Bolesti svinja i njihovo lečenje

Najjednostavniji lek u tim situacijama koji sam primenio je sledeći... Nakon prašenja krmače vrlo često se ne prazne iz potrebe da ne prljaju gnezdo gde se prase, to im je evolucija ukucala u genetski kod, rešenje kod nekih krmača je samo ih pustiti van boksa i za 5 min defeciraju. Drugi razlog zatvora je ishrana u periodu suprasnosti, obično se kao greška javljaju jako debele krmače koje su po pravilu hranjene obrokom sa malo vlakana. E u tim situacijama promena obroka i najobičniji klistir rade posao. 2l tople vode, ubaciti neki sapun i napraviti penu, tanko, meko crevo za vodu i za 2 min se ispraznila.Ovo sam inače više puta isprobao kod svojih krmača ili kod kolega...
 
Poslednja izmena:
Ljudi vidim da mi par krmaca ima proliv, normalno jedu nemaju temperaturu ali prolivaju i to je pocelo ovih zadnjih dana od kada su ove tropske vrucine. Dzabe ventilatori spuste malo temperaturu ali je i dalje vruce. Pa pretpostavljam da je to zbog vrucine. Ima li ko slicnih problema i sta raditi?
 
Ljudi vidim da mi par krmaca ima proliv, normalno jedu nemaju temperaturu ali prolivaju i to je pocelo ovih zadnjih dana od kada su ove tropske vrucine. Dzabe ventilatori spuste malo temperaturu ali je i dalje vruce. Pa pretpostavljam da je to zbog vrucine. Ima li ko slicnih problema i sta raditi?

Ja imam taj problem sa prasicima teski oko 35 kg. Dao sam im neosulfoks prasak i sinoc ih rashladjivao vodom. Pa i mi ljudi na ovoj temperaturi reagujemo cesto, tako sto se proseremo:haha:
 
Moj problem je sledeci: Krmaca(na oko zdrava i u punoj kondiciji 250-280kg.) dva dana pred prasenje krene ubrzano da dise, temp.38.5, smanjen apetit ali postoji. Uz konsultaciji sa veterinarom ostavimo je tako do prasenja. Prasenje da kazem proslo ok smirilo se disanje 15zivih i 1 mrtvo prase, u toku prasenja dobila 2ml i jos 2ml posle oxiticina,kad je izbacila posteljicu dobila 10ml Penstrep L.A. 24 sata od prasenja pocela opet ubrzano i plitko da dise temp. 39.5. Ne jede retko pije vodu vecinom lezi na stomaku, povremeno doji prasici vecinom spavaju, vidljivi znaci iscrpljenosti(ne ustaje , samo na prednje noge). Zvao veterinara dao joj razne injekcije, 4 sata od davanja nema poboljsanja.Pomagajte
 
Ne može to baš tako brzo,jel joj dao šta za bolove i temperaturu npr neoanalgin ili vetalgin ako je dao to je trebalo da djeluje
 
Dao joj tri sprica 1-25ml,2-15ml,3-10ml, u svakom po koktel od dve boce. Nisam video kako se sta zove, za temperaturu je dao sigurno
 
Prvo je izbacila jedno manje parce posteljice otprilike za 2-3 praseta potom jedno zaista veliko parce, sto se tice posteljice mislim da je izbacila sve. Jos jedno zapazanje kad stoji na prednjim nogama za nijansu lakse dise. I jos nesto u odeljenju sa njom ima jos jedna krmaca koja se sada prasi i ona nesto malo teze dise. E to sad mogu biti bolovi, moze biti i moja psiha jer strahujem da ce ova prva da pregura noc.
 
Moguće da je imala toplotni udar. Hladnu vodu i svakih 10 min je po malo polivaj po čelu i njušci da joj spustiš temperaturu ali vodeći računa da joj ne sipaš u uši. Ne boj se, neće se opirati. Prijaće joj. Spustićeš temperaturu sigurno, makar malo. Tako svakih sat vremena je hladi da pregura noć.
 
Dali moze neko da mi kaze kako izgleda crveni vetar kod krmaca? Sa jedne strane je crvena,mozda je i od sunca a opet i jedna u zatvorenom ima par fleka oko noge i po stomaku. Da napomenem da sam ih prskao etanolom protiv suge pa su se malo cesale od ogradu,cisto je u svinjcu ali pustao sam nerasta na 9 krmaca pa je doneo sugu.
 
Nazad
Vrh