Bolesti svinja i njihovo lečenje

Jel pripustas nerasta ili osemenjavas krmace ?
Ovo je klasican primer PRRS-a , vakcine ne pruza 100% zastitu,
Pripustam svog nerasta,a desilo mi se i kod druge nazimice(pre dve godine) na koju je drugi nerast pripusten,koji nije bio moj,a samo se kod mene desilo.Ponavljam da se samo kod nazimica desava,pa stoga mogu i da oprostim ovaj slucaj i da ih ponovo pripustim.U pravu si za produzen period prasenja-jedna se oprasila u 117,a druga u 118 dan i prasile se po 6-7 sati,veoma tesko.
 
Prasici se tukli grizli jedni drugima usi i kupio sam KANISTOP pa sam pitao u radnji kako da pomesam jer jedu granuliranu hranu pa mi rekli da sipam jestivog ulja da se to zalepi za granule.

Pa me zanima jer sam ja stavio oko 1,5 deci litara ulja na oko 20kg hrane pa da to nije puno ulja mozda??

Bio bih zahvalan na brzom odg :sta:..
 
quote_icon.png
Citiram: marinko16

Ode jedno od 30 kg.. juce nije moglo na zadnje noge i mi ga odvadili i samo poce da skici odjednom.. ne prestaje.. i noz
Imao sam ovkvih slučajevaa , dolazili veterinari i davali uglavnom antibiotike ali sve sto su lečili na kraju su ,, riknuli" ...
Ima li nekog rešenje za ovu bolest ili je nož jedino ...
 
Imao sam ovkvih slučajevaa , dolazili veterinari i davali uglavnom antibiotike ali sve sto su lečili na kraju su ,, riknuli" ...
Ima li nekog rešenje za ovu bolest ili je nož jedino ...
Moze da se leci ali niko ne garantuje da ce ga i izleciti,ja juce zakopa jedno od 20 kg,dao mu jednu terapiju i bilo mu malo bolje kad sutradan isto sranje,juce ga prekoljem i zakopam,mislim da je noz najbolje resenje e jedino treba izmeriti temperaturu,preko 40 nije za upotrebu.
 
Pre par dana sam pustao nerasta na nazimicu(f1,150kg) i pustao sam ga 2 puta u roku od 24h sve ok. Posle par dana nazimica krvari evo vec 4 dan kako izbacuje krv i kao da teze mokri non stop se kao napinje,danas prestala da jede... Kaze veterinar da je nerast povredio da li je moguce i sta raditi? Dva,tri dana od pripusta sve bilo ok,tek 3-4 dan pocela da krvari...
 
Ljudi ako moze jedan odgovor brzo...Mlada krmaca, prvo prasenje, u toku 5 sedmice dojenja prasica nekako se izvukla iz boksa. Prvih par dana posle toga nije ustajala, ali onda je polako pocela i cinilo se da se vratila u normalu skroz. Pre 10-ak dana prilikom pokusaja da je izvedemo napolje (do tada nikada nije ni izlazila) okliznula se, pala i ne ustaje. Taj dan nije ni jela ni pila vode, nije se uopste javljala. Od treceg dana, podize samo glavu, pije vodu, jede, reaguje na njene zalucene prasice kada pocnu da cice, ali zadnje noge nista. Imate li slicnih iskustava, isplati li se probati neko lecenje i kakvo? Hvala.
 
Imao sam slican problem pre par godina. Posle dugog lecenja, veterinari su ustanovili da nije bolesna i posavetovali me da sacekam da prodje karenca i da je zakoljem, cak mi nisu naplatili ni lecenje. Nisam je zaklao po isteku karence vec sam nastavio da je hranim u pocetku sam joj ''duvao u **greška'' kasnije je pocela da jede sasvim normalno. Pomalo je pocela da ustaje i na kraju se vratila u normalu. Nisam je osemenjavao zbog te njene ''cudne neobjasnjive bolesti''. Kada sam je na kraju zaklao posle par meseci ustanovili smo da joj je zadnja noga bila polomljena gore u zglobu. Ne mora da znaci da je isti proble kod vas, ali moze biti.
 
Imam jednu svinju koja je počela malo šepati na prednju desnu nogu. Vjerovatno se okliznula.
Ima oko 50kg, to mi je tovljenik za klat za zimu.
Dali da mu to sa necim namazem? sto da radim?
strah me da od tezine ne padne dolje
 
Ako je fizička povreda i ima otoka proći će .Možeš namazati maslom.Moja krmača u pola vremena počela šepati na zadnju levu .Pala je i evo je juče ustala nakom mesec ležanja . Namučila me je .Stalno je ležala na levoj strani i uspio sam ponekad da je prevrnem na desnu ,jer sam se bojao da ne istrune meso,međutim ona se odmah digne na prednje i okrene se na levu.Hoda jako teško zadnjim nogama i jako su podvrnute unutra.Doktor je davao kalcium 7 dana....Dosta je atrofirala u zadnji kraj....U subotu 114. dana....
2czqcdf.jpg
 
Ljudi, jos jedno pitanje: prase staro oko 4 meseca (znam da ne bi trebalo reci prase, ali po konstituciji jeste) kao malog su ga napali drugi prasici iz istog legla i jedva se izvuklo. Od starta je bilo najmanje, ali ono sto me narocito kopka je to sto u zadnjih mesec, mesec i po dana ima otok na prednjim nogama (odmah ispod kolena). Ono mahom lezi, deluje kao da mu ne prija da hoda. Jede, pije vodu, ali ima samo oko 15 kg. Da li ste imali slicnih problema i kakva su vasa iskustva/saveti? Hvala
 
Poslednja izmena:
Pre par dana jedan tovljenik je poceo da sepa na prednju nogu, pretpostavio sam da je uvrnuo, sutra je hodao normalno. Treci dan opet hramlje i prestao je da jede, samo je ustajao da pije vode, otoka na nozi nije bilo od pocetka. Juce ujutru sam mu zamesao 200 grama secera u kilogram hrane i dao odvojeno od ostalih kada je to pojeo ustao je i poceo da jede sa ostalima. Sinoc je opet jeo ali se tesko kretao. Jutros je jedva ustao, ali je jeo. Zaboravio sam da napomenem ovih dana dok nije jeo dodje lizne 2-3 puta i ode da legne. Za ovih 6-7 dana. Je sa 115-120kg pao na 80 mozda i manje. U toj grupi je jos jedan poceo da kalira u zadnja tri dana, ni on jutros nije bio tezi od 100kg. On jede normalno i normalno se krece, ali pocinje da nestaje. U cemu je problem? Pretpostavljam da sam im unistio jetru ili zeludac posto su bili u oglednoj grupi ishrane. Drugih 7 iz grupe su se drzali dobro.

- - - - - - - - - -

Samo da dodam u ishrani je najveci deo zauzeo pivski treber, ta zato i mislim da sam im unistio jetru ili zeludac. Mada nisam ubedjen u to, posto je komsija imao prosle godine takodje dva tovljenika sa istim simptomima, a hranjeni su normalno na tradicionalan nacin. Takodje je i moj tata imao slicno iskustvo pre 10-15 godina sa jednim tovlenikom ali tada nismo koristili treber. Lecenje nije urodilo plodom, pa ga je pokojni deda odneo u sumu i pustio "da trazi sam sebi leka". Ne znam sta da mislim, da li je do ovog doslo zbog ishrane ili ne.
 
Imate li neki savet kako nazmicu naterati da primi brava? Vulva joj crvena, stalno rokće ali kada je brav bio pušten na nju ona beži. Prvi put treba a primi brava a beži. Čak i ruku kada pokušam da stavim na nju, ona beži. Nemirna je skroz. Bila je namenjena za tov ali pošto mi je suprasna krmača slomila zadnju nogu, morao sam da je prodam i sada na ovu hoću da pustim brava. Već je nekih nedelju i po dana odvojena u zaseban obor.
 
ljudi da ovde pitam vas iskusnije,problem jedna krmacica od 0k0 65 kgspandjala se sa komsijskim veprom dok mi pili pivo vepar doso zbog druge krmace,ta nije htela a ova samo cekala jer sam bio primetio da je i ona crvena ali sad sta uraditi hoce li moci da se oprasi stara oko pet ipo meseci
 
Ako se spandjala nek im je sa srecom, oprasice se ne boj se . Mogla je jos malo da saceka al sta je tu je.
 
Ljudi ako neko nesto zna sta moze biti problem i kako resiti nek pise: vec 3 dan po jedno prase tezine oko 20 kg, danas je jedno od skoro 30, gubi centar za ravnotezu ne moze na zadnje noge i prednje slabo.. desava se naduti kapci.. kaze vetrinar da je edemska bolest.. tj zbog hrane al kad smo zaklali jedno.. creva su prazna.. takodje prasici su u tovu vec skoro mesec dana i mislili smo da bi se to desavalo odmah ako je neki problem.. ubacujemo i mravlju kiselinu i minazel u mesavinu.. hranilice su po principu levka tako da im i ne izlazi mnogo nego koliko okrecu...
 
Marinko, od edemske bolesti nema leka jedino je preventiva moguca, Sve prasice morate da vakcinisete preventivno, svi koji su se zarazili ranije uginuce.
 
Nazad
Vrh