Bušenje bunara na njivama

Moj jedan komsija ima u 50ari na salasu 3bunara I samo u jednom ima vodu, ta

Ko da nije to bas kako se ovde prica.
 
Pravis neku bespotrebnu filozofiju.
Da sam pomeri dva metra dalje nasao bih ,,sipak,, narodski receno.
Da nije bilo tih zica kako bih uopste znao da bas busim na tom mestu.
U nasoj opstini su trebali da se rade bunari za gradski vodovod i na jednoj parceli su radjene savremenea istrazivanja, koja uzgred da napomenem ja ne poricem.
Tu je pronadjeno dobro nalaziste vode. Sve je bilo dobro, samo sto tu parcelu opstina nije mogla otkupiti od vlasnika iz nekih njima znanih razloga. Da sada ne lupam bezveze. Zatim su oni otkupili susednu parcelu i pocelo je busenje. Kada je to odradjeno bilo je daleko manji kalacitet vode. Neznam tacno koliko je odstupanje u kapacitetu i u razdaljini od tih busotina.
Iz ovo primera vidimo da ta sema o pomeranju busotine ne pije vodu.
Vidite i sami da su mnogi nezadovoljni sa svojim busotinama iako su radjene po kartama koje su priznate. Normalno je i da pored najmodernijih tehnika ljudi omanu.


Sve sto ti je MOMO u postu napisao je tako, voda ne ide u "Zilama" vec se nalazi u slojevima peska ili sljunka (u slucajevima plitkih bunara). Kako vec zovete zile to se moze odnositi iskljucivo gde postoji stena pa se javljaju pukotine i podzemni kanali od erozije kroz koje tece voda.
U vecini slucajeva kod busenja bunara i dobijanja malih kolicina vode a zna se da moze da bude vise je greska priucenih majstorcina koji misle da su bogom dani da buse jer su poceli tako sto su culi da tu ima lepih para i da moze da se zaradi a cim dodju do ozbiljnij problema i pucanja finansijskih beze glavom bez obzira.
To sto su minimalne kolicine koje odredjenima trebaju za domacinstvo to su vise rupe koje daju nesto vode nego bunari, kod izrade bunara mora se gledati milion stvari da bi imao konstantan priliv vode, dobar i nepromenljiv hemizam, vodu koja je maks zasticena od raznoraznih zagadjenja...pored toga obavezno porediti hemijski sastav, filtere koji se stavljaju kapacitet zbog brzine strujanja vode prilikom crpenja jer sve to utice jedno na drugo. Nestrucnim radom a takodje i koriscenjem dolazi do problema navlacenja taloga obaranjem odredjenih materija iz vode u filterskoj zoni, regovanje i pojava kojekakvih mikroorganizama i sve to dalje vodi propasti.
Uvek sam protiv tog samovoljnog buskanja kojekuda kako se kom svidi bez ikakve kontrole i nadzora, ne zbog struke vec zbog toga sto cemo vrlo brzo dovesti do toga da cemo i dalje imati dosta vode u podzemlju ali ista nece biti za ljutsku upotrebu. Kad bude trebalo da se placa za kubik vode 300 dinara zbog prerade, da bi samo preziveli je bez vode se ne moze, isti ti koji su i doveli do problema ce najvise da se bune.
Polako ali u bliskoj buducnosti platicemo za sve svoje gluposti a sa vodom se nije igrati
 
Evo primjera komsija je imao parcelu zemlje blizu kuca . Zemlja je teska zbijena i nepropusna a u uz to ni ph nije bio dobar . Na analizi pokazalo cak da je zaslanjena . Voda se zadrzavala na povrsino pri bilo kakvim padavinama . On jak finansijski i rijesio da popravi stvar . Umjesto da uradi plicu drenazu on uradi izveze velike kolicine stajnjaka , sumpora i uradi podrivanje na metar ipo pomocu bagera . Sve se izokrenulo . Kad kod drugih lezi voda povrsinski kod njega nema a kad kod drugih nestane kod njega se digne podzemna voda i bude more do kraja maja ponekad . Usput je komsija njegov nosio vodu iz svog bunara na analizu i vise nije za pice.
 
Priznajemo mi skolovane bunardzije. Kako su ljudi ranije pili vode dok nije ta nauka toliko uznapredovala? Moje misljenje da se ne treba odricati starih metoda. To sto vi sporite moje pisanje, normalno je jer zastupate teze daleko skuplje, koje mogu vrlo lako da omanu kao ove klasicne. Ja sam iznosio samo cinjenice.
 
kakvo je vase misljenje ili iskustvo sa bunarima koji se buse pomocu busilice? vidim da rade solidne dubine i precnike. Mene jedino brinu te cevi i spojevi sa tim lepljenjem ali kazu ljudi sa se to skroz dobro pokazalo...
 
Ima li neko informaciju gde se mogu kupiti bunarska sita i koje su im cene?

- - - - - - - - - -

Narucio danas sito,firma iz NS,1800 din kvadrat
 
Zdravo svima.

Procitao sam dobar deo teme od pocetka, drasticno se promenila cena busenja bunara do danas ali se nije promenila "muka" oko nalazenja vode.
Barem je tako kod mene, te bih zamolio bilo koga od Vas ko je upucen da mi pomogne na neke od nacina.

Naime, planiram kopanje/busenje bunara na njivi povrsine oko 4ha na brdovitom predelu u okolini Kragujevca.
Najveci problem mi je sto ne mogu da pronadjem nekog ko moze da mi odredi lokaciju busenja, te ukoliko mozete nekog da mi preporucite bio bih vam zahvalan.

Nemojte samo rasljare, u njih ne verujem.
Raspitivao sam se oko hidrogeoloskog ispitivanja sondiranjem, ali je cena dosta visoka, oko 500e.

Posto ne planiram celu njivu da navodnjavam, vec nekih 50 ari ni ne treba mi neka velika kolicina vode, samim tim ocekujem da pronadjem vodu na plicoj dubini jer u blizini njive postoji jedan star,i kopani, bunar sa dobrim kapacitetom a nije dublji od 12m.

Hvala unapred!
 
Ми ископали дубина 12 метара.. вода се сад види на око 3 метра.. Стављене 3 пластичне цеви од 4 метра, плус малена дренажа около. Тестирао сам је неколико сати без прекида и ради одлично. Окитен са корпом спуштен на око 11,5 метара..
 
Evo ja imam jedan problem. U Vrnjačkoj Banji sam, imam malinu na nekih 15-tak ari. Voda vrnjci su par godina imali jednu bušotinu blizu mog placa i tada je nestala voda meni i komšijama, pre tri godine se vratila ali je mali dotok,i već u ovom periodu je nema. Pošto nemam sada neke pare da kopam nov bunar čuo sam da ovj postojeći može bušiti i da se u njega stavi cev. Ovaj bunar je dubok 16,5 m , dolazio je čovek koji traži vodu viskom i ima neke karte, i kaže da na nekih 18m ima vode, ali opet ni u to nisam siguran al ajde. Trenutno sam bez love pošto prošle godine nisam imao rod,što zbog suše što zbog nekih drugih stvari. Sada sam mislio da mogu da mogu da uložim nekih 300€ plafon. Ne razumem se baš u te bunare ali da li vredi bunar sličan mojem dubiti tim cevima i koliko se kreću te cene. Znam da je kopanje odnosno produbljivanje ručno od 150€ do 200€ malopre sam se čuo sa bunardžijom, ali ne znam sa tim što se buši i postavlja cev kako to ide i koliko to košta...hvala
 
Dobar dan svima :ppozdrav:

Imam pitanje vezano za pumpe... Danas smo iskopali 22m bunara f125mm. Koga god pitah ovih dana (pa i bunardziju) svi mi spominju neke "Ruske" pumpe... Sta bi bila vasa preporuka da uzmem za tu dubinu a da izvlaci bar 1000+ litara na sat? Imam struju tu blizu, tako da ne moram ove benzinske...
 
Dobar dan svima :ppozdrav:

Imam pitanje vezano za pumpe... Danas smo iskopali 22m bunara f125mm. Koga god pitah ovih dana (pa i bunardziju) svi mi spominju neke "Ruske" pumpe... Sta bi bila vasa preporuka da uzmem za tu dubinu a da izvlaci bar 1000+ litara na sat? Imam struju tu blizu, tako da ne moram ove benzinske...
ma koja ruska uzmi neku potapajucu taljansku ili tako nesto i ima date sluzi godinama ovde imas sve
http://www.pumpe.rs/proizvodi?filter=9
 
Nazad
Vrh