Bolesti svinja i njihovo lečenje

@ Vojkanvrelo Sto imate tako lose misljenje o sano proiyvodima. Cesto u tovu koristim njihov protamino premijem ili aminogold. Bas sam sa njima zadovoljan, jedino sam sa saumanom bio zadovoljniji. Koristio sam i njihove proiyvode ya telad ( megi i zamenu za mleko) takodje sam bio zadovoljan.
ps ja sanocida stavljam 2kg na 125 kg hrane (Kad mesam za premijumom)
Sto se tice tova svinja,imao sam super iskustvo sa sanom.Samo ne znam zasto si ti stavljao toliko sanocida ide 0.5%.Piggi i aminogold sam koristio i bilo je stvarno super,ja doduse nemam neko veliko iskustvo sa svinjama.Moje zamerke su bile oko drugih nekih stvari ali to je sad nebitno.
 
Lose sam napisao. Stavljam 2kg na 125kg, premijuma. Sto dodje na sesto i neku kilu gotove hrane. Procentualno nesto ispod 0,3%.
 
O SANO programu sve najlepse ali u fazi tova, sa nijednim programom ishrane svinja nisam postigo bolji prirast nego sa aminogoldom i sada premiumom od kada su skocile cene sojine sacme, ali ima jedan problem sto nije isto kada se koristi bez dodatka "zakiseljivaca" tj. Sanocid, desilo mi se dva puta da mi tovljenik od 70-80 kg, jednostavno rikne, posto se to desilo u avgustu mesecu (vrucine), mogu samo dve stvari da budu ili srce ili zeludac tj. lose varenje sto se popravlja dodavanjem Sanocida bar su mi tako savetovali, pa hvala Bogu nikad vise. Nisam spomenuo da je sumnja oko varenja bila zato sto je tovljenik za vreme hranjenja povracao i to je jedino sto sam primetio. Molio bih da neko iznese svoje misljenje ili iskustvo.
 
Ja nisam toliko strucan za svinje,neka detaljnije kolega veterinar kojeg ima u ovoj temi to pojasni.Ali evo moga iskustva.Nije to do varenja,donekle.Verovatno je ono sto je bilo kod mene.S vremena na vreme mi ugine neko zaluceno prase i jednom ugine tovljenik od 50kg.Za kratko vreme.Izjutra hranjeni i sve bilo super,svi veseli.Oko podneva kada je neko od mojih usao u obor jedan lezi mrtav i pored njega sadrzaj koji je povratio.Ja izvrsim obdukciju i creva totalno krvava-znaci teska upala izazvana bakterijom.Pozovem fakultet,stavim tanka creva u zamzivac i kada odem za BG ponesem uzorak i oni ustanove jako patogen soj E.Coli bakterije koja za par sati unisti tanko crevo i izazove uginuce.Mozda je kod tebe bilo drugacije ali ovaj slucaj je bio kod mene par puta a i po selu se desava s vremena na vreme.
 
Ima li neko možda ideju šta je uzročnik toga da se svinjama na jednom uvetu pojavi mehur pun vode (gnoja valjda)? Bilo je par komada u prošloj turi koji su imali problema sa tim pa smo matori i ja to rešavali tako što bi napravili kratak rez žiletom i to bi prosto iscurilo i onda bi samo dezinfikovali alkoholom i posle toga sve normalno. Sada evo u ovoj turi imam jedno sa naduvenim uvetom. Šta bi moglo biti uzrok tome?
Da napomene, nisu stali sa napredkom u kilaž ili tako nešto samo su imali taj neki mehur.
 
Sta se desava pa prasad uginjavaju u krmaci u raznim stadijumima?Ima ih od 100gr do 3kg mtrvooprasenih.
 
Konstantno se provlaci kroz svako prasenje po neko mrtvo,danas nazimica oprasila 12 od toga 8 mrtvih.

- - - - - - - - - -

Sta raditi sa krmacama kod kojih se pojavljuju mrtvorodjena prasad,ostaviti ili sklanjati?
 
Ako su mumificirana tj. ugljenisana to je parvoviroza,postoji vakcina koja se daje 20 dana po prasenju,nisam siguran kada se daje nazimicama koje se jos nisu parile,ta koja ti je sad oprasila mrtvu prasad mozes slobodno da ostavis za dalje,ne bi trebalo da se ponovi,njenu posteljicu mozes dati ostalim krmacama koje se nisu oprasile da steknu ta antitela ili da vakcinises,ja imam Intervetovu vakcinu,Porcilis Parvo. Kod mene su 2 nazimice oprasile u isti dan 22 mrtvih,ugljenisanih,vakcinisao sam ih nakon toga i ponovo ostavio ,sad oprasile 26 lepih i normalnih,inace parvoviroza se prenosi nerastom i najcesce se pojavljuje kod nazimica. To je ono sto ja znam iz licnog iskustva,moze neki veterinar malo bolje da nam pojasni,toliko od mene...pozzzz
 
Kod mene je slucaj da su u opnama od malih do velikih,znaci uginjavali u razlicitim dobima.Neki mumificirani-manji,i ovi veci u braon opnama.
 
Jutros nazimica oprasila svega 3 kom.(a lepsa od pare).Dva fetusa sam izvadio iz posteljice,koji su uginuli u ranom stadijumu.Samo im se glava nazire u posteljici.Ne bih ni primetio,nego kad sam izbacivao posteljicu,lopatom naisao na nesto tvrdo i vidim...Samo mi se to kod nazimica desavalo do sada.
 
[h=1]ZAGARANTOVANA SMRT JER JEDETE RECIKLIRANE LEŠEVE A DA TO I NE ZNATE – PRVI DEO[/h]12. jul 2012. 10:41 | 167 komentara
Namera ovog teksta nije da ulepsa, niti da uveca ili smanji zlo koje se obilato proizvodi u svetu, vec da se iznese istina koja se vec godinama skriva i zataskava. Ko se plasi istine, jos ima vremena da prekine citanje ovog uznemiravajuceg teksta. Ali onaj ko se ne plasi istine, njemu ce se otvoriti narocite oci i mozda ce doneti sam za sebe jednu veliku odluku sa kojom ce spasiti ne samo svoju kozu, vec i svoju dusu.Ovom prilikom, nije mi namera da delim ljude na ove koji jedu ovu hranu ili one koji jedu onu hranu. Svako od nas ljudi raspolaze svojom glavom i vlastitom slobodnom voljom. Nadam se da svako od nas ima vlast da sam u svom zivotu donosi valjane odluke i sprovodi ih prema svojoj svesti i savesti.Molio bih vas da pazljivo analizirate cinjenice, a onda neka svako za sebe donese odluku.Nekada davno, persijski car Darije odlucio je da nacini jedan eksperiment koji bi ilustrovao ukorenjenost ljudskih obicaja i tradicija. On je pozvao najpre grupu Grka na svoj dvor. Pitao ih je: „Evo, dacu vam sta god hocete, ako pojedete vase roditelje kad umru?“ Grci su se zgrozili. Naravno, nije postojala cena za koju bi uradili nesto tako gnusno. Darije je zatim pozvao jedan indijski narod iz plemena Halatije. Oni su imali obicaj, da kada njihovi roditelji umru njihova tela bez ostatka pojedu. Darije je njima dao malo drugaciju ponudu: „Od mene cete danas dobiti sta got vam srce zazeli, ako vase roditelje kada umru spalite ili zakopate.“ Ljudi iz plemena Halatije su se zgranuli i razbezali. Ni za njih nije bilo cene da barem za jotu odstupe od svog kodeksa ponasanja. Jer nije lako, ako je uopste moguce, kazivati istinu i valjano je razumeti sa one druge obale. Zato bih zamolio citaoce ovog teksta da ne glasaju za i protiv, i da se ne delimo u dva tabora. Obicaji, religija i kultura su toliko ukorenjeni u n ama da nimalo nije lako svojom snagom stvoriti distancu sa samim sobom i osloboditi se senki svog plemena u korist univerzalnih principa.Ali Herodotovoj prici i Darijevom eksperimentu time nije ucinjen kraj. Nije slucajno Herodot zapisao ovaj neobicni eksperiment. Jer se ova slika danas, u nasem modernom i naprednom svetu, ostvaruje upravo u svojoj najodvratnijoj formi. Ljudi su prisilili stoku da se hrani uginulim zivotinjama. A onda mi jedemo ta ista goveda, te lesinare. Goveda su postala fabrike za preradu crkotina i leseva. Tako smo dobili meso koje samo izgleda kao meso, ali nije meso. To meso je mesavina trulezi iz svakojakih lesina i crkotina, antibiotika, hormona, otrova, virusa, bakterija, priona, dioksina. Ako danas zivotinje hranimo crkotinama od raznoraznih bolesnih i uginulih zivotinja, jasno je da i mi jedemo te iste poluraspadnute leseve. Mi danas jedemo crkotine, i njihovu krv i njihovo salo, i sve gadosti koje su posledica prirodnog procesa raspadanja.
[h=3]BOLESTI IZAZVANE JEDENJEM MRTVOG MESA[/h]Ovde namerno stavljam akcenat na „mrtvo meso“, jer je to meso zaista mrtvo. Nikada ne znate od koliko leseva uginulih zivotinja, i koliko je puta komad koji izgleda kao meso, zaista bio mrtav i na putu raspadanja, na putu do vaseg stola. Drugi aspekt jeste taj, da kada ubiju zivotinju, prva faza raspadanja otpocinje vec prva 3 minuta posle zadnjeg izdisaja pa do sledecih 8 sati, kada sva tkiva pocnu da se raspadaju. Posle 8 sati celi organizam pocne da se raspada. Zanimljivo je da same celije umrle individue luce otrove i belancevine koji nju samu razaraju. Zatim dolaze bakterije truljenja od spolja i jedan les pocinje da trune sinhronizovano, i spolja i iznutra. Ni priroda, a posto su mnogi od vas religiozni kazem – a ni Bog – nisu predvideli da les ili les u raspadanju ponovo udje u lanac ishrane. Zato se mnogi raduju kada vide sveze meso. I neuk covek zna da sto je meso krace mrtvo, to je zdravije. Problem jeste sto je ono vec jako dugo mrtvo i to ko zna koliko puta mrtvo. Ali mi to ne znamo. Nezavisno od smrti kojom je bukvalno pretovaren komad mesa, on je i nosilac mnogih bolesti ili njihovih uzrocnika, kao sto su: rak (tu mislim na mnoge viruse, retro-viruse, adeno-viruse, papiloma-viruse), hepatitis (zutica), SIDA, Krojcfeld-Jakovljeva (Kreuzfeld-Jakob) bolest, Alzhajmerova bolest i mnoge druge. Jedna skorasnja studija je pokazala da se razliciti uzrocnici raka (virusi, toksini, mutageni) nalaze u razlicitim tkivima ljudi i zivotinja u procentu od 10-100%! Uzrocnici tuberkuloze nalaze se u stopi od 5-50%, zavisno od vrste i podneblja gde zivimo.Na ovaj spisak nije slucajno dospeo virus side (HIV). Danas je naucna javnost prihvatila tezu da je predak side jedan virus koji postoji kod nekih majmuna u ekvatorijalnoj Africi, a jako je slican virusu side. Zanimljivo je da majmuni ne oboljevaju od svog virusa side. Medjutim, nauka danas zna da je virus side kod coveka nastao tako sto se meso ovih zarazenih majmuna, potpuno natopljeno zarazenom krvlju, naslo na necijim stolovima. Po svemu sudeci, virus side, HIV1 i BSE su potpuno nova oboljenja nastala kr senjem prirodnih zakona od strane coveka.[h=3][/h]
 
Ponovio se slucaj kod druge nazimice..Od 8. ploda,samo 3. su ziva,4-ugljenisana(kao grumen tvrde- crne mase) i jedno mrtvo-nastradalo u kasnijoj fazi razvica.Citam tekst uvazenog kolege @kuka9 i razmisljam oko te vakcine:gde da nabavim?,koliko ce da kosta?,da li uopste da vakcinisem,jer u prethodnom iskustvu,posle prvog prasenja nazimice(gde je bio slican slucaj),posle toga sve je bilo ok.Na primer prekjuce-cetvrto prasenje-14,samo jedno mrtvo.
 
Jel pripustas nerasta ili osemenjavas krmace ?
Ovo je klasican primer PRRS-a , vakcine ne pruza 100% zastitu, a ne testirani nerastovi su jedan od glavnih vektora prenosenja.
 
Ja sam moje vakcinisao,mada se to desava najcesce kod nazimica,retko kod starijih krmaca,ne secam se koliko sam ja platio vakcinu,pitacu drugara od kojeg sam uzeo pa cu ti javim.

- - - - - - - - - -

Jel pripustas nerasta ili osemenjavas krmace ?
Ovo je klasican primer PRRS-a , vakcine ne pruza 100% zastitu, a ne testirani nerastovi su jedan od glavnih vektora prenosenja.
Koja je razlika izmedju parvoviroze i PRRS.
 
Razlicit je izazivac bolesti mada i kod prrs i kod ppv krajnji ishod je veoma slican(mumificirani prasici ,produzen period prasenja) sto odmah povlaci i pojavu mma sindroma.
S tim sto kod odraslih kategorija svinja prrs moze dati klinicku sliku koja veoma lici na svinjsku kugu.
 
Test serodijagnostike koji bi trebalo da sprovode sve rasplodne farme kojima se odredjuje titar antitela za odredjene sojeve virusa.
Ako je povecan titar antitela kod odredjene jedinke ona se vodi kao zarazena i iskljucuje se iz daljeg pripusta.
 
Ode jedno od 30 kg.. juce nije moglo na zadnje noge i mi ga odvadili i samo poce da skici odjednom.. ne prestaje.. i noz
 
Nazad
Vrh