Bolesti svinja i njihovo lečenje

Tako je i kod nas u Lacarku. Stanica dobije malo doza vakcine i to ode na farme. A ja vec tri nedelje cekam da dodju kod mene a bravci oko 100kg a ne hrane mi se na neku vecu kilazu.
 
Ranbobas kako mislis neobelezena? Bez usnih markica, kako vadis pasos...
Pa i dok je bilo vakcina mnoga prasad su odlazila sa porodicnog gazd. bez usnih markica.Ja uvek vakcinisem i obelezavam,a mnogi to ignorisu.Nakupac koji veci deo uzima od mene nije pravio problem nikada oko toga,niti je meni vise placao obelezena.On jednostavno ode kod veterinara i izudaraju markice(da li uopste vakcinise,to ja vec neznam),uvede ih papiroloski u legalne tokove i vec isti dan tera za Vranje-leskovac-Negotin.Tako to funkcionise koliko ja znam.
 
Danas jedno od 120 kg nece na zadnje noge.. zadnjim delom lezi na boku.. ovako deluje normalno.. ne bih rekao da je polomilo.. al nznm sta mu moze biti
 
Možda im fali kalcijuma pa su na noge oslabili, a pogledaj još dal ima crvenila i dal ima temperaturu...
 
Dosao doca udario mu neke vitamine.. nije lom nema nikakvih tragova sem sto ne moze... videcemo ujutru

- - - - - - - - - -

Isto stanje
 
sta li moze biti kod komsije prasad stara 4 dana dobili proliv dva crkla a veterinar im kaze da ne postoji takav lek da je to nesto od krmace pa ako prezive.Ako neko zeli nek mi kaze da znam sta davati krmaci,imam penstrep 400 i tilovet b 200 i jos kakvih inekcija.Hvala ljudi
 
Kakav je proliv,koje boje?I mala prasad se spricaju,a moze i krmaca pa preko mleka da deluje.I taj vet nema pojma,uvek treba pokusati.Nek odmah da penstrep po 1/2 kubika,i gvozdje ako nije dao.Krmaci penstrep 1ccm/20kg mase i 2 ccm oxitocina.Ako ima mastit,penstrep 5 dana,a oxic 3.Prasad 5 dana obavezno.
 
Veterinar je ili kupio diplomu ili nece da radi.Malo bolesti ne moze da se leci samo ako se postavi prava i blagovremena dijagnoza.
Kod tako malih prasadi u 99% slucajeva uzrocnik proliva kod prasadi je krmaca (MMA sindrom).Kod MMA sindroma najvaznija je prevencija cist ,dezinfikovan objekt ,pravilna ishrana i u krajnjem slucaju dodavanje medikamenata u hranu pred prasenje.
Kad se vec pojavi leci se i krmaca i prasad moze Penstrep kao sto je Nikola napisao ,a mogu i preparati na bazi okitetraciklina (Egocn La...) i obavezno oksitocin zbog ocuvanja mleka.Nije lose i ispiranje krmace Lotagenom.
 
Hvala vam ljudi a sta bi ja preventivno trebao dati mojima za 3 dana treba 2 da se prase,smanjena im je dosadasnja kolicina hrane ali me brineupala mastitis
 
Kad pocne prasenje 2 ccm oxitocina posle drugog-treceg praseta,i kad zavrsi 20ccm penstrepa.
PS: citaj postove unazad,vredi.
 
Pozdrav.Imam problem sa svinjama.Naime pojavljivala se visoka temperatura i letargija nezainteresovanost za hranu.Veterinar dodje da injekciju,malo se stanje popravi.tako dan dva pa opet.Primetno slabljenje težine.Inace su teški oko 70 kg.Sad mi se na drugoj svinji pojavile neke modre pege po zadnjim nogama i slabinama i na usima,kao neki potkozni cirevi ali nema za sad temperature ni odbijanja hrane,ali deluje baš gadno.To nisam do sad video.Vet sumnja na neko trovanje ali nema proliva niti nekog drugog simptoma.Da napomenem da imam tri tovljenika i na jedno krmaci nema nista od tih simptoma
 
Imam problem sa jednom suprasnom krmacom. Osemenjena je 4-5. juna. Pre pet sest dana prestala je da jede. Hranu uzima po jednom svaki drugi dan. Ponasa se normalno trci po ispustu, grokce na moju pojavu, vizuelno se nista ne primeti, pre ovog bila je izuzetno halapljiva, pa sam prvo pomislio da je zahranjena, ali do sad su joj se sigurno ispraznila creva tako da to otpada. Veceras sam joj ponudio tri razlicite kombinacije hrane, misleci da je u tome mozda problem, medjutim ona samo pomirise i ode. Probao sam da joj dam tikvice, krastavce, zelene jabuke... i opet nista. Na kraju sam joj dao suvog sena(lucerke) i to je jela. Danas u toku dana kad sam isao da je obidjem video sam da konstantno drzi jezik blago izbacen u levu stranu, veceras stoji normalno, uvucen. U cemu li je problem?
 
Vreme je jako teško za životinje, sparno, sa visokom vlažnošću, probaj da je hraniš kad je hladnije tj uveče ili rano ujutru. Malo je indikativno da je jela lucerkino seno, možda joj fali vlakana u obroku pa je muči zatvor. Ovo će zvučati smešno,:osmeh: jel joj stolica redovna?:haha:
 
Dok je normalno jela, normalno je i balegala, sad sto manje jede manje i balega sto je i normalno. Spao joj je stomak, tako da mislim da su joj se i creva ispraznila. Sad se setih jos necega pre ovoga stomak je poceo da joj se "odvaja" kao da je pred prasenje(sto mi se nikada do sad nije desilo) i bila je poprilicno debela. Veceras sam iscistio vlazni obrok posto krmace hranim vlaznom hranom, i dao joj suvo da se ne ukvari , pa cu videti da li ce pojesti do ujutru kad malo zahladi. Ostale krmace jedu sasvim normalno i ako su u betonskim svinjcima(50 stepeni), a ova bas ima lepu hladovinu u ispustu.
 
Vrućina u kombinaciji sa još nešto većom telesnom masom. Daji joj svežu lucerku, nešto što će rado jesti, malo jojk titraj i ne brini se! :ppozdrav:
 
Pozdrav ljudi. Imam problem sa svinjama. Naime prvo je jedna prestala da uzima hranu i odvojila se od ostalih pa sad i druga. Vodu uzimaju mokre normalno nemaju proliv ali nece da jedu. Veterinar im vec dva dana daje neke inekcije ali nista hranu ne pipaju. Sta mislite sta bi moglo da bude. Isto to se desilo sa tom jednom i letos medjutim posle jedne inekcije odma je pocela sutradan da jede ali sad nista.
 
Nazad
Vrh