Bolesti svinja i njihovo lečenje

:bravo:

Nije poenta sta dati, vec da bude dobro, prisutno na trzistu i ekonomski isplativo

Radije cu dati proverenu vakcinu koja kosta 300 dinara nego proverenu koja kosta 6.000 ::namigivanje::
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Radije cu dati proverenu vakcinu koja kosta 300 dinara nego proverenu koja kosta 6.000

Kako ovo da razumemo?
pa ja placam vakcinu 6000 po bocici i radi. Ako znas neku jeftiniju koja radi, govori da ne dajem pare dzabe ::namigivanje::
 
Imam jedno pitanje u leglu prasica imam jedno prase koje ima na zadnjoj desnoj butini kao neku vodenu kesu,tj.neki hematon ispod koze,prase je veselo zivahno al neznam cak ni ja sta je,ako je neko imao slicno iskustvo ili zna sta je,bio bih zahvalan na savetu?ocekujem odg.poz I da stari su 10 dana...
 
Ja sam imao slican problem, prase je imalo kvrzice-otekline na zglobovima prednjih nogu, ne znam da li je kod tebe isto. Veterinari su mi rekli da se to leci antibioticima, ja ga nisam lecio, otislo je u klanicu sa ostalima, ali je znatno slabije napredovalo od ostalih.
 
To je upala zglobova,od sisanja kako se gura dok sisa pa mu se zglobovi upale,u svakom slucaju hvala...kod mene je na zadnjem butu izgleda kao da je but duplo veci...neznam sta je al ne primecujem da mu smeta jer je zivahno...poz
 
Upala zglobova je to druze,
Ne mora samo upala da bude prvog zgloba tj,dole na papku ili na kolenu moze i u kuku,imao sam to..

Resenje- dezinfekcija objekta,ciscenje od bakterija i nema problema,jer dok sisaju ozuljaju na kolenima obicno,krmaca je prljava bakterije su tu i eto zaraze.. :cao:
 
Danas sam cuo da je kod nas u kraju ,,riknulo " prasica i prasica
Nije klasicna Endemska bolest nego je jos ,,zacinjeno " sa nekim virusom
Kod mene riknulo 10 kom od zadnjih 55 sto sam kupio i to posle 10 dana od kupovine 25-30 kg tezine, bilo mi prase sumljivo pa mu veterinar dao inekciju a ono riknulo za 2-3 min. a ja ga jedva uhvati u boksu, zatim kao sve u redu udjem u svinjac kad ono strasno ... da ne pricam
E sad jedan veterinar kaze da stavljam Neolispek u hranu , a drugi je komsiji dao Flumekvin u vodu
Po meni je Neolispek bolji , cini mi se da ima siri spektar dejstva
Ima li neko neka iskustva sa ovim i sta bi trebalo raditi kao preventivu(sobzirom da ja kupujem prasice ) da do ovoga ne dodje ?
 
Probaj Neosulfox-P (zamena za Galofak-200),u njemu ima 3 antibiotika (Sulfadimidin,Oksitetraciklin,Neomicin).Cena oko 500 din (500 gr).Ja ga dajem krmači 5 dana pre i posle prašenja u hranu i prasićima 10 dana po odbijanju putem medikatora u vodu.Odličan je,nema proliva,kašlja itd...Pošto kupuješ prasiće moj ti je savet da im daješ 10 dana Neosulfox-P u vodu (svakog dana praviti nov rastvor) a hranu postepeno povećavati... :ppozdrav:
 
Ako dajete vodu za pice u posebne tzv pojiilice lek rastvoriti u toliko vode koliko ce popiti... nije dobro ostaviti da se lek " vuce" u vodi dugo... toliko vode sipati koliko ce popiti u kratkom vremenu... stime se i stedi na leku :ppozdrav:
 
Neosulfox-P kupujem redovno i placam 5kg 2700 din i to obicno dajem kao prevenivu
Ja hranim svinje 7-8 godina i uvek isto im dajem (preventivu u hranu i polako povecavam soju do 20%) ali me ovo ( ako je) endemska bolest iznenadilo jer je to bolest od hrane ( posle 10 -tog dana od kupovine poceli da crkavaju , znaci preventiva nije pomogla )
Lek dajem u hrani ali kad zagusti dajem im u vodu ( bojler od 80 lit sa sisaljkom i stavljam 200 g praska )
 
Nije hrana u pitanju je bakterija e.coli .

A da bi radio preventivu moras znati tacan tip bakterije koja je u staji,jer je mozda rezistentna na te preparate koje dajes bukvalno godinama,

I bilo je dobro do jednom,
Moj savet uradi antibiogram da vidis staje tacno u pitanju pa onda po tome preventiva.

Ja sam naj..o ovih dana sa tim,video sam gde gresim,dzabe preventiva ako ne deluje na bakteriju... :cao:
Post je spojen: [time]1298833219[/time]
_________________________________________________
ta Peera je napisao(la):
Neosulfox-P kupujem redovno i placam 5kg 2700 din i to obicno dajem kao prevenivu
Ja hranim svinje 7-8 godina i uvek isto im dajem (preventivu u hranu i polako povecavam soju do 20%) ali me ovo ( ako je) endemska bolest iznenadilo jer je to bolest od hrane ( posle 10 -tog dana od kupovine poceli da crkavaju , znaci preventiva nije pomogla )
Lek dajem u hrani ali kad zagusti dajem im u vodu ( bojler od 80 lit sa sisaljkom i stavljam 200 g praska )

Vidis,mozda neosulfoks kupujes godinama za dzabe,jer kako sam kazes kad zagusti das lek u vodu-ne rece koji-ne bitno.
 
Mislio sam na Neosulfox-P jer kad su svinji bolesni i kad ih skoka neki virus oni nece ni da jedu ali zato vodu redovno piju i ja im u vodu dajem Neosulfox-P a i pre deluje nego kroz hranu
A i kako koji boks ispraznim sa svinjam obavezno je pranje boksa i dezinfekcija sa Galiseptom ALI ovaj put zbog zime to nisam uradio i mozda mi se sve ovo i zbog toga desava
Galisept bi trebalo da dezinfikuje svinjac , nekad to radim i sa masnom sodom ali galisept isprskas i mozes odmah da ubacujes prasice a sa masnom sodom mora da prodje par dana !!
 
naksinoc,sa svinjom sve u redu.prekljuce ujutru udjem da je nahranim,ona sedi i ne moze da ustane da jede.zovnem veterinara,kaze nije bolesna,nema temperaturu,nego je prasici iscrpli(23 dana ostalo do prasenja)dao joj koktel vitamina kroz injekciju.juce,isti slucaj,ne ustaje,teze dishe,lezi,skrguce zubima,nece da jede,samo pije vodu,koju sam pomesala sa hranom po savetu veterinara.zovnem ga ponovo on joj izmeri temperaturu,nema.da joj dve injekcije kalcijuma,u obe strane vrata.sinoc ustala sama,rasteruje slamu i lezi na go beton.jutros je nadjem mrtvu,javim veterinaru,kaze..mozda je srcani udar.danas u 13 h.dolazi da je sekcira i utvrdi uzrok smrti(uginuca).
da li neko od vas zna sta bi moglo da joj bude?volela bih da cujem vase misljenje,iako cu danas znati zasigurno sta joj se desilo.napominjem da je mlada,bilo bi joj prvo prasenje.
pozdrav svima.
 
uradio je obdukciju,creva su usla u grudni kos,a prasici rasteci su ih jos vise ugurivali unutra.creva puna krvi,bordo boje.drugi slucaj u karijeri veterinara,prirodna anomalija.12 praseta u njoj.slikala sam obdukciju,al nisu lepe slike za postavljanje.
 
Nazad
Vrh