Bolesti svinja i njihovo lečenje

I ja koristim Saplement Fert,pa mi zato bi cudno da ga ide 1% jer stavljam 3%,kako stoji na specifikaciji :ppozdrav:
 
Dobilo mi prase edem,a u hranu sam ubacio neomulin zbog kaslja i neki diastop protiv proliva i edema.kako je to moguce?
 
Edemska bolest prasadi [TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD] (engl. Edema disease)[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



Edemska bolest je oboljenje koje najčešće pogađa prasad nakon zalučenja, a uzrokovano je hemolitičkim sojevima bakterije E. coli. Oboljenje se javlja kako na farmama tako još više na seoskim gazdinstvima i nanosi velike ekonomske štete. Retko se javlja kod prasadi na sisi i kod svinja u tovu.
Za ovu bolest se često kaže da je uzgojna bolest jer je njena pojava vezana za način ishrane i uslove držanja.
Bolest se manifestuje nervnim simptomima, pojavom edema u određenim delovima tela, kratkim tokom i visokim mortalitetom.
Pored hemolitičkih sojeva E.coli (0138k81, 0139k81,0139k82,0141k85) u nastanku oboljenja veoma značajnu ulogu imaju predisponirajući faktori (nagli prelazak na ishranu koncetratima bogatim proteinima, prenatrpanost digestivnog trakta, smanjena kiselost želuca nakon odlučenja itd.). Hemolitički sojevi E.coli mogu da nasele digestivni trakt prasadi, a da pri tome ne izazovu oboljenje što znači da je potrebno sadejstvo sa nespecifičnim faktorima da bi nastalo oboljenje.
Bolest najčešće pogađa prasad koja je u najboljoj kondiciji i najhalapljiviju prasad. Kod halapljive prasadi dolazi do prenatrpavanja digestivnog trakta usled čega nastaje poremećaj mikroflore u crevima, remeti se varenje hrane, dolazi do atonije creva, a kao posledica svega toga E. coli se prenamnožava u crevima. E.coli proizvodi toksine (neurotoksine, endotoksine, enterotoksine,hemolizine) kojima štetno deluje na organizam. Neurotoksini E.coli dovode do oštećenja kapilara pa se kao posledica toga razvija edem u potkožnom tkivu, zidu želuca, mezenterijumu, mozgu i dr. Dejstvom endotoksina E.coli može nastati šok. Poremećaji u mikrocirkulaciji koje izazivaju toksini E.coli mogu dovesti do iznenadnog prestanka rada srca (apoplektična forma).
Klinička slika bolesti
Bolest može da se javi u perakutnom, akutnom ili hroničnom obliku.
Kod perakutnog oblika bolesti dolazi do naglog uginuća jednog ili više najnaprednije prasadi 7-14 dana nakon odbijanja. Zbog brzog toka simptomi bolesti uglavnom izostaju ili se pre uginuća zapazi smanjenje apetita. Kod apoplektičnog oblika prasad ne uzima hranu, tetura se i brzo ugine.
Kod akutnog toka bolesti nastaju nervni simptomi, ubrzano disanje i puls, životinja ne uzima hranu, tetura se, nekoordinisano se kreće. Nastaje tremor mišića, paraliza prednjih pa zadnjih ekstremiteta, životinja pada na stranu i vesla nogama.
Kod životinja se zapaža edem očnih kapaka, baze ušiju, na rilu i području grkljana. Zbog otoka u području grkljana životinja je promukla ili ostaje bez glasa. Smrt nastupa za 24 do 36 časova od pojave prvih simptoma.
Hronični tok bolesti je redak i uglavnom se javlja kod odraslih.
Patoanatomski nalaz
Uginule životinje su uglavnom u dobroj kondiciji. Kod perakutnog toka sa naglim uginućima nalaz je negativan. Kod akutnog toka bolesti zapaža se bledilo kože i sluznica, otoci u raznim delovima tela (edem očnih kapaka, potkožnog tkiva, submukoze farinksa, želuca i creva), hemoragične promene na želucu i crevima, kongestije u plućima i dr.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze (način ishrane, vreme odbijanja prasadi), kliničke slike, patoanatomskog nalaza, a potvrđuje se bakteriološkim nalazom hemolitičkih sojeva E.coli.
Diferencijalna dijagnoza
Koli gastroenteritis, diplo-streptokokna sepsa, trovanja natrijum hloridom i kumarinom, kuga, Aujeskijeva bolest i salmoneloza.
Terapija
Najpre životinji treba ukinuti hranu 1-2 dana. U terapiji edemske bolesti koriste se antibiotici, sulfa preparati, analeptici, antihistminici, kortikosteroidi, laksativi, analgetici, medicinski ugalj, preparati kalcijuma, vitamin C i AD3E.
Od antibiotika se najčešće upotrebljavaju streptomicin, gentamicin, enrofloksacin i sulfa preparati. Antibiotici se daju peroralno i parenteralno. Pored peroralnog davanja antibiotika daju se carbo bismut i laksativi. Za sprečavanje intravaskularne koagulacije daje se acetilsalicilna kiselina (0.5 g po prasetu p.o.). Zbog poremećaja funkcije bubrega životinjama se može dati acetozolamid. Prema potrebi može se davati infuzija-intraperitonealno.
Profilaksa
Preventivne mere su od velikog značaja za sprečavanje edemske bolesti s obzirom da je u pitanju uzgojna bolest. Prasad treba postepeno navikavati na čvrstu hranu, a prvih dana nakon odbijanja davati manje količine koncetrovanih hraniva (jedna trećina predviđenog obroka). Koncetrovana hrana koja se daje treba da bude raširena na što veću površinu hraniliice kako bi sva prasad pojela približno istu količinu hrane jer u suprotnom dolazi do prežderavanja najnaprednije prasadi.
Višekratno peroralno davanje nekoliko sojeva laktobacila (Lactobacillus reuteri) sprečava razmnožavanje E.coli u crevima.
Prvih deset dana nakon zalučenja ili kod kupovine prasadi sa strane u hranu obavezno staviti antibiotike ili sulfa preparate koji deluju na E. Coli. Na tržištu postoje razni antibiotski praškovi koji se mešaju u hranu i koji pored toga što imaju dejstvo na E.coli deluju i na druge bakterijske uzročnike bolesti kod svinja.
 
Moj zakljucak za javljanje endemske bolesti je sledeca...kad sam god davao prasicima prasak za gliste mesec dana od odbica uvek se javljalo verovatno im napravi neki problem i razvija bolesti....obavezna dezinfekcija objekta i to je to...od kad dajem injekcije za gliste neositol nemam edemsu bolest
 
Dobilo mi prase edem,a u hranu sam ubacio neomulin zbog kaslja i neki diastop protiv proliva i edema.kako je to moguce?
Jesi li siguran da je edem,jesu li mu oteceni ocni kapci,mozda je neka bakterija,streptokoka ili stafilokoka,ne bi trebao edem sa diastopom,ja prasad lucim bez restrikcije hrane tj odmah jedu na hranilicu sa 20% soj sacme i nikad edem.
 
Edem ,bio i Draga veterinar.I on je mislio da je nesto drugo,ali edem,veceras riknulo jos jedno.oba bila preko 30 kg
 
@xsale
Probaj ovu kombinaciju od prof.Djordja Avakumovica , u prosloj partiji sam imao problema i od 6-toro obolelih uspeo 4 da spasem.
Streptomicin muskularno , vitamin C 3ccm, vit.AD3E 5ccm ,nesto od antihistaminika moze i za humanu medicinu tipa Presing , kortiko steroid , i 20-30ccm infuzionog rastvora na bazi glukoze u trbusnu duplju.
 
Kupujem oko 700 kom. prasaca u turnusu,i odmah zamesam 0,25% VEO-VITAL odnosno BENZENSKA kiselina,i vec treci dan jedu po volji, IAKO NA UPUSTVU PISE DA JE DOZA 0,5%.K ada zamesam preporucenu dozu,ubi proliv.U samom objasnjenju endemske bolesti pise da je posledica niske kiselosti zeluca,pH ispod 7,znaci treba povecati kiselost zeluca,sto se postize zakiseljivacem.Bakterije koje izazivaju endemsku bolest se geometrijskom progresijom razmnozavaju u baznoj sredini,pH ispod 7,pa je logicno da se zakiseljivacem pH vrednost dize preko 7 i onemogucava se razvoj bakterija.I sam sam imao problema dok nisam poceo upotrebljavati zakiseljivac. Napominjem da kupujem prasice oko 24 kg
 
Druze lecha..pojasni mi za veo vital kolko ga dajes ti...dali vise od preporuke pa da nemaju proliv ili manje...hvala na saradnji
 
Ovde imate podatke o proizvodu Vevo Vitall - benzoeva kiselina
http://www.bankom.rs/sr/view.php?id=81

- - - - - - - - - -

Kupujem oko 700 kom. prasaca u turnusu,i odmah zamesam 0,25% VEO-VITAL odnosno BENZENSKA kiselina,i vec treci dan jedu po volji, IAKO NA UPUSTVU PISE DA JE DOZA 0,5%.K ada zamesam preporucenu dozu,ubi proliv.U samom objasnjenju endemske bolesti pise da je posledica niske kiselosti zeluca,pH ispod 7,znaci treba povecati kiselost zeluca,sto se postize zakiseljivacem.Bakterije koje izazivaju endemsku bolest se geometrijskom progresijom razmnozavaju u baznoj sredini,pH ispod 7,pa je logicno da se zakiseljivacem pH vrednost dize preko 7 i onemogucava se razvoj bakterija.I sam sam imao problema dok nisam poceo upotrebljavati zakiseljivac. Napominjem da kupujem prasice oko 24 kg

pH ispod 7 je kisela sredina
pH 7 je neutralna sredina
pH iznad 7 je bazna sredina
 
Nebavim se stočarstvom , ali sam čuo na jednom predavanju jednog stručnjaka iz Hr , koji je vodio najveću farmu svinja u Hr , da je edemska bolest povezana sa stresom kod svinja . Uglavnom u istraživanju su zaključili da je bitno redovno hranjenje uvjek u isto vrijeme a ne da se zbog neke Turske serije ili utakmice svinje izlažu stresu i narušava nivo kiseline u njihovom želucu. Kod malih prasića se navodno trebaju sve stresne operacije (sječa zuba , injekcije željeza i sl obaviti odjednom , kastracija što ranije ,.. ) da se smanji stres ,dodatak zakiseljevača , itd a kod velikih hrana u isto vrijeme .
Tako su govorili ako sam dobro razumio , možda nekom pomogne.
 
Zahvaljujem se Boxkolu na ispravci, malo sam pomesao kiselu i baznu sredinu,ucio sam to pre 40 god. A objasnjenje za dozu je: Preporuka je 0,5kg na 100kg hrane,ali u tom slucaju ima dosta proliva, zato stavljam 0,25kg na 100kg, i nemam nikakvih problema,ni sa prolivom ni sa endemskom bolesti, daleko joj kuca.
 
Verovatno mislis na SANOCID?
Dobar je,koristio sam ga.Kad god je bio on u hrani nikada nisam imao problema sa prasadima i tovljenicima.Barem njega da pohvalim ako sam ostale njihove proizvode kudio.
 
@ Vojkanvrelo Sto imate tako lose misljenje o sano proiyvodima. Cesto u tovu koristim njihov protamino premijem ili aminogold. Bas sam sa njima zadovoljan, jedino sam sa saumanom bio zadovoljniji. Koristio sam i njihove proiyvode ya telad ( megi i zamenu za mleko) takodje sam bio zadovoljan.
ps ja sanocida stavljam 2kg na 125 kg hrane (Kad mesam za premijumom)
 
Nazad
Vrh