Bolesti svinja i njihovo lečenje

Desava mi se da mi u ovom leglu prasicima od 1. dana oticu noge,pocne iznad zglobova pa se spusta na papke.Izgleda kao kliker,mekano je i prolazi nakon tretiranja penstrepom.Jel imao ko slican problem?
Kod mene se to ranijih godina javljalo skoro u svakom leglu na po jedno dva,na zadnjim nogama.Veterinar je to prebacivao na streptokoke(a navataju ih dok sisaju na donjim sisama-izgrebu zglobove na betonu,otvore rane i eto bakterija ima slobodan ulaz preko rana). Davao im jednu injekciju cim dodje(neznam sta i nije naplacivao mnogo-200dn.), pa posle 3 dana jos jednu i bude ok,ali kod nekih oteklina(deformitet) ostane do prodaje, bez obzira sto se oporavi i normalno stoji na nogama.Otkako sam krenuo redovno pred prasenje da dezinfikujem i obavezno krecim vise nemam problema.Koliko znam i ti dezinfikujes,tako da...neznam:sta:
 
posljedica mikotoksina idi na stranicu patent co imaš sve kako se manifestuje pa ćeš već prepoznati simptome
 
Imaju li povišenu temperaturu, kako se ponašaju, da li jedu normalno?
Usporeni su,slabo jedu,curi im nos,tempreturu imaju dva praseta.Krmaca je izlecena,prate se ostale.Prasad su predvojena i pod terapijom,tri dana isli penstrepom,sad dajem prasak bem li ga za naziv,zaboravio sam.Kazu vet da je problem u amonijaku,jaka koncetracija i slabo provetravanje.Moguce,ima ih dosta u stali.Razmestio sam ih po stali i cekalistu,provetravanje jutro-vece,i cekamo rezultat.
 
Ok, bitno je da stanje ide na bolje, drži se preporuke veterinara. Inače vlaga je veliki problem za svinje, tj. svinje su izrazito alergične na vlagu i reaguju respiratornim simptomima. Naravno uz vlagu uvek ide amonijak koji nadražuje sluznice respiratornih organa i stvore se idealni uslovi za bakterijske i virusne infekcije i eto problema. Iz tih razloga je neophodna dobra ventilacija u objektima, kako zimi tako i leti.
 
Usporeni su,slabo jedu,curi im nos,tempreturu imaju dva praseta.Krmaca je izlecena,prate se ostale.Prasad su predvojena i pod terapijom,tri dana isli penstrepom,sad dajem prasak bem li ga za naziv,zaboravio sam.Kazu vet da je problem u amonijaku,jaka koncetracija i slabo provetravanje.Moguce,ima ih dosta u stali.Razmestio sam ih po stali i cekalistu,provetravanje jutro-vece,i cekamo rezultat.
Stoji to da ako je velika koncetracija bude malo i problema ali dosta utice ove stalna promena vremena,toplo/hladno,kod mene su poceli neki po40ak kg da ripaju a mije im ni zagusljivo ni tesno mada sam odmah ubacio tiamulin/ampicilin u hranu i prestade kasalj ali kod nas ima dosta problema u Macvi,zavladao neki virus,nesto kao cirko virus i pneumonija,ima dosta lecenja.
 
Imam odraslog tovljenika oko 120 kg,najbolje jede i napreduje,a trese se kao da mu je hladno evo veci ima vise od 10 dana .Temperatura mu je na granici,ali ne prelazi.Zna li ko sta je u pitanju?
 
Ama znam ja sta je spricanje,nego lepo sam citirao,neznam sta podrazumeva spricanje "cirko virusa i pneumonije",posto se pominje farmska roba u pozitivnom kontekstu,a u prilog tome@milan971 kaze da su spricani od kuge(sto se kod mene podrazumeva uz markiranje i to uvek odradim),pa kaze kastrirani(takodje to odradim "pod obavezno") i cistim od parazita,e samo neznam sta je to spricanje od "cirko virusa i pneumonije".Jos znaci to da odradim,pa imam farmsku robu:osmeh:,po postupku pripreme za tov.
I meni je zao @ta Peera sto nismo blizi,i ne samo tebe nego i drugih tovljaca,posto veci deo ovakve robe ide nakupcu ili klanici.
 
Kolega ,moram da pohvalim exsrta robu,stetta sto ovo ne tovis,inace konverzija prasadi do 20 kg bi trebala da je 1,5kg hrane za 1kg prirasta,cirko virus je bolest nesto kao upala pluca s tim sto je prati jaka temperatura,proliv i prasad se suse u bokovima tj prazni su ,pneumonija ti je upala pluca,e protiv toga postoji preventiva u vidu vakcinisanja sto rade sve vece farme,a posto si ozbiljan proizvodjac mogao bi i ti poceti,bar od pneumonije da vakcinises,cirko je malo redi a i poskupe su vakcine,nadam se da sam ti malo pojasnio.
 
Sta davati krmaci kad padne na zadnje noge? Odlucena je od prasadi i slabo jede. Jedino sta hoce su pilece nogice.
 
Posto je vec pala,bolje je prepustiti veterinaru da je podigne.A posle mozes da ga pitas sta davati preventivno.Ja,kad god primetim da mi krmaca "tupka" na zadjnim nogama.dajem joj Calciject 30+3 ...20ml injekciono u vrat.I tako na 5,6,10 dana,ili kad se setim.
 
Meni se sinoc oprasila krmaca, 14prasica ne zna se koje je od kog bolje. Ali na zalost svi 14 su mrtvi, kako je koje izlazilo samo skiknu i uginu cak ni oci nisu otvorili. Veterinar jutros bio i kaze virus neki... Ovo mi se do sad nikada nije desilo i nedo Bog nikom da se desi.
 
Ama znam ja sta je spricanje,nego lepo sam citirao,neznam sta podrazumeva spricanje "cirko virusa i pneumonije",posto se pominje farmska roba u pozitivnom kontekstu,a u prilog tome@milan971 kaze da su spricani od kuge(sto se kod mene podrazumeva uz markiranje i to uvek odradim),pa kaze kastrirani(takodje to odradim "pod obavezno") i cistim od parazita,e samo neznam sta je to spricanje od "cirko virusa i pneumonije".Jos znaci to da odradim,pa imam farmsku robu:osmeh:,po postupku pripreme za tov.
I meni je zao @ta Peera sto nismo blizi,i ne samo tebe nego i drugih tovljaca,posto veci deo ovakve robe ide nakupcu ili klanici.
Vakcina za cirko virus je jako skupa ali delotvorna, a što se tiče borbe protiv pneumonije, tu se najbolje pokazao Draxxin. On košta oko 17000, boca od 50ml.
 
Meni se sinoc oprasila krmaca, 14prasica ne zna se koje je od kog bolje. Ali na zalost svi 14 su mrtvi, kako je koje izlazilo samo skiknu i uginu cak ni oci nisu otvorili. Veterinar jutros bio i kaze virus neki... Ovo mi se do sad nikada nije desilo i nedo Bog nikom da se desi.
Da li je mozda moguce da su u pitanju ovi famozni toksini? Znam da oni uticu na broj mrtvo-rodjenih prasica. Posto je moj kukuruz plesnav bojim se da ne prodjem isto kao ti po prasenju. Konstantno krmace dobijaju minazel, ali sam cuo da je bilo par slicnih slucajeva u mom selu kao sto je tvoj, pa sam se malo uplasio.
 
Ne moraju uvek da budu toksini u pitanju. PRRS može da dovede do ovoga npr. To je virus protiv koga ne postoji vakcina jer postoji milion različitih sojeva. Takođe i parvo virus može da bude uzrok. Za njega postoji vakcina.
 
Sto se tice padanja krmaca sa nogu, od kad uz premiks redovno ubacujem i kredu tih problema nisam imao. Premikse uzimam one najjeftinije od 1kg. Trenutno koristim gebijev fert.
 
Nazad
Vrh