Bolesti svinja i njihovo lečenje

prestali su se klat, samo jednog sto je bio odvojen al odvojio sam ga opet i rjeseno to, al nece mi svinje sad da jedu, prije su jeli 4 kante ujutro 4 uvecer, a sad jedva pojedu 2-3 uvijek ostane im u koritu i poceli izvacuju pred korito hranu i onda jedu i to i onako snjuvaju samo slabo mi jedu sta da radim, mozel bit to do premiksa sto nema, kako da ih natram da jedu :D, ujutro ce mi stic premiks
 
@tomieh,
spici svinjama kojima su repovi grizeni po 1 kub/10 kg telesne mase Penstrep LA ili Liomxin La. Ja se ne bih sa tim zezao...
Proprati ove kojima su repovi grizeni, i ako treba ponovi terapiju.
 
@tomieh,
spici svinjama kojima su repovi grizeni po 1 kub/10 kg telesne mase Penstrep LA ili Liomxin La. Ja se ne bih sa tim zezao...
Proprati ove kojima su repovi grizeni, i ako treba ponovi terapiju.

vidit cu to s veterinarom jer se nerazumim u to, a de mi recite valja li premix marke VETERINA, 2,5kg u 100kg ide
 
Nazime od 30 - 35 kg, ne jede, samo pije vodu, slabije se krece, zanosi se. Nema proliv
Odvojeno juce od ostalih iz tova.
Nikada nisam imao slicnih problema sa svinjama u toj kilazi.

Ima li neko resenje.
 
Nista vise, nisam primetio.
U tom boksu ima 32 kom, cim sam video da cutkari odvojio sam ga.
Samo je malo praznije.
Danas sam mu dao streptomicin.
 
Nema temperaturu, nikakve druge simptome, samo neki vid iznemoglosti. zanosenja

Sutra cu kod veterinara,
 
Ovde se pise o lecenju ali mogli bi malo i o preventivi.Danas sam pracima davao gvozdje i vitamine,ustvari dopustio sam cerki da ih bode i ubrizgava injekciju.Ja praktikujem obicno 5 dan po prasenju da im dajem gvozdje sa vitaminima,a kolege kakva iskustva vi imate?
 
Nazime od 30 - 35 kg, ne jede, samo pije vodu, slabije se krece, zanosi se. Nema proliv
Odvojeno juce od ostalih iz tova.
Nikada nisam imao slicnih problema sa svinjama u toj kilazi.

Ima li neko resenje.


Imam isti problem kao i Kurkela, tezina oko 40 kg. i vec drugi dan nejede nista samo pije vodu a hranu samo njuska.
Molim za savet ako je neko imao slican problem.
 
Ovde se pise o lecenju ali mogli bi malo i o preventivi.Danas sam pracima davao gvozdje i vitamine,ustvari dopustio sam cerki da ih bode i ubrizgava injekciju.Ja praktikujem obicno 5 dan po prasenju da im dajem gvozdje sa vitaminima,a kolege kakva iskustva vi imate?
kod nas veterinari 3 dan po prasenju daju gvozdje(parafer)i neovit ad3e komplex vitamina.uzimaju 100 dinara po prasetu,a uz to seku zubice i repove ko hoce.medjutim,resio sam da od sledeceg legla i ja pocnem sam da dajem,vremenom se to negde dobro isplatijer je bocica gvozdja za 50 prasica 650 dinara isto tako i vitamini,jedino na sta mi je prijatelj skrenuo paznju je da se prasetu posle date inekcije na mesto uboda treba naspricati joda da bi sprecili pojavu tetanusa ili sl.
 
Prilikom uboda vodi racuna da ih ne pogodis u kosku,drugo injekciju ubrizgavaj sporije da ne bi doslo do pucanja misica i trece obavezno izmasiraj mesto uboda da se brze rasirio rastvor koji si ubrizgao.Inace ja kupujem gvozdje sa vitminom B 12 i dajem 2 cm kubna po prasetu i bocica od 100 cm kubna me kosta 700 din.
 
kod nas veterinari 3 dan po prasenju daju gvozdje(parafer)i neovit ad3e komplex vitamina.uzimaju 100 dinara po prasetu,a uz to seku zubice i repove ko hoce.medjutim,resio sam da od sledeceg legla i ja pocnem sam da dajem,vremenom se to negde dobro isplatijer je bocica gvozdja za 50 prasica 650 dinara isto tako i vitamini,jedino na sta mi je prijatelj skrenuo paznju je da se prasetu posle date inekcije na mesto uboda treba naspricati joda da bi sprecili pojavu tetanusa ili sl.

Boca gvozdja oko 700 din + 100 din za spriceve i igle, a vi dajete veterinaru 5000 din, + hvala k'o da je nesto specijalno uradio....

1 covek/dete drzi prase za vrh zadnjih nogica i rasiri ih, stomak okrenut ka onom sto daje injekciju, u spric uliti 2 kubika gvozdja staviti iglu i isterati vazduh, igla bi trebala da bude debljine 0,9 mm, ubode se sa unutrasnje strane buta u misic 2-3 cm, ubrizgas polako tecnost, izvuces malo prstom protrljas mesto uboda i to je to...., nikakva filozofija...., pratite malo sta radi veterinar/tehnicar, kradite zanat
 
Ovo koristim prilikom prasenja .Prvo dam 2 cm kubna odmah posle prvog praseta i ponovim nakon 2 sata.Bocica od 50 kubika kosta oko 700 din.
2621k68.jpg
 
Nazad
Vrh