Bolesti svinja i njihovo lečenje

Ja sam imao prasice prosle zime sa " upalom sinusa" , curio im nos i morali su da disu na usta sve vreme te zbog toga nisu mogli da sisaju pa su svaki dan propadali sve vise. Veterinar nema sta nije davao od inekcija, praskova...... i na kraju kad je vec par njih krepalo skontamo da je uzrok tome slama, jer sam ja greskom bacio pod njih jecmenu slamu punu osije koja ih je iritirala. Cim sam promeno slamu i bacio redovnu zitnu, sve je proslo.
-To je onda bio rinitis,i kod mene je toga bilo,hoće od slame i neprovetrenih prostorija gde ima amonijaka.Ima prašak za to zaboravio sam kako se zove,za par dana ih prođe
 
možda netko ima slična iskustva poput mojega pa je otkrio što bi mogao biti razlog takvog stanja, naime u roku od šest mjeseci uginule su mi tri krmače zapravo dvije jer sam jednu na vrijeme uočio i završila je u kobasicama. sve tri dan prije nisu pokazivale nikakve simptome prva je bila suprasna nekih 3 mjeseca i večer prije prilikom hranjenja se još igrala sa mnom tj. morao sam je češkati da me pusti van iz obora, drugo jutro sam je našao mrtvu, druga je samo mirno stajala a kad sam je dodirnuo (probao češkati) skvičala je kao da je koljem i tu sam zaklao, a treća se predamnom srušila kao da je pogođena pištoljem za omamljivanje snažno strzala nogama i uginula , sve tri su bile u dobroj kondiciji i ne previše stare, kako sam otvarao s kolegom(veterinarom) i ove dvije uginule vidio sam da je isto stanje kao i kod ove koje sam zaklao tj. srce im je izgledalo kao balon napunjen vodom (veliko i mekano). da li bi možda mogao biti razlog tome u genetici (dvije su bile sestre a treca im je polusestra) ili možda u načinu ishrane?
 
Meni vec treca krmaca neostaje sprasna vec duze vreme.Imaju teranje na svakih 5-6 dana.Sve su bile na 6 trazenju.Otisli hormoni u aut.
 
Zanimljiva situacija. Po mom skromnom iskustvu ne bih znao reći tačno šta je ali postoje dve situacije ili su imale infekciju srčanih ovojnica, što je najčešće patološki uzrokovano ili po mom mišljenju verovatnije da je u pitanju nešto sa genetskom osnovom zato što su sva grla u određenom stepenu srodstva. Postoje mutacije na genima koje otežavaju ili onemogućuju metabolizam materija koje su jako bitne za funkcionisanje određenih organa, u ovom slučaju srca kao što su vitamin E, selen, omega 3 kiseline i sve to dovodi do postepenog slabljenja i oštećenja srca. Pogotovu ako su bile u zadnjoj trećini bremenitosti kada se potrebe u ovim materijama povećavaju i kod ploda, pa se javlja još veći deficit. Jel imaš još krmača i jel bilo kod njih sličnih problema? Da li u hrani nema buđi, jel nešto od hrane termički obrađuješ? Da li koristiš kao komponentu sačmu od uljane repice?
 
imam ih još (6 plus 3 nazimice) i druge za sada na pokazuju znakove , ne koristim sačmu od uljane repice već samo sojinu i grašak , premix je Likra Z-3, a od ostalog im još stavljam ječam i stočno brašno i naravno kukuruz, piju čistu vodu.
 
Ako su sve komponente kvalitetne a ostala grla ne pokazuju simptome, onda je vrlo verovatno vezano za genetsku osnovu, prosto telo im nije moglo nešto da se sintetiše ili se sintetisalo u većem obimu pa je izazvalo probleme sa srcem i uginuće. Onda gledaj da njihovo potomstvo ako se samo bude kod njih javljalo polako eliminišeš iz dalje reprodukcije, čisto da ne strahuješ i da se ne nerviraš. Ali obično takva grla odskaču od proseka u pozitivnom smislu, tako da to nije najlakša i najjednostavnija odluka. Ovakva situacija ume da bude kod životinja hranjenih sačmom uljane repice jer starije sorte su sadržale tzv eruka polinezasićene kiseline, ako se ne varam, koje su oštećivale srčani mišić kod nepreživara koji su hranjeni tom sačmom.
 
Prasad stara dva ipo meseca, i preranim ih, i jedno mi zahvati edemska, nije moglo da ustane, kao pijano, glava otekla, ja mislio gotovo, odvojio ga u poseban box, dva dana mu nisam nista davao,kad posle dva dana ono zivo, ja mu dam kompleks vitamina i jednu dozu enrocina, a onda mu pocnem velikim spricem ubrizgavati surutku i mleko u usta posto nije moglo da jede, i ljudi da ne poverujete eno ga oporavilo se skoro skroz, ja sam mislio da mu nema spasa, medjutim :bravo:da covek ne poveruje..
 
Jedno pitanje za iskusnije kolege. Imam problem sa jednom krmacom tj. sa prasicima koje ona prasi. Prasici kad dodju do 20kg dobiju strasan proliv koji jedva nekako uspem da zaustavim. Ovo su joj sada cetvrti prasici i sa svima je bilo isto. Situacija mi je nejasnija zato sto mi se sa ostalim prasicima to nedesava. Krmace hranim isto, takodje i prasice. Svi znaci imaju iste uslove, ali ovi njeni se obavezno useru. Da li je moguce da je neki problem u krmaci?
 
Pre 10-ak dana mi se oprasila jedna joksirka 10 kom lepi ko slika, sada problem nece da jede ima strasno slab apetit jedva da pojede 1-2kg koncentrata dnevno. Strasno brzo pada sa kilazom a prasici su sada mali sta ce biti za 10-15 dana kad oni krenu puno da sisaju, molim pomoc
 
Probaj da joj das masti sa jarmom ili ako imas startera od prasadi ili jaja a trebas zvati i veterinara nesto za zeludac da joj da.
 
pre 10-ak dana mi se oprasila jedna joksirka 10 kom lepi ko slika, sada problem nece da jede ima strasno slab apetit jedva da pojede 1-2kg koncentrata dnevno. Strasno brzo pada sa kilazom a prasici su sada mali sta ce biti za 10-15 dana kad oni krenu puno da sisaju, molim pomoc
Prasice zaranjuj i sto pre odbijaj,a krmaci kupi u apoteci stimulans za apetit.Moze doci do zavezivanja creva i tu je kraj.
 
@Surdonja
Ako ti se dešava kao što kažeš onda je do krmače, ali nije problem. Naime neke krmače po neposredno prašenju ulaze u polni ciklus, tako da se u periodu od oko 20 dana od prašenja mogu naći u estrusu. Visok nivo estrogena u krvi samim tim i u mleku izaziva određene promene sastava mleka kao i samo varenje u digestivnom traktu prasadi pa može izazvati proliv. Proliv može potrajati i 2,3 dana. U principu lekovi ne pomažu, jedino da se spreči nekakva sekundarna infekcija i čekati da prođe to stanje kod krmače. Jel se primećuju promene kod krmače u ponašanju?
 
@Surdonja
Ako ti se dešava kao što kažeš onda je do krmače, ali nije problem. Naime neke krmače po neposredno prašenju ulaze u polni ciklus, tako da se u periodu od oko 20 dana od prašenja mogu naći u estrusu. Visok nivo estrogena u krvi samim tim i u mleku izaziva određene promene sastava mleka kao i samo varenje u digestivnom traktu prasadi pa može izazvati proliv. Proliv može potrajati i 2,3 dana. U principu lekovi ne pomažu, jedino da se spreči nekakva sekundarna infekcija i čekati da prođe to stanje kod krmače. Jel se primećuju promene kod krmače u ponašanju?

Izgleda da se nismo sporazumeli. Proliv se javlja kada zaljucim prasice i kad dodju do blizu 20 kg. U sva cetiri prasenja se desilo isto i obavezno mi uginu 2-3 praseta. Ovoga puta sam uspeo da prodjem bez gubitaka, bar za sada. Hrana nije prejaka jer sam im ovoga puta davao slabiju nego prasicima od druge krmace koji su istog uzrasta, a opet su mi se usrali.Nisu mi uopste jasni. Inace krmaca se jako lepo prasi i ima prasice odlicnog kvaliteta, pa bi hteo da je ostavim za jos dva prasenja, ali ne mogu vise da se bakcem sa prolivom pa se dvoumim da je pretvorim u kobasice, ako problem nije nesto sa moje strane.
 
Prije 10 dana mi je osemenjena krmaca VO, sad iz nje curi neki bijeli sikret, ona se normalno ponasa nema temperaturu. Dali neko zna da mi kaze sta bi to moglo da bude, unaprijed zahvaljujem!
 
imam veliki problem sa krmacom,u toku prasenja krmace,zdobila se sa prolaps na materici (uterus) i prolaps na rektuma (cmar),krmaca dobila je antibiotike (za MMA sindroma) dobila je i kalcium,sada krmace nece da ustaje odbija hranu samo pojim je mlekom oko 3 litra je popila danas,neznam sta da radim iako pokuso sam da to vratim natrag i sasio sam ali pritisak abdominalni je veliki pa su popucali ivice koze, kako se ovo resava dali ima spasa,inace krmaca oprasila se na 05.06.2012,4 mrtva prasad i 6 ziva,dali da je koljem a sta da radim sa prasadom dali mogu da prezive na mljeko sa cuclom evo slika ,nije to moja krmaca moja je strasnija ova ima samo prolaps na uterus.
http://www.google.com/imgres?q=prol...&ved=1t:429,r:17,s:132,i:189&biw=1024&bih=629
 
Jel moguce da mi se tuku svinje,a da je to posledica konzumiranja leka.Poceo sam da dajem Doksilan C pre 3 dana i od tad su poceli da tuku jedno.U tom boksu mi je inace jedan degener i na njega sumnjam da je zapoceo cirkus.Da li vredi da mu dam neki vitamin,ili da prestanem sa lekom,ili sve to nema veze?
 
Uzimaju li hranu u istim kolicinama kao i pre leka?
Pokusaj da im das neku zanimaciju u boksove u vidu parcadi lanaca ili zatvorene plasticne flase da im skrene paznju.
 
Nazad
Vrh