Bolesti svinja i njihovo lečenje

Probaj skalperom da mu otvoris kozu,i kod mene se desavalo da je cmar zarastao.Ako nema uopste cmar,nema mu pomoci.
 
kod mene jedan slucaj bio kad je prase odraslo do 15 kg ali je kenjalo kroz zenski polni organ,e kako je to i sta je to samo g.bog zna

To je urodjena anomalija creva kod prasadi kod koje dolazi do izostajanja razvoja lumena creva ,gde postoji cmar i razvijena creva u zavrsnom delu creva nedostaje rektum,usled cega dolazi do komunicaje sa vaginom praseta i nedeljama zivi .
 
Ponavlja mi se isti problem kod iste krmace, da posle prasenja dan-dva dobije upalu vimena, temperaturu, zategne mleko i sad ce verovatno posle intervencije veterinara(oxitocin,antibiotik...) ona da otpusti mleko, a prasici ce da posisaju ukvareno mleko, dobiju proliv i u roku od 24 h kao prosli put da panrdknu vecina. Neznam sta da radim vise, davo sam joj posle prasenja prvi dan samo mekinje, a drugi i koncetrat pomesano, nepuno kilo na obrok i opet upala vimena.
 
Taj dan kad se oprasi daj joj penstrep 1ccm na 20kg mase,i tako 3 dana.Na prasenju joj dajes oksitocin i treci dan takodje,i trebalo bi da bude bez upale.
 
Sada joj veterinar dao sve sto treba i ubedjen sam se da ce sa njom biti sve u redu. Mene brinu prasici(poucen proslim iskustvom isto kod nje), da ne dobiju proliv od upaljenog mleka. Dok sam ja ispracao veterinara oni vec posisali malo, onda sam ih ja odbio i izmuzavo krmacu. Ovaj mi rece da zamesam neosulfoks sa dzemom i tako da im dam, ako primetim proliv. Imam kaodiar S, ali mi je on nepouzdan iz prosleg iskustva. Ovaj tvoj savet cu prihvatiti za ubuduce.
 
Ponavlja mi se isti problem kod iste krmace, da posle prasenja dan-dva dobije upalu vimena, temperaturu, zategne mleko i sad ce verovatno posle intervencije veterinara(oxitocin,antibiotik...) ona da otpusti mleko, a prasici ce da posisaju ukvareno mleko, dobiju proliv i u roku od 24 h kao prosli put da panrdknu vecina. Neznam sta da radim vise, davo sam joj posle prasenja prvi dan samo mekinje, a drugi i koncetrat pomesano, nepuno kilo na obrok i opet upala vimena.

Sad kad je dobila krmaca antibiotike ,prasici dobijaju preko mleka antibiotike .Kako dajes kasicicom dzem sa neosulfox na jezik? Kaodir S dobar ,kod mene resavao proliv .
 
Pa i prosli put je ona dobila antibiotike, pa su prasici dobili proliv, a Kaodiar nije dao rezultate(mozda je bilo okasnjeno, jer su sati tada bili u pitanju). A dzem umucen sa neosulfoksom u usta kasicicom, tako sam razumeo, ali nisam primenio , jer za sada tvrdo balegaju,. Malo sam dok su sisali nanosio streptomicin prasak na vime preventivno, da tako unesu kroz mleko i njoj sam stavljao obloge od komove rakije na vime:osmeh:, j.b.g. toga se setio i to joj malo ohladilo vime i odmah je ustala trazeci da jede.
 
Taj dan kad se oprasi daj joj penstrep 1ccm na 20kg mase,i tako 3 dana.Na prasenju joj dajes oksitocin i treci dan takodje,i trebalo bi da bude bez upale.
Moze i tako a moze da joj da nesto sa produzenim dejstvom,penstrep ili oksitetraciklin L.A.,cisto da je ne bi bockao svaki dan tri dana.

- - - - - - - - - -

Pa i prosli put je ona dobila antibiotike, pa su prasici dobili proliv, a Kaodiar nije dao rezultate(mozda je bilo okasnjeno, jer su sati tada bili u pitanju). A dzem umucen sa neosulfoksom u usta kasicicom, tako sam razumeo, ali nisam primenio , jer za sada tvrdo balegaju,. Malo sam dok su sisali nanosio streptomicin prasak na vime preventivno, da tako unesu kroz mleko i njoj sam stavljao obloge od komove rakije na vime:osmeh:, j.b.g. toga se setio i to joj malo ohladilo vime i odmah je ustala trazeci da jede.
Ma kakav kaodijar,to je bez veze,daj to sto je veterinar rekao ili jos bolje ako imas kolivet ili kolistin sa dzemom,zamesas i u usta na vrh drske od kasike i na jezik i mozes i po pola kubika gentamicina u usta ako dobiju proliv.
 
Ja i prasad preventivno spricam 3 dana,paralelno sa krmacom,po 0.3 penstrepa.To mi je ustaljena procedura.I bolje mi se pokazao obican penstrep nego neostrep ili penstrep L.A. iliti depo.
 
Ako daješ antibiotik po prethodnom pozitivnom iskustvu, to već nije napamet. Dok čekaš rezultate iz laboratorije, daš taj antibiotik po iskustvu, a posle po antibiogramu. Dva puta godišnje uradiš antibiogram i znaš gde si, problem je ako se forsira uvek isti antibiotik, jer nastane rezistencija bakterija prema tom antibiotiku. Uvek treba ići sa maksimalnom dozom i da terapija traje dovoljno dugo, bez obzira da li su se simptomi bolesti povukli za par dana.
Koliko vidim na terenu, a i ovde na forumu mnogi izigravaju veterinare, sami bodu, savetuju druge...Čisto da znate da je nadriveterinarstvo kažnjivo po zakonu, e sad što se zakon ne primenjuje to je već druga priča.
 
Nazad
Vrh