Bolesti svinja i njihovo lečenje

obicno se jave romboidne fleke na krmaci crvene boje, mada i ne mora da ima fleka, temperatura skoci preko 40c krmaca se zavlaci u mracniji deo svinjara nema apetit tesko ustaje i po malo plese zadnjim krajem. Obicno se devasa uvece normalno jede ujutru ne moze ni da ustane. Ove godine su mi 3-4 krmace imale c. vetar
 
obicno se jave romboidne fleke na krmaci crvene boje, mada i ne mora da ima fleka, temperatura skoci preko 40c krmaca se zavlaci u mracniji deo svinjara nema apetit tesko ustaje i po malo plese zadnjim krajem. Obicno se devasa uvece normalno jede ujutru ne moze ni da ustane. Ove godine su mi 3-4 krmace imale c. vetar
onda je samo izgorela,jede ko blesava i izgleda normalno osim crvenila.
 
Odbio sam prasice pre nadelju dana,danas tri kom. poceli da kunjaju dali zbog proliva ili edem? Imaju proliv par dana uhvatio me vikend valjda ce preziveti do ponedeljka.
 
Da li je neko imao problem sa crvenim vetrom pred kraj tova? Simptoma nema ,samo ujutru nadjes naduveno.Danas veterinar sekcirao jedno i kaze c. v. Akugni oblik.Nema leka preventivno,samo vakcina, je l imao neko slican problem?
 
Ako nema nikakvih simptoma pre, to je perakutni tok bolesti i tu stvarno nema leka osim vakcine.
Akutni traje 2-3 dana i moze da se leci najcesce preparatima na bazi penicilina.
Srecom ovog prvog nisam imao u oboru ,autnog i subakutnog je bilo, i brzom reakcijom se resavalo relativno lako.
 
Krmača 5 dana pred prašenje dobila crveni vetar dobila antibiotik vitamine šta će biti sa prasićima
da li je neko imao sličan slučaj i šta da očekujem,hvala unapred

- - - - - - - - - -

Krmača 5 dana pred prašenje dobila crveni vetar dobila antibiotik vitamine šta će biti sa prasićima
da li je neko imao sličan slučaj i šta da očekujem,hvala unapred

- - - - - - - - - -

Krmača 5 dana pred prašenje dobila crveni vetar dobila antibiotik vitamine šta će biti sa prasićima
da li je neko imao sličan slučaj i šta da očekujem,hvala unapred

- - - - - - - - - -

dobila antibiotik na bazi penicilina i vitamine šta će biti sa prasićima.Hvala unapred
 
U četvrtak oprasila mlada krmača (drugi put) 19 komada 1 (zadnje) je mrtvo ostalo u posteljici ostali sitni ali živi i vitalni. Prekjuče prestala da ejde dok je juče dobila temperaturu do 42 leži i nije ustajala iz kaveza, potom je dajem penstrep oko 20 cm3 i napajam vodom preko noći iz staklene flaše u usta. Danas temperatura normalna 39 počela je de pije vodu i surutku ali neće ništa više.Izveo sam je u dvorište i prošetao jedno 20 min. Prasići su svi ok... ima mleka za sada, dobili su gvožđe danas. Ponovio sam penstrep večeras nije ceo dan imala temperaturu ali ne jede još uvek.... planiram da je još tri dana držim na penstrepu i onda je već u Božijoj volji.
 
Jednom tovljeniku sinoc grizli rep, pa je prilicno iskrvario! Odvojio sam ga i nevoljan je i danas: nerado ustaje, jede po malo, ali nije to-to. Sem sto zbog zamorenosti, da nije mozda zbog gubitka krvi malaksao i kako bi mogao da mu pomognem? , pada mi napamet da mu dam gvozdje..
 
Jednom tovljeniku sinoc grizli rep, pa je prilicno iskrvario! Odvojio sam ga i nevoljan je i danas: nerado ustaje, jede po malo, ali nije to-to. Sem sto zbog zamorenosti, da nije mozda zbog gubitka krvi malaksao i kako bi mogao da mu pomognem? , pada mi napamet da mu dam gvozdje..
Gvozdje ni u kom slucaju nesmijes davati, ja sam jednom dao tamo davno pre neki 10g dvoma prasadi po 3 ml zeljeza a imali su 25-30kg ,, da popravim krvnu sliku bili neki blijedi,, , za 2-3min umirali su kao da sam dao otrov, i odma prinudno klanje. Zbog viska hemoglobina desava se ,, zeljezni sok,, tek poslije saznao. Samo dezinfikuj rep-ranu, daj mu vitamina da povrati snagu. Ako mu je rep pojeden do kraja-kicme, najbolje prinudno klanje, za par dana dobice upalu kicmene mozdine , pada na noge i lagano zatajenje organa. Pozzz nadam se da sam ti pomogao
 
Naravno da si pomogao, pogotovu vezano za gvozdje. Rep mu je samo pri vrhu nacet, potrosio sam jod koji sam imao, posto ovo nije prvi slucaj u tom turnusu, ali najozbiljniji. Stavljao sam mu sinoc i jutros prah od pentrexila iz ampule na ranu. Hvala jos jednom na savetu.:ppozdrav:
 
Ima li neka injekcija ili nesto slicno da se uradi "abortus" kod krmača. Jedna je osemenjena pre 15ak dana a druga pre 7-10 dana.
Doslo vreme tako da se zabataljuje, nema druge.

Nije prava tema za ovo, ali nisam znao gde drugo da postavim.
 
Pa zar da postanemo varvari poput Danaca koji radi prosijeka abortiraju krmace ili onih Australijanaca sto kolju tek otljenu telad.
Meni moja ljudskost nebi dozvolila da tako nesto uradim,ali vidim ima nas svakakvih.
Ako vec neces da drzis krmace prodaj suprasne, a ne to da radis
 
Ja ponudim ljudima suprasne krmace ali djubrad kazu "prodajes jer krmace ne valjaju". Zivimo u blesavoj drzavi.
Ima sve svoj razlog i ovo bi bilo najbolje resenje vec kad nece niko da kupi suprasne krmace.
 
7,8 ml dexametazona ili 2ml sinhrogala tj dinalitika al ipak malo razmisli,sacekaj 20 dana mozda neka i ne ostane pa onda prodaji il sacekaj nek se isprase pa onda sklanjaj,steta,nekome ne mogu da potraze a ni da ostanu sup..kako god hoces....
 
Razumem Vas ja u potpunosti, voleo bih ja da se nešto promeni, da ih neko uzme ili da ne ostanu sprasne.
Hvala u svakom slučaju na odgovoru, razmisliću još malo, pa ćemo videti šta će biti.

- - - - - - - - - -

Najviše bih ja voleo kad bi one ostale kod mene i da nastavim sa svinjama, još da proširim malo, ali teško.
 
Izguraj još to malo pa nek se oprase. Kad se oprase prodaj prasad ili ih kolji jedno po jednu pa deli, seci u 4 dela pa jedi svake nedelje po malo. Krmače pričekaj par nedelja pa kolji i kraj priče.
 
Krmaca nakon jedan dan od odbijenja prasadi pocela da krivi mislim da je u pitanju zapalenja kolena.Sta moze da bude uzrok i kako da izlecim krmacu.Pozz.
 
Pozdrav narode,nedavno sam vrsio deratizaciju objekta uglavnom smanjio sam pacove oko hrane i svinja,redovno sam čistio od zaostalih pacova i uglavnom je bilo sve ok,do danas kad mi je jedna nazimica pojela jednog crknutog pacova koga nisam video da je tu ,bilo kako bilo primetio sam da je nazimica postala nevesela,lezi,pojela je vrlo malo hrane i vraca se nazad da lezi,zabrinut sam sta bi moglo da se daje da bi pregurala to lakse,neki lek,mleko,jogurt ili nesto ?
 
Nazad
Vrh