slicnim metodama su radili i dosli su do istih rezultata. U nasoj drzavi vekovima unazad kopani su bunari i pronalazena voda na slicne metode. Tada nije bilo savremenih tehnologija i velikih strucnjaka koji ce pre pogresiti nego ovi sa starim metodama koji neki ne priznaju. Ovo se odnosi na stare klasicne bunare.

Dali ti Momo verujes ili ne to me bas mnogo i ne interesuje. Primecujem po temama da ti imas neke svoje stavove koji odstupaju od vecine i narodski imas neko tvoje "uvlacenje" po meni nepotrebno.
Nemoj me pogresno shvatiti, ali to je moje zapazanje.
 
Oću da kažem da bi i ti našao istu količinu vode da si se pomjerio od te "žile" . Nema tu nikakvih žila gdje ima vode ima , može da varira malo sloj po dubini metar dva gore dole ali moje je mišljenje da tu vodu nise našle žice nego je tu ima pa ima . Ja napišem šta mislim u nekim temama u kojima pišem i postavljam pitanja a dal odstupaod većine ili ne kakve veze ima.
 
Pravis neku bespotrebnu filozofiju.
Da sam pomeri dva metra dalje nasao bih ,,sipak,, narodski receno.
Da nije bilo tih zica kako bih uopste znao da bas busim na tom mestu.
U nasoj opstini su trebali da se rade bunari za gradski vodovod i na jednoj parceli su radjene savremenea istrazivanja, koja uzgred da napomenem ja ne poricem.
Tu je pronadjeno dobro nalaziste vode. Sve je bilo dobro, samo sto tu parcelu opstina nije mogla otkupiti od vlasnika iz nekih njima znanih razloga. Da sada ne lupam bezveze. Zatim su oni otkupili susednu parcelu i pocelo je busenje. Kada je to odradjeno bilo je daleko manji kalacitet vode. Neznam tacno koliko je odstupanje u kapacitetu i u razdaljini od tih busotina.
Iz ovo primera vidimo da ta sema o pomeranju busotine ne pije vodu.
Vidite i sami da su mnogi nezadovoljni sa svojim busotinama iako su radjene po kartama koje su priznate. Normalno je i da pored najmodernijih tehnika ljudi omanu.
 
Nazad
Vrh