Bolesti svinja i njihovo lečenje

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.645
Danas sam primetio da ova tema nema u delu o gajenju svinja, pa je sada otvaram. Jedna bitna stavka u novijem pristupu gajenja svinja jeste pre svega stavljanje velikoga akcenta na higijenu samoga svinjca i uslova koji se u njemu nalaze. To je jedan od uslova da se preduprede bolesti, mada se one ne mogu uvek izbeći.

farmil

Član
Učlanjen(a)
25 Jan 2009
Poruka
163
Bolesti svinja u savremenom načini držanja su vrlo retke ,a ako i do njih i dodje rešavaju se na lak način bar u mom okruženju.Prvenstveno mislim na svinjsku pneumoniju, dijareje,kašalkj, i slično i potrbno je jedna ili dve aplikacije pravih i proverenih lekova d se stanje stabilizuje ili potpuno izleči.najbolja zaštita od bolesti je svež vazduh i sunce :cool:

D

darko1104

Guest
moze li neko da mi kaze cime da lecim prasad od kaslja i cim je najbolje dezinfikovati objekat od istog

sasha

Član
Učlanjen(a)
14 Maj 2009
Poruka
85
dobra tema hteo bih da pitam da li neko zna da objasni zbog cega dolazi i kako se leci bolest grize repova posto sam pre tri godine imao priliku da iskusim *blagodeti* te bolesti i od tog doba mi svinje vise ne ulaze u dvoriste

voganjac

Novajlija
Učlanjen(a)
4 Maj 2009
Poruka
18
Griza repova nije bolest...ali je ozbiljan problem i put ka nekim bolestima...infekcijama...
Ima vise faktora koji uticu na ovu pojavu:
Uslovi drzanja: zoohigijena (provetrenost, temeratura, naseljenost...)
Ishrana: izbalansiranost obroka ( visok nivo energije, deficit AK, deficit vitamina B kopleksa.)
Rasa: mesnate rase su mnogo osetljivije na gore navedene faktore....
Preporuka: Proveri odnos Lizina i energije u obroku ( primer: za mali tov,menatih rasa 0.80 ili za polumesnate 0.64)
Koristi premikse proverenih proizvodjaca kao i sojinu sacmu ili neki drugi izvor proteina.
Greske farmera: ne prave razliku izmedju sojine sacme , sojine pogace, sojinog griza, przene soje...

sasha

Član
Učlanjen(a)
14 Maj 2009
Poruka
85
MILOŠ D.T je napisao(la):
To je nedostatak nekih sastojaka u hrani,i ja sam imao problema sa tim i davao sam im KANISTOP.JAKO JE TO TAJEBANO. :zli:
i ja sam mojima davao kanistop stvar je u tome sto su od njega svnje skoro drogirane pa samim tim vise vremena provode spavajuci a manje hraneci se pa samim tim je i tov sporiji
voganjac je napisao(la):
Griza repova nije bolest...ali je ozbiljan problem i put ka nekim bolestima...infekcijama...
Ima vise faktora koji uticu na ovu pojavu:
Uslovi drzanja: zoohigijena (provetrenost, temeratura, naseljenost...)
Ishrana: izbalansiranost obroka ( visok nivo energije, deficit AK, deficit vitamina B kopleksa.)
Rasa: mesnate rase su mnogo osetljivije na gore navedene faktore....
Preporuka: Proveri odnos Lizina i energije u obroku ( primer: za mali tov,menatih rasa 0.80 ili za polumesnate 0.64)
Koristi premikse proverenih proizvodjaca kao i sojinu sacmu ili neki drugi izvor proteina.
Greske farmera: ne prave razliku izmedju sojine sacme , sojine pogace, sojinog griza, przene soje...
za ishranu sam koristio drenovu predsmesu li kako ga narod zove top pomesan sa sojinom sacmom od 44% procenta proteina i dodatkom psenice ili jecma zavisno od toga sta je dostupno na trzistu a da nekazem da sam probao sve one narodne recepte bacanje crvene ciglje papirnih zakova plasticnih flasa kacio lance itd i nista nije pomagalo samo da napomenem da se bolest javljala u vecini slucajeva (mislim na sve ljude koji su imali prilike da se sretnu sa ovom pojavom) u rano prolece ili kasnu jesen neznam da li to ima kakve veze ali vredi da spomenem

sasha

Član
Učlanjen(a)
14 Maj 2009
Poruka
85
Jesi seko tim prasicima repove kad su bili mali??
ne ali hoce da se grizu i kada su im repovi poseceni a da nepricamo o tome da je bilo slucajeva i da krenu da grizu usi a i nacinjanju i ubijanju samih svinja

voganjac

Novajlija
Učlanjen(a)
4 Maj 2009
Poruka
18
Koje su rase (melezi? sa pjetrenom?..) Koliko ih imas po 1 m3. Dali imas resetke na podu u objektu?
Dali ti je kukuruz zdrav? Kolika im je sada tezina ?. Dobro si primetio da se ovaj problem cesto javlja u prolece,
jesen ne bez razloga!!

sasha

Član
Učlanjen(a)
14 Maj 2009
Poruka
85
voganjac je napisao(la):
Koje su rase (melezi? sa pjetrenom?..) Koliko ih imas po 1 m3. Dali imas resetke na podu u objektu?
Dali ti je kukuruz zdrav? Kolika im je sada tezina ?. Dobro si primetio da se ovaj problem cesto javlja u prolece,
jesen ne bez razloga!!
prasice sam uglavnom kupovao po vasarima ali nikada nisam kupovao manji broj pa ih posle spajao posto mi je objekat podeljen na 4 dela a ukupna kvadratura je oko 35m2 a nikada ih nisam imao vise od 30kom inace nemam resetke na podu ali sam im prostirao slamu svakodnevno kukuruz je potpuno zdrav a inace pojava se javljala uglavnom oko 40tak kg tezine a koji je razlog pojave u prolece i jesen

voganjac

Novajlija
Učlanjen(a)
4 Maj 2009
Poruka
18
ja od kada sam počeo da sečem repove kad se oprase HVALA BOGU nemam takvih problema.a hranim ih sa šaumanovim premiksom. :D :D :D
Seča repova kod prasadi nije presuda. Što se tiče navedenog proizvoda ja bih rekao "ima se.. može se..."

Gildor

Novajlija
Učlanjen(a)
10 Maj 2009
Poruka
9
I ja mislim da seča repova nije presudna za sprečavanje ove pojave,već samo adekvatna ishrana može pomoći u rešavanju ovog problema,kao i optimalan broj životinja u boksu (izbegavati prenatrpanost).
Bilo kakav vitaminsko-mineralni dodatak ishrani,ne samo kanistop, će dati dobre efekte.

sasha

Član
Učlanjen(a)
14 Maj 2009
Poruka
85
slazm se gildor ali mislim da dosta igra ulogu i rasa mislim da smo sa tim stalnim ukrstanjima pokrenuli neki stari gen jer su svinje prirodni strvinari jedu sve i svasta i slazem se da samo sa ishranom to mozemo neutralisati dodavanjem sirovine zivotinjskog porekla opet ja sam samo laik sto se toga tice i mozda je sve ovo samo obicno trabunjanje ali to je moje misljenje

radin

Novajlija
Učlanjen(a)
20 Apr 2009
Poruka
28
kako lečite svinjsku pneumoniju (PRRS)? Koju kombinaciju lekova koristite?

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.315
@sasha

Mislim da si u pravu što se tiče komponenti životinjskog porekla.
Pa i sam KANISTOP je na toj bazi.

Vrh