Bolesti svinja i njihovo lečenje

Imam problem sa tovljenicima oko 100 kg tezine,pocimaju da propadaju na noge.Evo vec cetvrti ima problem.Tesko ustaje,skoro pa i vuce zadnjicu,a i kad ustaje hoda sa podignutom jednom nogom i otezano sa njom.Primetim da i slabije jede,stomak mu se smanji,verovatno ga boli,pa gubi i na kilazi.Inace sva 4 sam zaklao i prodao u polutke a nismo na oko primetili sa kostima nista neobicno.
Da li je moguce da nedostaje kalcijuma pa su kosti slabije,ili naglo napreduju? Premiksi su PATENT-co i stvarno sam zadovoljan,cak i vise,naglo su mi zavrsili tov.Da lii ubacivati pored ovih premiksa jos nesto za jacanje kostiju? Stocna kreda,ili nesto drugo?
 
Pronašao sam jedan relativno interesantan tekst vezan za temu, koji bih podelio sa vama.

Pod pojmom "objekat" podrazumevaju se zgrade, i to počev od najjednostavnijih i najjeftinijih, pa do najskupljih i najsloženijih. Po osnovnoj podeli postoje 2 grupe objekata:
I - ZATVORENI, sa toplotnom izolacijom (manjeg ili većeg stepena) i sa kontrolisanom klimom (takođe manjeg ili većeg stepena),
II - OTVORENI, poluotvoreni ili čak zatvoreni, ali bez toplotne izolacije i sa prirodnom (nekontrolisanom) klimom.

Objekti za svinje mogu da budu i:
- univerzalni, što znači za držanje svih kategorija u jednom objektu. U našoj zemlji je na ovaj način izgrađen veći broj velikih farmi tzv. tunelskog tipa. U velikim zgradama velike dužine drže se zajedno sve tri osnovne kategorije: (u početku) krmače (u bukarištu, u čekalištu i u prasilištu), prasad u odgoju i (na kraju) tovljenici
- specifični objekti samo za jednu kategoriju.

To u stvari znači i fizičko odvajanje kategorija (krmače, prasad, tovljenici). Zahtevi pojedinih kategorija su različiti:
a) KRMAČE u čekalištu i u bukarištu mogu biti sa jednostavnijim, prirodnijim smeštajem, dok u prasilištu mora biti viši stepen higijenskih i zdravstvenih uslova,
b) PRASAD u odgoju obavezno moraju imati kontrolisanu klimu, pre svega zbog toplote,
c) TOVLJENICI mogu da budu držani na dva načina: vrlo intenzivno u kontrolisanim (veštačkim) klimatskim uslovima, ali i manje intenzivno u prirodnijimuslovima.

Uticaj objekata u svinjogojstvu je jako značajan bar po dva osnova:
1) po visini investicija kod izgradnje novih ili rekonstrukcije postojećih objekata,
2) po uticaju na ostvarivanje radnih procesa i postizanje proizvodnih rezultata.

Po razvoju svinjogojstva poslednjih 10-20 godina sve više su se nametali i koristili zatvoreni tipovi objekata sa kontrolisanom klimom. To je omogućavalo podizanje intenzivnosti i sve veće rezultate u proizvodnji, na pr. prirast u tovuod 800 gr/dan, konverziju hrane od samo 2,8:1 kg/kg, itd. Sa visokim stepenom mehanizacije i automatizacije postizan je sve veći stepen radne produktivnosti.Taj trend u razvoju se i dalje nastavlja. Na taj način se i objekti i rad čoveka bolje iskorišćavaju. Tako se na 1 kvadratni metar objekta proizvodi u tovu oko 300 kg prirasta, a istovremeno ne troši više od 30 minuta rada čoveka. Međutim, i u svinjogojstvu se poslednjih desetak godina sve više nameću razmišljanja o podizanju i korišćenju jednostavnijih i, pre svega, jeftinijih objekata.
(Izvor: Agropartner)
 
pozz....krmaci na vimenu se pojavilo nesto na izgled kao plihovi ali to je tvrdo i crveno....prasad imaju 12 dana nisu gladni ima mleko....sinoc je imala temperaturu i jutros ima malo povisenu temperatura ali i dalje ne jede...
 
Moj problem je kod jedne krmace 82. dan suprasnosti nije htjela da jede temp normalna posle jos dva dana nista od apetita temperatura poce da raste ali malo 38.5 krenem sa sulfom i neoanalginom 5 dana zaredom apetit nikakav samo 4-5 jabuka dnevno. 1 dan pauze bez terapije temp opet 39.2 ja dam neostrep la i neoanalgin i isteram je u jedan vanjski boks opet nista nema temperaturu ali samo pije vodu i tako jutros samo malo koncetrata jela a veceras temp 40. pa da se ubijem vise ali mislim samo da je kukuruz strasan i to mora biti problem mada ga koristim samo 35% u koncetratu ali je izgleda previse.
 
Nazimica 10 dana do prasenja , prije 3 dana ne moye na zadnje noge. temp.38,2, slabo jede. vet. kaze da je trovanje kukuruzom i da ce proci, al sumnjam. ako moze neko da pomogne sa savjetom. veceras jedva da moze da jede iz kante koju joj prinesem. Hvala
 
MOLIM sve ljude koji znaju ili imali slicne muke da pomognu.Pred prasenje jedna par krmaca sve manje uzimako hranu.Pred prasenje par dana poso van zemlje i doso nakon dva meseca i zatekao zivi les.Bio veterinar i kaze iscrpela je prasad daj kostano ali eto jedna ni posle 4 meseca ledja joj ko zilet.Zvati drugog veterinara ili.Hvala svima na odgovoru
 
Imam problem s jednom nazimicom N. Landras,suprasna je vec mesec i po dana,ali od pre dva dana je pocela slabo da ustaje i da jede,kao da ima problem u zanjim nogama,teska je oko 140-150kg,jede 3kg koncentrata dnevno,koncentrat pravim sam.
idem 72% kukuruza,10% s.brasno,7% sojin griz,8% sun.sacma ,2% zemunski kostovit,i onaj 1% su minazel plus,so i dodajem malo jos kredu...

Do sad mi se desavalo to ranije kad smo cuvali po jednu krmacu za sopstvene potrebe pa je jela samo jarmu,ali cim ubacim kostovit posle 2-3 dana je kao nova...Ovoj sad sam pojacao i pored onog u hrani dajem jos po jednu kasiku po obroku i opet ,pored toga slabo jede?
 
Nazad
Vrh