Bušenje bunara na njivama

Gde je bolje bušiti bunar kad duž ide uzbrdo, na donjem ili gornjem delu? Logično je da na donjem bi trebalo biti pliće voda što nemora da znači da će lakše da vuče vodu jer pumpa mora da gura vodu skroz uz brdo
 
Pozdrav za sve ! Imam namjeru napraviti stroj za bušenje bunara promjera do 200 mm. Dosta sam gledao po internetu posebno youtube snimke drillova. Najviše ih ima iz Amerike, Ukrajine i Rusije. Znam da treba napravit željeznu konstrukciju, treba mi električna dizalica, muljna pumpa i agregat. Eh sad ono što neznam a nadam se da će te mi pomoći je sljedeće. Kakav motor ide? Jel mora biti hidromotor ili može biti elektromotor? Mora li imati reduktor i koje snage kw je optimalan motor. Laik sam što se toga tiče pa nemojte zamjeriti što ću pitati šta pokreće svrdlo da kopa rupu ? Znam da je to motor ali trebali kakve hidraulike tu ili je sam motor dovoljan da kopa ? Hvala unaprijed na konstruktivnim odgovorima
 
Pozdrav.
Kako sam već bunar sam kopao ručno 6 metara sve uredno salio armiranim betonom,prošla 2 tjedna sam bušio u njemu i evo što mi se desilo.

Nastavili smo bušiti još 6 cijevi fi 1000 koje smo i postavili,a onda kreču problemi.
Kako je zemlja iznimno tvrda nije mogao iči orginal svrdlom za cijevi fi 600 nego prvo 300 onda 400 nekih 22 metra,ali u međuvremenu bunarđiji se desile neke stvari i nije mogao doći 10-tak dana.
Kada smo krenuli sa bušenjem tj proširenjem fi 600 počelo se urušavati i skoro nam zatrpalo svrdlo,uspio je do nekih 17 metara.
Nema druge nego postaviti cijevi da to bude bolje stabilnije 2 fi 600 odjednom ali je jednostavno zemlja progutala te 2 cijevi.
Dole su neke čudne sile i zemlja samo radi urušava se,vode ima sbve ispumpali do dna.
Ispod 100 je ogroman krater one se drže na jednom sloju zemlje od 2 metra a ispod njega krater,neznam koliki jednostavno nemožemo ispumpat vodu,bunarđija išao unutra ali brzo pobjegao da ga ne bi poklopilo.
Sada što da radim dali da u taj krater nasipam krupni šljunak ili da ostavim da voda nanese pijesak iz zemlje.
Cijevi 100 nisu sijele ni cm a več su u vodi 7 dana.
Nagodinu u tom bunaru bušim dubinski 50-80 metara jer što sam ja kopao je fi 2700 promjer pa ima mjesta u njemu
 
To je nedostatak tih širokih bunara . Bolji sistem su cijevi fi 100 , 200 kolko treba . Neznam zbog čega ići sa betonskim "kacama" , možda je jeftinije?
 
Zato što imam Elektrokovinu 8-stepenu pumpu 5.5 kw i struju trofaznu provedenu kraj voćnjaka,trebam za antifrost veliki kapacitet vode,a fi 100 mi nikako ne može udovoljiti vodom.
 
pa znas koji ti agregat treba????:haha:
a i sta sam onda uradio???to mi je isto kao i motorna pumpa,ovako je samo komplikovanije
 
pozdrav
ja sam se detaljno raspitao za bunare kapaciteta 600 l u minuti i opremanje takvog bunara kosta oko 6000e
Kod nas okolina perleza moram da ide do dubine 55m fi 225 minimum .potapajucadubinska pumpa od oko 8 kw snage agregat i ferkfentni regulator sahta i ostalo sta ide uz to i pitanje je kako ce da radi . Radila poljoprivredna skola iz zrenjanina silne pare dali a neradi valjano radili su po sistemu kljuc u ruke pa se sada tuze sa izvodjacem radova meni to skupo pa odustao bez 18000e ne bi prosao ako daju kredite povljne subvencionisane mozda i krenem u taj poduhvat

- - - - - - - - - -

na tim dubinam gde je voda isod 6 m nema sanse da da vuce traktorska pumpa zbog gasova opet zavisi od terena ali kod mene nema sanse mora dubinska pumpa i jos da dodam da su traktorski agregati preko kardana su skupli trostruko od malih dizela
 
šta kod vas u perlezu voda je u kini.

kod mene je bunar fi 75 34 m dubine sito 12 m i imam sa slap 800 700 l u min..
bunar izbušen pre 10 god i radi perfektno..
hidromont temerin ervin..

čekaj ajd objasni kako zbog gasova??
 
pa ima dosta metana u vodi a i nalazi se prva voda na 8m ali to pumpe veceg kapaciteta ne mogu vuci tako da moraju ici dublje bez 40 metara nema sanse dubinska pumpa da vuce

- - - - - - - - - -

i nko nece da mi garantuje za vodu od bunardjije sto buse 110f i 4 cola pumpe garantuju do 250 litara u min i to do 30 m dubine

- - - - - - - - - -

a ovi drugo bez 70 e po metru ne rade pume su skupe 2200e rovati pumpa 600l u min
 
Mislim da je kao prvo sigurnije potapajućom pumpom-nezavisi od nivoa vode u bunaru,a po iskustvu kolega koji tako navodnjavaju i potrošnja je manja agregata,nego traktora sa kardanskom pumpom
 
pa sto se tice potrosnje ,neko jaci agregat sa regulatorom gasa i frekfentnim regulatorom je idelno jer regulaciom frekfencije regulise se i kapacitet pumpe a i te pumpe kao sto sam naveo rovati od 7,5 kw ne trpi el udare tako da sa regulaciom frekfenci regulisemo i protok vode i potrosnju struje a i goriva . A gregat dizel od 12 kw sto je dovoljno za takvu pumpu trosi oko 2,8l po satu barem su mi tako rekli
 
Nazad
Vrh