Bušenje bunara na njivama

Kod nas je džungla na 20 metara i nema šanse da promašiš kladu.
 
Kad smo kod trupaca , jeste offtopic , ali prošle godine ovde blizu , kad je bila najveća suša iz Vrbasa izvirila ogromna hrastova klada stara ko zna koliko . Skupila se ekipa da ju izvuče , Pokušavali 15ak dana , na kraju kad je voda malo došla , pomoću povezanih praznih buradi , par vitla i vojnog tenka-dizalice uspjeli su. Bio je trupac preko 20 kubika . Trud se isplatio , prodali nekim hrvatima čini mi se 500e kubik.
 
Koga preporucujete za busenje bunara i koja je orijentaciona cena po metru fi 110 ili fi 90
 
Pozdrav ! Procitao sam temu i imam konkretno pitanje. Imam cev 2 cola od 6 m. koja je izbusena metar sa rupicama. Nivo vode je na 4-5 m. To znam jer je na 20m. od njive iskopana rupa odakle vade soder. Morava mi je na 30m i na istom nivou. Da li je dovoljno da pobijem tu cev, stavim nepovratni i ukljucim pumpu tomos, kojoj neznam tacan protok ali znam da na nju ide vatrogasno crevo (taj precnik ) , benzinka ?
Zamisao je da 3-4 puta godisne naplavim kukuruz tako sto bih ga ogrnuo kao krompir (naravno ne toliko nego za trecinu ) jer bih tako dobio bankove niz koje bih pustao vodu . Teren je blago nagnut tako da je izvodljivo. Kad dodje voda do kraja reda premestim u drugi i td. Povrsina je oko 50 ari i znam da bi na velike povrsine to bila ludost.
Naravno, postoji opcija da vucem direkt iz Morave ali i je i ova varijanta zanimljiva !
 
Ako ti je Morava na 30m , zahvali bogu na takav dar i mani se udaranja cijevi , zvuči smiješno. Imam identičnu situaciju kao ti , jedna manja njiva , slična kao tvoja , 30ak m od Vrbasa a druga oko 3ha 70m od rijeke. Istovremeno sam navodnjavao obe , veću sa traktorskom , malo tifonskim topom , malo potapanjem a manju tomos pumpom kao ti što planiraš. na ulaz pumpe alkaten crijevo , na kraju "usisna korpa sa nepovratnim vent" , bućkanjem povučeš vodu do pumpe i pali. Bila bi bolja neka dizelka zbog potrošnje al šta je tu je. Inače da ti dam malo morala , na toj manjoj parceli kao tvoja , ove godine , kakva je bila , uz dva potapanja oborio sam lični rekord u kukuruzu , oko 12t/ha . ( Dekalb 6120 , sijan na 15cm )
 
To je i jeftino takvi trupci hrastovi stari ko zna koliko vrede citavo bogatstvo


43stepena, 42 minuta,45,99 sekunde c i 20 stepeni, 36minuta, 34,32 sekunde I, visina 229 m
mozes li molim te da mi kazes ima li smisla na ovom terenu traziti vodu, posto vidim da se razumes.imam bunar , ali je voda poprilicno otanjila nakon zemljotresa
 
@momosaric
Prvo , svaka cast na prinosu !
Imam i ja situaciju kao tvoju ,druga njiva odmah posle prve, udaljavajuci se od reke ali tu mi je jecam tako da sam miran za ovu godinu, samo ih put odvaja...
Kad vec delis savete, sta mislis koji kukuruz da sejem, do sad je to bio 704 i kad je kisna godina on razbije ali u zadnje dve prinos 30%...
Mada ako ga zalivam...
P.S Blago kiselo zemljiste
 
Postavi pitanje u temi kukuruz. jedino da ti kažem da je izbor hibrida velika lutrija , niko nemože predvidjeti , a i utiče najviše jedno 20-30% na prinos . Uglavnom obavezno uzmi više različitih hibrida od raznih kuća . Sledeće godine opet nemoj svesti na jedan hibrid bez obzira koji najbolje rodi samo neke izbaci a neke dodaj .
 
43stepena, 42 minuta,45,99 sekunde c i 20 stepeni, 36minuta, 34,32 sekunde I, visina 229 m
mozes li molim te da mi kazes ima li smisla na ovom terenu traziti vodu, posto vidim da se razumes.imam bunar , ali je voda poprilicno otanjila nakon zemljotresa

Koliko ti je dubok bunar, od prilike ti si negde preko puta Mataruske banje jel tako. Tu ispod tebe blizu ima rased koji je 100% malo proradio kad je bio zemljotres pa je doslo do gubitka vode jer su se otvorile nove pukotine u stenama. Vrlo moguce je da dobijes termalnu vodu ako oces da ides dublje ,a mozda se ukoliko bude jos neki potres pojavi i u tom postojecem bunaru
 
Bunar je dubok 12 metara.Mat.Banja i jeste nesto tako preko puta, vazdusnom linijom mozda nekih par kilometara.gledano, ako se ide prema Raski, Banja je preko Ibra levo od magistrale, a ja sam desno od magistrale u Konarevu, ka brdu.Pa ta termalna voda i ne bi bila losa, hahah.I mislis da bih mogao da idem malo u dubinu pa da probam da dodjem do boljeg priliva?a inace je pre neki dan opet bio potres 3,7 stepeni, ali nisam gledao situaciju u bunaru.hvala

Koliko ti je dubok bunar, od prilike ti si negde preko puta Mataruske banje jel tako. Tu ispod tebe blizu ima rased koji je 100% malo proradio kad je bio zemljotres pa je doslo do gubitka vode jer su se otvorile nove pukotine u stenama. Vrlo moguce je da dobijes termalnu vodu ako oces da ides dublje ,a mozda se ukoliko bude jos neki potres pojavi i u tom postojecem bunaru
 
Koji je minimalan precnik busotine-cevi u koju moze da se spusti potapajuca pumpa od 4''? Fizicki moze da udje u cev od 120mm ali pretpostavljam da bi tada bio problem sa hladjenjem.
 
Ne nikakav problem , imam pumpu 4" u cijevi 4 " . Možda ti zvuči smiješno na prvi pogled ali tako je , pumpa je u stvari vanjskog prečnika 90 i nešto mm a cijev preko 100 i tu nema nikakvih problema pogotovo sa hladnjem kad kroz nju prolazi hiljade l hladne vode . Bitno je samo pravilno pričvrstiti sajlu za izvlačenje da slučajno nebi zaglavilo šta prilikom izvlačenja.
 
Ne nikakav problem , imam pumpu 4" u cijevi 4 " . Možda ti zvuči smiješno na prvi pogled ali tako je , pumpa je u stvari vanjskog prečnika 90 i nešto mm a cijev preko 100 i tu nema nikakvih problema pogotovo sa hladnjem kad kroz nju prolazi hiljade l hladne vode . Bitno je samo pravilno pričvrstiti sajlu za izvlačenje da slučajno nebi zaglavilo šta prilikom izvlačenja.

To mozda zavisi od modela do modela, tj. kvaliteta. Meni je logicno da mora biti odredjenog prostora oko pumpe za nesmetano cirkulisanje vode. Sigurno postoji neko pravilo...
 
Nazad
Vrh