Bolesti svinja i njihovo lečenje

Proveri temperaturu, moras biti siguran jel ne moze iz zadnjih nogu(mada cudno je da nazimica ima taj problem) i u tom slucaju nabavi kalcijum plus kompleks vitamina (zaboravio sam naziv) koji ces davati injekciono po 20ml. u vrat. Izvodi je napolju, menjaj hranu, probaj sa jajetom, stimulans za apetit( ima ga u apotekama)...Ma ti landrasi-generalno su kilavi, imao sam ja ranije sa njima te probleme.
 
ako ona jede 3kg dnevno to je dosta, moja pojede svega 1-2kg a treba da se prasi za 15 dana a siptomi su slicni,slabije ustaje i malo jede,kako promenim hranu tako to pojede ali vec sledeci obrok nece da pojede,jaja i paradaj corbu jede,mislim da je u pitanju cir a zbog blizine prasenja u dogovoru sa veterinarom odustao je od davanja neke vitaminske inekcije, kaze da ga zovem kad se oprasi
 
moja krmaca treba da se prasi za 20-ak dana i imala je slicnih problema,ako imas prostor da je izvodis to bi bilo najbolje, a i mjesto gdje spava mora joj biti suvo. Veterinar mi rece da prasci vuku dosta vitamina i minerala i da je to jedna od mogucnosti
 
Temperaturu nema,pojede vrlo malo hrane,ali balega,mesto gde spava je suvo i uvek ima slame,od sutra ce dobiti blato,vitamine u vodi kao i povecanu kolicinu kostovita pa ce mo videti sta ce biti dalje
 
Možda lupam ali čini mi se da je moguće da preterao sa dodatnim kalcijumom. Bila bi hrana više alkalne reakcije pa bi bila teška za varenje. Možda sa zakišeljivačem da izbalansiraš.
 
Ma nije trebalo davati toliko hrane i to kvalitetne, ona je nszimica i sigurno je u dobroj kondiciji-ugojena i sad je sita,obdula,probirljiva. Samo napolju sto vise setnja(ako moze,plus ova kisa ce smetati) I stalno menjaj hranu. Evo kod mene su krmace bas mrsave,malo im smanjio soju,ali zato nema vec u 3 prasenja problem proliva kod prasadi, dok je rdnije kada su bile nagojene proliv obavezno u toku laktacije.
 
Sad sam se setio ,pre par nedelja pricao mi drugar da se slicna stvar desavalo i kod njega ,reko da je dodao malo lizina u koncentrat i da ih to smiruje ,ako ne zaboravim sutra cu ga pitati gde je kupovao isto. Inace kod mene je obicaj ,pre nego sto zatvorim npr. dve krmace u isti obor uzmem u prodavnici litru najjeftinije vodke il loze ,to im podilim polo polo i bude mira::vino::::000::.
 
Gde se daje lek invermentin pod kozu ili u misic, to j e lek za parazite gliste plucni vlasac i tako to.. ?
 
Pod kožu,iza uha u jamicu a neki dan mi reče veterinar može i u kesicu na koljenu.

- - - - - - - - - -

Ja kad spajam legla prasadi malo im špricnem dezodoransa u nos.Malo im zezne čulo mirisa pa se ne kolju.
 
Sutra cu probati to da odradim sam.. a iglu samo nemoram mnogo da guram samo vrh malo dok ne isteram lek ?
 
A,kako ocenite da li ste uboli pod kozu ili u misic?ja kod prasica zategnem kozu pa mogu pravilno da im dam,a kod krmace vec tesko...
 
Svrha davanja inekcije pod kozu je da se lijek aplikuje u masno tkivo, kod prasica je tanka koza pa se lako moze primjetiti da je igla pod kozom, a kod krmaca masno tkivo je mnogo deblje i samo se igla ubode pod ostrim uglom i nekih pola do jedan centimetar od koze, i nema greske.:ppozdrav:
 
Vidim da dosta ljudi ima problem sa edemskom bolesti.

Ja kupujem neki lek koji nije zakiseljivač, prasad mogu da se hrane po volji od prvog dana, nema karencu, cena je skromna, i nemam problema sa edemskom bolesti.
Ako nekog interesuje tu sam...
 
Neki prasici, oko 20 kila, imaju mi kao crne podocnjake, kao da je od prljavstine, ali nije, uvek im je cist obor.
 
Od sinoc primeceno jedno najvece prase da ne moze na noge, bio sam u dilemi da li su streptokoke ili edemska. Kada sam ga izbacio u dvoriste ono bogami ne mogu da ga uhvatim. medjutim u boksu samo lezi, drhce i usi povijeni unazad. Jutros veterinar kaze: edemac. Od terapije mi rece samo limontus u usta i redukovana hrana. Ja malo prosarao po ovoj temi i dao mu neosulfoks u usta i AD3, pa kako bude. Ostalima takodje hranu nesto malo prekrupe cu dati uvece, zamesacu neosulfoks...Malo mi je cudno, jer obicno to crkava u par sati po simptomima, a ovo vec 24h zivi, ali stanje se pogorsava. Nestao mi zakiseljivac i eto odmah problema.
 
Nazad
Vrh