Bolesti svinja i njihovo lečenje

ima nje za naci samo neznam kako "radi"dali je dobra.kod nas je oko 5000din 10 doza odnosno za pet krmaca posto se daje i revakcina
 
U poslednja dva prasenja prasici mi drugi dan kao po pravilu dobijaju zuti proliv od koga brzo propadaju(suse se).koji lek da kupim jer ne zelim da placam veterinara kad mogu sam da resim...
 
Nisam joj davao neostrep u toku prasenja samo sam joj dao oksitocin.Sad sam prasicima dao Kaodiar S.Ali sad imam drugi problem,ne mogu nikako da dam inekciju krmaci u ukljestenju.Cim joj pridjem ili je pipnem ona skace i hoce da razvali ukljestenje.Ovo mi se prvi put desava da je tako luda krmaca a moram da joj dam anti-biotike posto mi se cini da je problem u njoj (upala vimena) i da zbog toga prasici propadaju i imaju proliv.
 
ja to rjesavam na vise nacina dam joj neku stvar da iskali bijes na njoj (obicno to bude brezova metla) ili joj nabacim sajlu samo onda mora biti pravi "igrač" na sajlij ili ako joj dajem manju kolicinu (kao sto ide oxytocyn, stresnil) onda primim injekciju kao da drzim bodez s palcem na onom klipicu za potiskivanje i dok je prilika udarim i sve ide u jednom potezu i ubod i pustanje cjepiva. a ako je stvarno luda a trebam dati vecu kolicinu lijeka onda prvo joj na taj nacin udarim stresnil pa onda ostalo sto treba.

a ovaj proljev kod prasadi kod nas u Hr ima za kupiti gentamicn i njime se rjesavaju ti proljevi od 1. do 3, 4 dana starosti. imas sliku doze u temi prasenje. http://poljoinfo.com/showthread.php?1167-Pra%C5%A1enje-krma%C4%8Da&p=360245&viewfull=1#post360245
 
Nisam joj davao neostrep u toku prasenja samo sam joj dao oksitocin.Sad sam prasicima dao Kaodiar S.Ali sad imam drugi problem,ne mogu nikako da dam inekciju krmaci u ukljestenju.Cim joj pridjem ili je pipnem ona skace i hoce da razvali ukljestenje.Ovo mi se prvi put desava da je tako luda krmaca a moram da joj dam anti-biotike posto mi se cini da je problem u njoj (upala vimena) i da zbog toga prasici propadaju i imaju proliv.

Eto sam si napisao odgovor.:ppozdrav:
 
Pedja,ja imam jednu lujku,kojoj ni lopatom nemozes prici,cak ni kada je u ukljestenju.Injekcije joj dajem u unutrasnji deo butine,kad legne da doji,jer tad prasad "grickaju" svuda,pa je to zezne.I obavezno veliki promer igle (lakse ide lek) i spric sa gumenim vrhom (ravnomernije klizi).
 
Prasici starosti 3 nedelje poceli da kaslju pre dva tri dana, inace dobro napreduju, sisaju itd...Pada mi na pamet
da je problem mozda slama koju stavljam ispod njih, uglavnom uopste mi se ne svidja trenutno stanje.
Dajte savet i misljenje kolege.
 
imao sam problem sa prasicima,dve nedelje posle zalucenja dobili su proliv,i veterinar je to uspesno ilzlecio davanjem neomectina 1 kubik po prasetu subkutano i 2 kubikla calfoseta intramuskularno.sta mislite o toj kombinaciji?
 
U poslednja dva prasenja prasici mi drugi dan kao po pravilu dobijaju zuti proliv od koga brzo propadaju(suse se).koji lek da kupim jer ne zelim da placam veterinara kad mogu sam da resim...
Mene je ove godine unistio zuti proliv kod prasadi, kako se koja oprasi, prasad odmah dobijaju zuti proliv, krmace nemaju upalu vimena, jer im odmah dajem antibiotike po prasenju, vec sumnjam da mi se u objekat uselila eserihija. Prepolovila mi se legla, ne znam sta cu, mozda mi je resenje da vakcinisem krmace u toku suprasnosti. Ima li ko kakav savet :haha:?
 
ako ti se sve to ponavlja konstantno onda probaj dobro da dezinfikujes objekat,od poda do plafona.a,cime hranis krmacu u toku dojenja?
 
Pravim joj koncetrat, kukuruz, mekinje, soja, mlevena detelina i gebijev premix za krmace. Kako da dezinfikujem, krecenje, soda? Razmisljao sam i pored toga da vakcinisem krmace.
 
Oxicid S prasak za dezinfekciju pre ubacivanja krmace u prasiliste + Ivermektin 7 dana pre prasenja.Hrana krmaci mora da bude suva,bez prisustva plesni oko hranilice.temperatura prasilista oko 26 stepeni + sijalica u kutiji sa prasicima.Ako to sve ispostujes,ne bi trebalo da bude problema.
 
Probacu i tako pa cemo videti...

---------- Poruka napisana 08-01-12 u 15:42 ---------- Prethodna poruka je 07-01-12 at 15:58 ----------

A sta je to oxicid s, gde ima da se nabavi?
 
Nikola.KV ne umem ti pisati na pp.Molim te za savet .pocetniku koju sortu krmace predlazes a osemenjavanje bi bilo vo.imam neku mesavinu landrasa i jorksira 4 prasilja.uslovi nisu bas najbolji ali krenuo sam polako.iscitao ovaj forum vise puta.hvala dobrim ljudima na dobrim savetima

---------- Poruka napisana u 20:20 ---------- Prethodna poruka je at 20:18 ----------

 
Poslednja izmena od urednika:
@Marko,Oxicid S je dezinificijent u prahu,i ima ga svaka vet. apoteka.Veoma se dobro apsorbuje i u metal i u drvo,cak 98%,sto je za druge dezinficijente misaona imenica.Kesica je negde oko 160 din,i ide na 5l vode.
@Miroslave,kao sto rece Milos DT,imas takozvanu F1 kombinaciju koja je veoma dobra i za losije uslove drzanja.I ja ih imam,i zadovoljan sam sa njima.Ako ces prasad za tov,ili prodaju do 30 kg,pietren ili durok,kao sto Milos rece.Ako ces od nje da ostavljas dalje za priplod,vrati na jorksira ili landrasa.Moj savet-na jorksira,jer su manje zahtevni od landrasa.
 
Nazad
Vrh