Bolesti svinja i njihovo lečenje

Da li kasalj kod svinja moze (pored ostalih faktora) da bude i stari kukuruz razlog kaslja, koji se pomalo oseca na plesni(navejavao ga sneg) i imao je blazi napad insekata. Jer primetio sam da krmace koje mi jedu ovogodisnji kukuruz u klipu, prestale su da kaslju. A i prasici koji su poceli sad da jedu ovaj problematican kuk.pocelo po neko da kaslje. U toliko slucajnosti bas ne verejum.
 
Poslednja izmena:
HITNO!!! Pre tri dana tovljenik od 90kg. uginuo sada isti siptomi i na drugom. Slab apetit danas ga vec i nema, bezvoljnost odnosno malaksalost, snizena telesna temperatura, tim redosledom u poslednja tri dana simptomi se pojacavaju. Bio veterinar pre 24 sata dao penstrep, dexa i jos nesto nisam video ali nema ni trunke poboljsanja. Molim za misljenje i savet jos jednom hitno mi je!
 
Bio jutros veterinar 5 injekcije dao od toga su 2 vitamini ostalo nisam uspeo da vidim. Nikakav otrov nisu pojeli, pacova nema, jedino sto su oni jeli a druge kategorije svinja nisu je Patentov premiks tov 3% za sada stanje isto ni bolje ni gore u odnosu na jutros.
 
Bio jutros veterinar 5 injekcije dao od toga su 2 vitamini ostalo nisam uspeo da vidim. Nikakav otrov nisu pojeli, pacova nema, jedino sto su oni jeli a druge kategorije svinja nisu je Patentov premiks tov 3% za sada stanje isto ni bolje ni gore u odnosu na jutros.

Nije cudo ni da su se otrovali premiksom, usled neke greske u fabrici. Znam za vise takvih slucajeva, ne konkretno sa patentom, ali isto sa poznatim proizvodjacima.
 
Kad je takva situaciju trebalo bi svaku svinju otvoriti dase vidi imali nekih promena ako vec iznenada ugine moze biti da je neki virus u pitanju i da je srce otkazalo ili nesto drugo , jer ne mora znaci da je otrovao se ako je niza telesna temperatura pogotovu sto je tovljenik na kraju tova .
 
Zaboravio sam da napomenem da su stari 6meseci i da se radi o manjim u grupi, od jutros nema nekih promena u raspolozenju( kad ga udarim ustaje) i temperaturi samo sto su mu sada oci krvave.
 
Poboljsanja i nema bas(ni gore ni bolje od sinoc) i dalje ne jede slabo pije vodu veceras sam ga napojio sa dve zidarske fangle surutke, veterinar se i dalje cudi kako do sada nije reagovao na terapiju.
 
Imam i ja slične simptome kod mojih svinja. Sada nosim na analizu. Juče je jedno uginulo. Nevoljno slab apetit. Na srcu imalo promene i naj verovatnije da je bakterija ušla kroz oštećena pluća u krvotok i napala srce. Tako kaže veterinar ovo je već peto od nove godine. Svejedno analizu radimo na bakteriju pastarela i na cirko virus. Inače od sada počinjem sa preventivnom vakcinacijom na Cirko, a Mikoplazmu već radim tri godine.
 
Za mikoplazmu sam koristio M HYO pa Respishur pa opet M hio jer Respisur mi nije se dobro pokazao. Međutim postoji caka koju nisam znao Cirko virus dovodi do oboljenja pluća koji su slični kao Mikoplazma i tako da se vakcinacijom protiv Mikoplazme ne rešavaju respiratorni problemi. Za proizvodnju tovljenika moraju ici obe vakcinacije, a za prodaju prasadi može samo cirko. Čini mi se da se vakcina zove Cimovak.
 
Trenutno mozda i najbolje resenje za Cirko viruse i Mikoplazmu je Behringer-ov Combo (Circoflex i Mycoflex), aplikuju se zajedno,nema revakcinacije i pokazao je jako dobre rezultate na farmama.
 
Pcv - malo grubo radi u tom smislu da se prasad pokunje i nisu vesela ali to traje 24 h i malo im skoči telesna temperatura +1 °c . Nista zabrinjavajuće to je tako i napisao sam proizvodjac vakcina kao neka vrsta reakcije ili nus pojave.
Malo treba paziti kada majke koje imaju visok titar antitela pcv tada se preporučuje jednokratno vakcinisanje . M hyo nista se ne dešava kao i da nije dat sve uredno vesela prasad.
Nemački veterinari su mi savjetovali za kombinovane vakcine preporučljivo je da se one razdvoje jedna u jednu stranu vrata a druga u drugu. PRRS vakcine nisu dali neke zadovoljavajuće rezultate.
 
Za druge kombinovane vakcine ne znam,ali za Beringerov Combo znam da daje odlicne rezultate,a kod nas je svasta isprobavano. Inace zbog cega se preporucuje da se razdvoje?
PRRS vakcine kod nas i ne treba ocekivati da daju neki rezultat,vakcina se kod nas ne proizvodi,samo u inostranstvu,a pitanje je koji je kod nas soj virusa prisutan.
 
Emfizem tankih creva kod svinja. Nasaona netu da se oboljenje tako zove, al nema monogo objasnjenja zasto i kako nastaje..
Krmaca je prestala da jede..
Kada smo je ovtorili tanka creva su bila u vazdusastim mehuricima.
Zasto se to desava?
 
Nemogu da nadjem gde je objasnenje za stavljajne preventivno protiv proliv kod prvopraskinja(100 dan ???? koja kolicina???? itn.)Pa molim vas ko zna da objasni.Poz.
 
Vredi li lečiti tovljenike (oko 80kg) od cirkovirusa? Već par dana su normalni (par komada) ali imaju po telu fleke. Danas su postali malo usporeni i teže se kreću.
 
Nazad
Vrh