Bušenje bunara na njivama

Jako,jako zanimljivo pitanje!!!!
Evo mog konkretnog slučaja,znači 2 bunara dubine 15 metara ,do nivoa vode 5 metara
1.bunar fi 200 mm-4 metra sita -potopna pumpa ga ispumpa rećemo skoro trenutno da bi kasnije po malo pućkala vodu
2.bunar fi 2" alkaten -4 metra sita -pumpa honda 2" -nikad nije došlo do prekida vode-puni mlaz non-stop
Bunari su u razmaku 5 metara.Mislim da se u ništa nije pogriješilo u izradi 1.bunara al nikad nije htio pošteno radit zato smo i bušili drugi.
Kod nas se niko nije usrećio sa takvim velikim bunarima,otvorenog tipa,pa ni ja koji ih radim(više ne).Nekako uvjek dajem prednost zatvorenim bunarima(bunar fi3"-1000 L/min daje sigurno i nikad ne staje),Ovo je moje mišljenje za naš teren i praksa se pokazala pouzdana.Možda neko iskusniji ima precizniji odgovor.
 
A šta bušiti ako mi treba 3000l/min??

Sve zavisi od terena na kom se radi bunar

- - - - - - - - - -

Jako,jako zanimljivo pitanje!!!!
Evo mog konkretnog slučaja,znači 2 bunara dubine 15 metara ,do nivoa vode 5 metara
1.bunar fi 200 mm-4 metra sita -potopna pumpa ga ispumpa rećemo skoro trenutno da bi kasnije po malo pućkala vodu
2.bunar fi 2" alkaten -4 metra sita -pumpa honda 2" -nikad nije došlo do prekida vode-puni mlaz non-stop
Bunari su u razmaku 5 metara.Mislim da se u ništa nije pogriješilo u izradi 1.bunara al nikad nije htio pošteno radit zato smo i bušili drugi.
Kod nas se niko nije usrećio sa takvim velikim bunarima,otvorenog tipa,pa ni ja koji ih radim(više ne).Nekako uvjek dajem prednost zatvorenim bunarima(bunar fi3"-1000 L/min daje sigurno i nikad ne staje),Ovo je moje mišljenje za naš teren i praksa se pokazala pouzdana.Možda neko iskusniji ima precizniji odgovor.

Jel isti covek radio oba bunara ? Najverovatnije da nije dobro odradjen bunar pa zato i zeza. Jel iz peskova voda i sa cim je busen bunar ?
 
Pa ti imas vrlo dobru lokaciju kako ovako od prilike mogu da vidim. Ti slojevi se hrane direktno iz Dunava preko kackog rita. Malo sam pregledao karte i profile i kada bi busio neki bunar oko 30m dubine veceg precnika mogao bi da naidjes na lepe kolicine vode jer su u pitanju sljunkovi i peskovi. Mozda cak i do tih kolicina koje su ti potrebne. Znas li mozda na kojoj je dubini seoski bunar za vodovod i koja je kolicina vode u pitanju. Da li je oko 150-180m
 
A kako se to gleda? Ni sam neznam dali da idem na potapajuću pumpu i agregat za struju ili kardansku na traktor,hteo bi zalivati tifonom fi 150/400m,kišno krilo 72m
 
Nije to bas tako jednostavno, da bi sto vise izvukao iz toga sto imas potrebno je videti koliko ti treba maksimalno vode u toku jednog dana kada se zaliva, pa kakav ce tifon da bude tj koji tip prskalice, koji kapacitet zalivanja pa onda malo detaljnije ispitati sta ima u zemlji nekom istraznom busotinom malom ili geoelektrikom jer nije bas aluvion pored reke pa da je direktno prihranjivanje iz reke i da mozes vuci koliko hoces
 
Mindjušar , prvo ti izbuši bunar i testiraj izdašnost pa ćeš poslije da se odlučuješ za pumpu . 3000l/min bi trebalo da postiže već bunar fi 100 ako je dobar dotok . Ja imam takve i ova dva što su bolja daju blizu 2000l/min sigurno , veće pumpe nisam koristio da probam. To su znači cijevi 4" , dabome mnogo bolje su cijevi 6" iz razloga što tu imaš izbor dubinskih pumpi većeg protoka koje mogu da udju u tu cijev a u fi 4" najveće tjeraju 350l/min. Osim cijene sve su prednosti na strani dubinskih pumpi i zbog veće efikasnosti (manje energije više vode ) a pogotovo što kod njih stisneš dugme i voda ide a kod površinskih (osim vakumskih a one su manjeg pritiska pa otpadaju ) treba navlačiti vodu , ručno kurblati i sl.

I što reče worm sve je tako , jedino da dodam , čini mi se da najčešće nema nikakve veze kolko vode treba dnevno i sl , voda ako ne prekida u roku par minuta na nekom kapacitetu , neće presušiti ni da tjeraš mjesec dana non stop , bar je tako ovde kod mene.
 
I što reče worm sve je tako , jedino da dodam , čini mi se da najčešće nema nikakve veze kolko vode treba dnevno i sl , voda ako ne prekida u roku par minuta na nekom kapacitetu , neće presušiti ni da tjeraš mjesec dana non stop , bar je tako ovde kod mene.

Sve zavisi od mikrolokacije. Nekada nisu ista dva bunara jedan pored drugog na par desetina metara a kamo li da se prica o razlicitim teritorijama i tipovima zemljista tj. geologije

- - - - - - - - - -

Mindjušar@

Dobro bi ti dosao ovakav bunar :osmeh:



- - - - - - - - - -

Samoizliv (nema pumpe-voda ide sama) u ovako susnoj godini sa slabim dotokom na maksimumu negde oko 36 l/s u dobroj godini 50-60 l/s bunar je jos u fazi testiranja
 
Worm , vidim da se razumiješ u materiju , pa jedno pitanje a ujedno i odgovor u vezi poredjena gore izmedju "zatvorenog " sistema i širokog bunara . 1 od moja 3 bunara zasad je slab , baca samo 200-300l/min i prekida ako pojačam . To je kad koristim dubinsku pumpu ili površinsku vakumsku ali sa nezatvorenim bunarom . Slučajnom sam probao sa traktorskom površinskom ali koja potpuno zatvara cijev bunara 4" i dosta više vode postiže , to bi potvrdilo što kaže šokac da zatvoreni sistem daje više vode .
Pitanje je :, pošto kod tog bunara kao i kod ostalih imam priključak struje , dali bi značilo ako se odlučim da bušim još jedan da pomjerim samo 50ak m ? Pošto mi je drugi bunar koji je super izdašan linijski od toga jedno 500m , bunardžija mi predlaže da pomjeram prema njemu , ali pošto je tu blizu asfaltni put ostaje mi da mogu pomjeriti samo 20ak m od tog lošeg bunara , jel može na tih 20ak m da bude više vode i dali ima veze ta logika što on kaže da pomjeram prema ovoj boljoj poziciji a ne kontra?

P.S: Ovaj bunar je zakon , gdje se to nalazi , i koliki pritisak na izlazu ostvaruje ?
 
Sta ti je u podlozi, iz cega crpis vodu ,jesu peskovi krecnjaci sljunak ? i da li je taj bunar sto ti daje vise vode na nizoj koti i koja je razlika u dubinama tih bunara?

Ovaj bunar sto sam okacio se nalazi u jugoistocnoj Srbiji projek smo radili kolega i ja proletos ,a letos je odradjen. Najvisi pritisak do sada kada je zatvaran je imao oko 0.3-0.4bar
 
Šljunak je dole , bar ko ovih boljih . Kote oba bunara su iste , ovaj izdašni je radjen do 13m , a rupice su od 9 do 12m dubine . Ovaj siromašni bušili su do 11m i zaglavili su kako kažu bunardžije nisu mogli dalje . Vratili su na 10m vrh i otišli. Kasnije sam ih zvao , došli su ponovo . Kažu da su probili na 12m i dublje ali dole nema šta da se traži jer se pojavljuje neki pijesak po kome zaključuju da dublje ne treba ići . Vratili su na 9m jer je tu najbolji dotok (oko 200l/min) i to je to. Radio sam već 2 godine tu . Do 200-250l/min može da radi non stop ali ako se pojača pumpa prekida .
 
Sve je ravnica , i sve je ovde riječna dolina Vrbasa i Save . Ja sam u tom trouglu od ušća. Nije to ni,plitko , šljunak mi je na 4.5-5m a često je ovde već od 2-3m . Jeste taj bolji bliži rijeci ali mi je čudno da baš tu prestaje dotok zato što to nije tako blizu . Bolji je recimo udaljen od Vrbasa 2.2km , a lošiji 2.5km . Isto tako treći bunar koji je isto dobar je linijski 2.5km od rijeke samo je paralelno 1km dalje. Uglavnom mi bunardžija predlaže ako bušimo još jedan pored tog lošeg da se pomjeramo nazad (prema rijeci ) pa makar 30m jer više nema prostora.
 
Tok reke se godinama pomera i teritorija vase drzave se povecava :osmeh: Nekada je na podrucju te ravnice upravo tekla reka e sad sve zavisi gde ubodes potrebno je malo vise analizirati sredinu. Ako se zabusi u fosilno recno korito to je bingo i tu su veoma lepe kolicine vode a ako se zabusi u nekadasnju obalu ili recnu terasu kao i ostrvo kapacitet je znatno manji
 
Nazad
Vrh