Bolesti svinja i njihovo lečenje

Ako si vrsio deratizaciju otrovom,kako to obicno biva,vidi koji si koristio,brzi ili spori....
Verovatno spori.... a oni deluju tako sto sprecavaju koagulaciju krvi kod pacova,misa... pa on umre od unutrasnjeg krvavljenja...
Ali trebalo bi da su to male doze da svinji naprave problem posebno sto je posredno.... mada imali smo na obdukciji svinju koja je pojela otrov...
moze biti i da je pojela pacova koji je u fazi raspadanja, ali tesko na ovim temperaturama...
Moj savet je da kontaktiras distributera/proizvodjaca sa kutije,kese.. oni ti najbolje mogu reci sta i kako...
 
hvala, primenio sam nesto na brzinu i ustala i pocela da jede,hvala jos jednom i sve najbolje vam zelim
 
Nije nista bitno... sve je vec receno u prethodnoj poruci vezano za otrov.... samo jos bitna informacija je da je terapija vitamin k1
(otrov taj vitamin "blokira",taj vitamin je faktor koagulacije i kad je blokiran dolazi do unutrasnjeg krvavljenja...)
dakle terapija je stvoriti visak k vitamina da bi se procesi vratili u normalu
A druga poruka je vezana za izvor k vitamina prirucno.... kupus,kelj spanac.... a imaju i tablete vit k...
I to je to nista posebno i tajno:):)
 
Izlazim u obor i vidim da krmaca jako tesko dise i glasno bas curi krvi kroz usta.neznam sta moze biti dajte jako Hitan savet sta da radim.vec mislim i da pojeo nesto otrovanog pacova ili sta moze biti???? Jako hitno
 
Verovatno srcka :sta:Moja se oprasila prekjuce ,slabo ustaje,slabo jede nesto je smorena valjda se izmorila na prasenju 15 kom a dugo se prasila.dali da dajem vitamine?
 
Izmeri joj temperaturu pa tek onda ces znati sta raditi,sami vitamini nista ne znace,mora neki i antibiotik.
 
alfa9/verovatno je nesto progutala ostro sto je raskrvarilo pa kaslje....(kao kada progutsa riblju kost pa ni tamo ni ovamo) tipa komad zice... moze biti bezopasno skroz a moze biti opasno.... najbolje sto rece nesko ako imas dobrog veterinara u blizini da pogleda(dobrog koji ce da pogleda i proceni a ne nekog koji ce odmah da kaze kolji da bi bio siguran)

Krmaca pada posle prasenja zbog nedostatka kalcijuma cesto.... izmeri T i vidi hoce li da jede... ponudi joj jaja cela(kalcijum i energija) a rado ih jedu....
Vitamini je mogu pridici malo dati joj energije.... da krene...
 
Zaklao sam krmacu,nista nisam primetio poput nekog predmeta,samo sam proverio trihinelu,ali stA ako pojeo nekog trovanog pacova,otruju ljudi u okolini.
 
Alfa,male su sanse da se i ona otruje i umre od te kolicine otrova preko pacova... a kamo li vi od nje.... moze malo prestati da jede i to je to.... ako dodje do kese sa otrovom to je drugo...
ako je juce normalno jela i ponasala se verovatno je nesto pojela ili ogrebala grizuci nesto....
recimo drugar je napajao iz pola trakitorske/kamionske gume, to je bila pojilica... i grizle redovno i dosle do one zice i izranjavale se...
steta sto si zaklao... ali makar si siguran....
 
Pisao sam vec da mi se krmaca oprasila ida je par dana lezala,sad je ustala i jede ali da bi dobila snagu da ustane i da bi je naterao da jede stavio sam malo vise soje u obrok,ona je jela al sad su prasici dobili zut redak proliv.Dali da dam preko krmace lek,recimo tiamulin ili neomicin ili antibiotik oralno prasicima recimo enrodijan?
 
Ako jede nemoj sada da dajes mnogo soje u hrani, da ne bi dobila upalu mestitis. Verovatno ti je dobro mlecna krmaca i predojali su se prasci cim imaju zuti proliv. Jer ako dobije upalu u odredjenim sisama prasici koji doje te sise mogu propasti, njima je dovoljno kada su jako mali i dan dva deficit mleka i eto ti da ne kazem sta. Pricam ti iz licnog iskustva bila masnija soja pogaca i dobila mi je upalu u zadnjem delu vimena dok sam primetio i lecio tri komada odose. Povedi racuna o svemu postepeno pojacavaj hranu i soju u njoj:ppozdrav:
 
Juce i danas nadjem po jedno crknuto prase staro 6-7 dana. Imaju neku belu penu oko usta, sta bi mogao biti uzrok uginuca.
 
juce popodne nasao jednog tovljenika oko 50 kg usi obesio i jos modro plave,stomak uvucen i ubrzano dise,veterinar bio,kalamio ga,nisam video sa cime,kaze uzrok mikoplazma,u hranu davati i ostalima zbog kaslja linko-spec,kad ono jutros uginuo...
Moguce je da je uzrok mikopolazma? Nisam video i cuo da konkterno on kaslje,nego me zabrinula boja usiju...
 
Jel se naglo osusio,kicma ispala,lici mi na cirko virus,bolje da nije,mozda je samo jako dimanje sto je gore nego da kaslju,mislim da linkospektin ne moze najbolje odraditi posao,floron kod dimanja je najbolji.
 
Nazad
Vrh