Bolesti svinja i njihovo lečenje

Komšo, šta ti je to zakiseljivač? Da i ja nešto naučim o svinjama :) :) :)

Skoro svaki proizvodjac stocne hrane ima svoj zakiseluivac. Sanov je Sanocid, Gebijev Gebicid, Inbergov Acid... Ranije se kao zakiseljivac koristila obicna mravlja kiselina. Koliko znam I u sanocidu je samo mravlja kiselina. Kvalitetniji zakiseljivaci su sastavljeni od vise. Koristi se zbog smanjenja mogucnosti proliva I edemske bolesti. Snizava ph vrednost u buragu, I sprecava pojavu mikroorganizama, poboljsava svarljivost hrane...
 
Jos je zivo, stim sto sam ga izbacio iz legla da umre bar na miru, a ko ce ga znati mozda se i cudo desi. Ja mu dajem na spric vodu sa limontusom i neosulfoksom. Ostali ok, mada sam im smanjio hranu na minimum I ubacio neosulfoks. A promoterka i danas zaboravila zakiseljivac.::lose::
 
Neznam jel ispravno ali pored hrane uvek stavljam posudu i u njoj dva puta na dan sipam vodu sa domacim vinskim sircetom,bez obzira na pojilice oni naviknu na ovu vodu sa sircetom i nema frke
 
A jel moze uz neosulfoks ili kaodiar s, posto ima u sebi neomicin?. A za urbazon da se snadjem i uz vialiton-ov vit: A-20 mg, D3- 0,625 i E 20 mg. To imam trenutno. Njemu je bolje, vratio ssm ga u leglo, mada i dalje se brzo umara na zadnje noge i tezi da sedne. I ubrzanije dise. I da zglobovi su mu nateceni, veterinar kaze da je zbog lezanja-sedenja
 
Moze ta terapija ,mada ti ne treba kaodiar jer steze balegu a u slucaju edema bolje je da ga probije proliv nego da ne moze da balega.
Za otok zglobova kriva je streptokoka i tu ti pomaze penstrep....
 
Prase vec 5-i dan kako vraceno u leglo i osim sto je kaliralo, ostalo je sve normalno-jede, aktivno...Napad edemske bolesti je ocigledno bio blazeg karaktera i uz dijetu(dva dana bez hrane),limontus, neosulfoks,ad3, zakiseljivac...izleceno.
 
primetio sam danas da mi jedno od dvoje prasadi od pedesetak kilograma ima proliv sivkaste boje i to ceo dan....... jedno 6-7 puta minimum. inace normalno jede i normalno se ponasa za sada. jel to moze biti nesto opasno ili pak bezazleno?
 
Poslednja izmena:
Mozda se prejelo a i mozda ti je prevruce u objektu, vrucine su smanji im hranu. Nego desila mi se cudna stvar tovljenik od jedno 40-45kg u petak uvece dobije krvav proliv, lezi povraca pljuvacku i pomalo koncentrata umesano. Prvo sto mi je palo na pamet je dizenterija uplasih se da mi ne predje na sve svinje, zvao drugara veterinara, damo mu dve injekcije u vrat i posle sat je bio bolje. Sutradan uzmem Hemosul-P i dam svim tovljenicima u tom boksu iz preventive jer sam mislio da je dizenterija. U subotu jeo sve bilo u redu, kad u nedelju ujutro opet on nece da jede i povraca. Ja onda pomislim da ima cir posto sam primetio tamniju stolicu kod njega. Medjutim iz sata u sat njegovo stanje se pogorsava i bolest prelazi u edem, oticu kapci nestabilan hod gubi glas. Opet ja i drugar sinoc damo dve injekcije ovaj put za edem. Jutros ulazim oko sedam sati on lezi i umire muci se. Ljudi nikad nisam imao edem u uzrastu preko 40 kg. Jedino ako je posledica nekog zastoja u radu jetre ili zeluca pa se e-coli razmnozila. Doziram hranu jeo je oko 1600grama dnevno sto je normalno za tu tezinu. Zaista ne mogu da budem pametan sta mu se desilo. Malopre je zavrsio muke. Ima li ko iskustva sa edemom u tom uzrast?::pomoc:;
 
Mozda se prejelo a i mozda ti je prevruce u objektu, vrucine su smanji im hranu. Nego desila mi se cudna stvar tovljenik od jedno 40-45kg u petak uvece dobije krvav proliv, lezi povraca pljuvacku i pomalo koncentrata umesano. Prvo sto mi je palo na pamet je dizenterija uplasih se da mi ne predje na sve svinje, zvao drugara veterinara, damo mu dve injekcije u vrat i posle sat je bio bolje. Sutradan uzmem Hemosul-P i dam svim tovljenicima u tom boksu iz preventive jer sam mislio da je dizenterija. U subotu jeo sve bilo u redu, kad u nedelju ujutro opet on nece da jede i povraca. Ja onda pomislim da ima cir posto sam primetio tamniju stolicu kod njega. Medjutim iz sata u sat njegovo stanje se pogorsava i bolest prelazi u edem, oticu kapci nestabilan hod gubi glas. Opet ja i drugar sinoc damo dve injekcije ovaj put za edem. Jutros ulazim oko sedam sati on lezi i umire muci se. Ljudi nikad nisam imao edem u uzrastu preko 40 kg. Jedino ako je posledica nekog zastoja u radu jetre ili zeluca pa se e-coli razmnozila. Doziram hranu jeo je oko 1600grama dnevno sto je normalno za tu tezinu. Zaista ne mogu da budem pametan sta mu se desilo. Malopre je zavrsio muke. Ima li ko iskustva sa edemom u tom uzrast?::pomoc:;

Pocetni simptomi uopste ne ukazuju na edemca. Da li ste ga otvorili da vidite sta bi mogao biti uzrok?
 
Nismo ga otvarali, nije mogao da stigne sam radi kolega mu otisao na more, a danas je imao i nekih x infuzija po selima. P to je i meni cudno pocetni simptomi. A i hranim ih vec vise od 40 dana, jesam mozda malo forsirao u zadnje vreme a i koncentrat je dosta proteinski jak. Al nikada mi se nije desio edem u ovom uzrastu, sad se plasim i za druge u boksu smanjio sam im danas hranu na minimum, razmisljam da im od sutra umesam mekinje u koncentrat, par dana da malo razblazim sastav....
 
Ako imas negde da nacupas stira i sveza surutka je dobra od prirodnih preparata.
Sto se tice farmaceutskih gorka so i indigest....
 
Nazad
Vrh