Bolesti kod kunića

Dali je dobro ostavljati za daljnji raspolod jedinke koje su prebolile kokcidiozu izlječene lijekovima?
 
Nebih ostavila samo za raznozavanje zeca koji je izlecen. Mnogi upozoravaju da je izlecen zec uvek izvor ponovo javljanja te bolesti.Mada sam licno ostavljala i takve zecice samo sto te sam koristila za sezonsko kocenje ..Sada radim drugacije kupujem male zecice od mesec dana i podizem zenke koje ce biti buduce majke..
 
Јел може неко да ми каже,мужјак Панонац слабо се креће на задње ноге,да ли је то неко оболење и које или је то од жичаног пода?Напомињем сличне симптоме ми је имала и скотна женка којаје угинула на 5 дана до коћења!
Хвала унапред!
 
Јел може неко да ми каже,мужјак Панонац слабо се креће на задње ноге,да ли је то неко оболење и које или је то од жичаног пода?Напомињем сличне симптоме ми је имала и скотна женка којаје угинула на 5 дана до коћења!
Хвала унапред!

Ja sam davno imao problem kod rasplodnog mužjaka njemačkog šarca.
Imao je na zadnjim nogama odnosno šapama otekline u obliku čireva iz kojih je izlazi bijeli gnoj.
U početku se slabo kretao dok na kraju nije počeo vući za sobom zadnje noge.
Veterinar mu je dao dvije injekcije, ali nije pomoglo.
Nakon desetak dana je prestao jesti i do kosti izmršavio i uginuo.
Najinteresantnije u svemu što je bio na urednoj stelji a ne na žici što je i veterinara začudilo, a poznato je da teže rase kunića imaju problema na žici sa nogama.
 
Da li neko zna sta je uzrok ovome.... kod jedne mlade zenke na donjoj strani vrata iskocio je "balon".... nema rana, krasti i slicnog, taj balon je cvrst bas kao da je napumpan. :sta: normalno jede, krece se, jednino je malo sitnija od druge dve zenke koje su iste starosti.



 
Poslednja izmena od urednika:
Ja to prvi put vidim,znam da neki kunici dobiju podbradak ali on je mekan tj samo im se koza sa dlakom malo vise spusti sa grla ali to nije nikakav zdravstveni problem...nadam se da neko ima odgovor za to tvoje pitanje...
 
Taj balon ti je napunjen gnojem, to je vrlo verovatno genetski...nece ti uginuti odmah ali je to jako boli i nervira ce je! Probaj joj dodirnuti, videces na dodir kako se ponasa. Nemoj je ostavljati za priplod, samo skroz zdrave jedinke, drugcije nema rezultata.
 
Molim za savet.Muzjak star 1god novozalandski pocelo je u usima kao suga pocinje da se siri iza uva pa niz ledja. Redovno mazem jestivim uljem ali slabo pomaze.Kad namazem sve krastice opadnu i ostane glatka koza bez dlaka tako bude 2 dana pa se opet okrasta.Inace lepo jede ,veseo je jedino sto to uvo drzi povijeno i kao da je malo oteklo.Nikad se do sada nisam sreo sa takvim problemom pa akoneko zna kako to da resim neka mi javi.
 
Uzmi neostomosan ampullu 5ml i rastvori u litar vode i sa nekim rasprsivacem mu naprskaj 5-6 spricanja i to ponovi za jedno nedelju dana mozes sa tim i okolo kaveza da naprskas
 
Uzmi nafte pa nakplji par kapi po delu gde nema dlake i gde su kraste a u usi 2-3 kapi ne vise dnevno to ponovi 2 i 3 dan. Dlake ce otpasti ali posle nedelju dana ponovo pocinje da raste.
 
Imas nazad par strana lepo objasnjeno sta i kako treba da radis samo te mrzi da citas!
Sa jestivim uljem nemozes da izlecis niti sa naftom i slicno jer to nije lek sti mozes da zalecis ali to nije to vidis i sam, nego lepo uzmes invermektrin 0.35 lupis inekciju mozes i neku vitamninsku 1 ml i obavezno dezinfikovati kavezi.
 
Nikakav problem ako hoces da budes odgajivac moras da naucis i osnovne stvari veterine a u svakom selu imas veterinara a pogotovu u nisu koji ce ti pokazati kako se radi! I uvek mozes da pozoves veterinara da vakcinise.
 
Ja imam jako cudan problem. Muzjaku je kao donji deo kicme ukocen, i taj donji deo kicme je spusten malo il se meni cini. Bio je sa zenkom par dana. Nikada nisam ni video ni cuo ovako nesto. Sad vuce zadnji deo malo teze. Slabije jede. Ili mu je stradala kicma, ili se ukocio, usinuo. Da li je neko imao slicnih slucajeva?
 
Zhexy imao sam ranije sličan slučaj sa zekanom završio je u rerni, sačekaj još dan dva ako nema poboljšanja zna se nož. Verovatno je na neki način povredio kičmu prilikom parenja.
 
Nazad
Vrh