Bolesti svinja i njihovo lečenje

Svaka cat veterinarima ali kad bih ja placao veterinara za svaku intervenciju mogao bih posle 6 meseci da ugasim proizvodnju,ja savete dobijam od veterinara koji mi jednom mesecno obilazi svinje, a vase cene intervencija nisu ni malo realne,sa 10ml leka isplatite celu bocu od 100ml,nemam nista protiv veterinara,svaka cast svakom ali ja ne bih mogao opstati i preziveti da ne lecim sam, a kaznjiva je i prodaja lekova po vet apotekama pa ih opet svi vet prodaju. Bez ljutnje boxkole,uvek dajes prave savete ali mi koji se malo ozbiljnije bavimo svinjarstvom moramo dosta toga sami raditi.
 
Ako daješ antibiotik po prethodnom pozitivnom iskustvu, to već nije napamet. Dok čekaš rezultate iz laboratorije, daš taj antibiotik po iskustvu, a posle po antibiogramu. Dva puta godišnje uradiš antibiogram i znaš gde si, problem je ako se forsira uvek isti antibiotik, jer nastane rezistencija bakterija prema tom antibiotiku. Uvek treba ići sa maksimalnom dozom i da terapija traje dovoljno dugo, bez obzira da li su se simptomi bolesti povukli za par dana.
Koliko vidim na terenu, a i ovde na forumu mnogi izigravaju veterinare, sami bodu, savetuju druge...Čisto da znate da je nadriveterinarstvo kažnjivo po zakonu, e sad što se zakon ne primenjuje to je već druga priča.

Sve je ovo tacno sto si napisao . Dok dodje antibiogram prasad pomajkase.
 
Svaka cat veterinarima ali kad bih ja placao veterinara za svaku intervenciju mogao bih posle 6 meseci da ugasim proizvodnju,ja savete dobijam od veterinara koji mi jednom mesecno obilazi svinje, a vase cene intervencija nisu ni malo realne,sa 10ml leka isplatite celu bocu od 100ml,nemam nista protiv veterinara,svaka cast svakom ali ja ne bih mogao opstati i preziveti da ne lecim sam, a kaznjiva je i prodaja lekova po vet apotekama pa ih opet svi vet prodaju. Bez ljutnje boxkole,uvek dajes prave savete ali mi koji se malo ozbiljnije bavimo svinjarstvom moramo dosta toga sami raditi.

Nema ljutnje, svestan sam finasijske situacije, neku sredinu treba pronaći i svi će biti zadovoljni. Kad ti crkne komp obratiš se stručnjaku, da ne pričam o cenama popravke automobila, o privatnim lekarima da ne govorim. Nije veterinar skup, farmeri su bez novca i tu je problem.
 
Meni je drugar vet,i uvek ga konsultujem pre lecenja,ali ja lecim.A da su skupi-jesu.Samo izlazak je 500 din+terapije,prenosenje zaraze iz drugih stala,i jos svakakve druge gluposti.Mogu ja da bude nadri bilo sta,ali od kad mi vet ne ulazi u stalu,ja sam 50% problema resio.
 
Prasici dobili proliv (zuti vodenast) u 7 dan po prasenju..Ovaj put cu probati umesto kaodiara ici po preporuci veterinara( a i naseg cenjenog druga-kolege kuka9) sa neosulfoksom zamesanim sa dzemom. Ovo vece sam im dao prvu dozu jedna kafena kasicica neosulf.=5 gr. na 11 praseta= oko 40 kg T.M. to je pola doze , a u 24 h znaci dve kasicice neosulf., posto tako pise da treba podeliti dozu u dva dela na 12 sati. Sta mislite da ja to dajem jednom u toku dana znaci celu dozu, jer mi je mucno dva puta da ih hvatam, stresiram, uznemiravam krmace..
 
Prasici dobili proliv (zuti vodenast) u 7 dan po prasenju..Ovaj put cu probati umesto kaodiara ici po preporuci veterinara( a i naseg cenjenog druga-kolege kuka9) sa neosulfoksom zamesanim sa dzemom. Ovo vece sam im dao prvu dozu jedna kafena kasicica neosulf.=5 gr. na 11 praseta= oko 40 kg T.M. to je pola doze , a u 24 h znaci dve kasicice neosulf., posto tako pise da treba podeliti dozu u dva dela na 12 sati. Sta mislite da ja to dajem jednom u toku dana znaci celu dozu, jer mi je mucno dva puta da ih hvatam, stresiram, uznemiravam krmace..

Najbolje drzi se upustva za upotrebe ,jer nije dzabe napisano da se deli doza.Jeste da tebi lakse dati sve od jednom, ali jer efekat ispoljava doza propisana neces resiti problem ako das sve, jer neki lekovi vremenski ispoljavaju nakon nekog vremena efekat slabi i treba dati ponovo preporucenu dozu .Sve preko dato nece delovati .
 
Poštovani forumaši, imamo problem sa dva legla prasica. Dok su bili kod krmače (oko mjesec dana starosti, pred odbiće) dobili su nekakve fleke po koži na kojima je otpala dlaka. Fleke su počele izbijati prvo po leđima i stomaku kako bi se s vremenom proširile i na stražnjice i njušku. Veterinar kaže kako to nije čađavost iako je davao na početku injekcije za čađavost ali nije bilo efekta. Nakon toga smo mazali maslinovim uljem par dana al nije bilo efekta (skupo je) a i veterinar je davao neke injekcije u ulje, pa otopljenom svinjskom masti, pa prerađenim uljem, pa kombinacija pranjem prasica sredstvom za dezinfekciju kože pa zatim mazanja otopljenom masti ili prerađenim uljem... Vec je prošlo oko 3 tjedna od kožnog oboljenja, prasici su u međuvremenu odvojeni od krmače, fleke su malo potamnile ali i dalje su tu. Napravljena je opća bakteriološka pretraga i nisu ništa otkrili. Veterinar sumnja na gljivice, al vec smo umorni od pokušaja pa bih Vas zamolili za savjet ako ste se možda susreli sa sličnim problemom. Hvala!
2nbbnuo.jpg

29qo6e0.jpg

2cra4ip.jpg

1jqp0l.jpg

313n9mb.jpg

f1b3it.jpg
 
Nisam imao prilike ovo da vidim ,ali mi strasno lici na lisaj kod ljudi.
Probaj kod jednog ili dvoje sa Kanesten kremom ,kod humanog lisaja pomaze...
 
Liči na gljivičnu infekciju. probajte da mažete canstenom ili triderm mast. Druga opcija je alergijska reakcija kože, tu bi trebalo da pomognu dexamethason ili prednisolon.
 
Pozdrav kolege svinjari!..Prasicima se peruta koza po celom telu, skoro da sam ubedjen da je to od sijalice kvocke(infrared-crvena), bilo je ovih dana toplo, a i mozda je bila previse spustena, pa se pricvrljili:haha:. Ali da pitam ipak, da nije neka posledica od terapije: neostrep LA, amoksicilin i kaodiar S su primali.
 
Pozdrav kolege svinjari!..Prasicima se peruta koza po celom telu, skoro da sam ubedjen da je to od sijalice kvocke(infrared-crvena), bilo je ovih dana toplo, a i mozda je bila previse spustena, pa se pricvrljili:haha:. Ali da pitam ipak, da nije neka posledica od terapije: neostrep LA, amoksicilin i kaodiar S su primali.

Koliko ja znam nije posljedica terapije. Dobili su samo zeljezo (sideranem) treci dan od prasenja. Evo i trece leglo počelo dobivat fleke al mazem pastom od sode bikarbone pa se ne širi dalje. Potrosio sam vise od 1 kg sode malo stagnira al to jako sporo ide. Jednom sam špricao Canifug otopinom za kožu al je skupa i skoro nedovoljna za jedno tretiranje 30 ml oko 30 kn u ljekarni. Moguće je da su tu kožnu bolest dobili od mački jer su zalazile u svinjac grijat se ispod lampe te sam kasnije primjetio kako jednoj jako otpada dlaka po nogama pa sam ju riješio.
 
Canifug 1% otopina za kožu, sprej kupljen u apoteci za ljude. Možda bi trebao probat sa Zoniton EC 10% otopinom, al na njoj piše za goveda, konje i pse.
 
Ne znam ,lutrija je probati isto kao i sa ovim za ljude ,ako nije navedeno za svinje ili da probas prvo na jednom prasetu posto nije indukovan za svinje citao sam o njemu nema nista o kontraindikacija i ne zeljenim efektima .
 
Prasici stari 4 nedelje, pomalo kasljucaju, ali normalno se ponasaju, ima li neko prestavu sta li moze biti?
 
Sta ce biti,mikoplazma.moj ti je savet da im svima das Draxin kad povecaju kasalj i taman ce to da ih drzi dok malo ne otopli da mozes da im drzis otvoren objekat.sta god im drugo budes dao dzaba ces baciti pare.
 
Ne valja odmah da se bockaju,mali su,ako jedu ubaci nesto praskasto u starter ili predstarter,sta vec jedu.ako se pogorsa mnogo ne gine im inekciono,al nije to nista,promena vremena i ovo vlazno vreme im smeta.
 
Nazad
Vrh