Bolesti kod kunića

Za liječenje zatvorenog oka dovoljno je dva dana nakapati jonsko srebro, prolazi kao rukom odnešeno.
 
Danas mi je uginuo 1.mali od 2.meseca juce sve normalnio jeo -naduvenost.Kada sam ga otvorio:primetio sam zacep debelog creva ali nesto sto dosad nisam video tanka creva puna krvi pre je bilo puna vazduha.Pregledao sam sve literature sto imam o bolestima,nigde nisam nasao opis ni slicno ovome.Ako neko ima slicno iskustvo i zna sta moze biti uzrok bolesti moloi bih ga da mi objasni.unapred hvala .pozdrav.
 
Liči mi na kokcidiozu u poodmakloj fazi, kada dolazi do teške upale crijeva.Jesu li dobili sulfamidni antibiotik preventivno?
 
Desavalo se da pojedu komad drveta koji skinu sa kaveza,nemoze da ga svari i ugine kao naduvan ali to bude jedan u gomili koji je radoznao pa pojede sta netreba.Par dana u cosku cuti i izvrne se.Kada je koksidoza tu uginu mnogo komada i vuku onu sluzavu belu pod repom.Tada uginu mnogi kunici starosti 40 dana..Taj kavez treba dezinfikovati ili ako je drven srusiti..Moje misljenje je da kod tebe nije koksidoza vec pojeo nesto....Dali mozes da nam objasnis u kojoj meri i kako d ajes jabukovo sirce....
 
I mene zanima to za sirce. Kod tovnih pilica se daje da razredi krv da se ne slogiraju po ovim vrucinama, a i kisela sredina nije pogodna za razvoj onih algi i sl. pa je pojilica cistija, ne znam kako deluje kod usatih?
 
Na 10l vode 2 supene kasike j.sirceta to je razmera koju mi je rekao jedan odgaivac kunica.ja sam im davao to povremeno ali sto se tice efekata nisam primetio niti sta bolje niti sta losije u odnosu na pre.
 
Poslednja izmena od urednika:
Vec 15. godina koristim jabukovo sirce od kada sam upoznao gs.Popovcevica koji je napisao knjigu o kunicima.Ne dajem sulfamidin vise,nisam imao proplema sa kokcidiozom,bude nekad kad mi neki ugine mali naduvenos i sadrzaj vode u zeludcu i crevima ali nema znakova kokcdioze/beline po jetri/Kod tovnih pri klanju nisam dosad naisao na ostecenja jetre ni creva.
SIRCE dajem u odnosu : 1. litara vode = 20.mili litara jabukova sirceta.To dajem 3 x nedeljno /petak-subota-nedelja /meni tako odgovara.Dali utice na bolje uzimanja hrane i bolju plodnos to ne mogu tvrditi,samo sam citao da utice ali se to jos prati,Ja pravim sam sirce tako sto na 1 kg.natrenjenih jabuka dodam 2.litra vode na to 50.militara rakije.Odlozim da stoi na suncu 28-30 dana
u plasticnim flasama od kisele vode ili soka one od 5.lit. To promesam 3-4 puta nedeljno stim da se ispusti visak vazduha/pritisak/ pa opet dobro zatvoriti.Na kraju procediti i ostaviti u flase za dalje koriscenje.
 
Poslednja izmena:
Samo mi molim te pojasni sta je to natrenjena jabuka
 
Poslednja izmena od urednika:
E moj Sumadinac: Sad si me zbunio ja mislio da je to srpska rec a izgleda nije.Mozda me moj Crnogorski novi zbunio ,no pokusacu upotrebiti novu rec a to je usitnio na rende iseckao sitno;da
brze provri.Malo sale neces zameriti.Pozdrav.
 
attachment


- - - - - - - - - -

Da li zna nekood cega su izasle ove otekline i sta da radim?
 
Poslednja izmena od urednika:
Molim za precizniju informaciju za vakcinu za mixomatozu. Ja sam potrosio pestorin (vakcina + revakcina ). Hteo bih da parim krajem meseca moje zenke ali nigde nisam nasao vakcine. Kod mene, ko nije vakcinisao, zavrsio je sa kunicima. Svaka informacija bi mi dobro dosla. Unapred hvala!

Pozdrav!:ppozdrav:
 
U istoj veterinarskoj apoteci Temerinska 49.Najveci problem je sto kombinovana sa kojom sam i ja vakcinisana probija imunitet maksomatoza.Kod poznanika nezelim da ga imenujem a vakcinisala sam mu licno ovih dana je uginilo skoro svi kunici.Ja sam zbog ove informacije vakcinisala sada ponovo sa Kunivak vakcinom.Apotekarka isto je informisana da veliki broj ljudi imaju problema sa zecevima.Javi se crvena tacka na nosu pa prosiri na usima i na ocima.Ovakav kunic boluje 10-15dana i zbog gubitka apetita ugine.Radi suzbijanja bolesti savetujem da vakcinise ko jos nije...
 
Kako se ona tacno prenosi? Jel mora svaki posebno da se zarazi preko komarca ili je dovoljno samo jedan zec pa da prenese na ostale?
 
Moj savet je da se kunici vakcinisu sto sam vec pisao.Miksomatoza se prenosi sa obolelog kunica na ostale a prenosioci su jos muve i buve.
Napomena: Ako i posle vakcinacije do5-6 dana kunic se zarazi postoi mogucnost da se razboli, ali to je blazi oblik koji moze biti poguban za mlade a stariji prebrode.
Razlog je sto vacina postaje zastitna posle 10 do 14 dana a infekcija se razvije od 5-7 dana.Obavezno je pri otvaranju iskoristiti u roku 2.h. ostatak ukloniti.
 
Pisem vam ovo jer smatram da treba svi da ste obavesteni.Zaista me izludjuje kojom se brzinom siri cak uticaj imaju i psi lutalice a ovde ih ima previse.Sreca je sto smo zavrsili novi objetat i sada su mi zecevi unutra u prostoriji sa metalnim kavezom i pojilicama.Tako da zasad nema problema ali srtasno mi je kada me ljudi zovu da vidim a pomoci im nemogu.Pogotovo sto sam te zeceve licno vakcinisala,Kupe vakcinu i zovu da im vakcinisem. kombinovana pestorin mormux je vakcina koja smo vecina kupovali e sad stvarno sta se desava kada kunici uginu..
 
Jos jednom hvala poni na informaciji za vakcinu. Kod mojih kunica se mixomatoza pojavila pre 7 dana, bas sa tim simptomima koje si ti navela. Crvena tacka na nosu, oteceno oko i cvorici na usima. Od 5 zenki koje sam ostavio za jesen kao priplodne, razbolele su se 3. Brzo sam reagovao i sklonio sam ih. Ove sam uredno vakcinisao i posle 4 nedelje revakcinisao sa pestorinom i ipak su se razbolele. Znaci da vakcine nisu bile u redu. Ostatak od 20 tovljenika sam vakcinisao sa kunivak vakcinom i nije se za sada razboleo nijedan. Proletos smo raspravljali o vakcinama i bsanji nam je napisao da ima lose iskustvo sa pestorinom, da je bolje bez nje nego sa njom. Ali situacija sa vakcinama je bila "daj sta das" samo da je za miksomatozu i ne pitaj za cenu i rok trajanja. Po madjarskim veterinarima se sa 4 nedelje vakcinise sa zivom vakcinom (mikoren) pa se sa 10 nedelja vakcinise pestorinom i tada kunic ima punu zastitu. Kod mene je jak napad virusa i mnogi su ostali bez kunica, bile su im skupe vakcine. Kolega koji je u Zrenjaninu kupio kunivak kaze da su njegovi u redu. Ja samo ne razumem nase vet. zavode kako nemaju interes da proizvode vakcine koje su se pokazale kao dobre, nego nas prepustaju u ruke raznih muvatora i peprodavaca.Teorija da virus napada svake 3-4 godine godine nije tacna. Ja sam imao trostruku zastitu (ultra zvucni rasterivac insekata, raid od 18-06h i vakcinu, pa je ipak dosla MIXOMATOZA. Pamet u glavu i pozz....
 
Na jednom mladom su mi se pojavili ti simptomi, danas sam ga sklonio, a u ponedeljak idem po vakcinu... Mogu samo da se nadam da se nece prosiriti dalje, ali nesto bas ne verujem... Tako mi i treba kada se zaj***vam.
Ako nekom nije tesko da napise kako se tacno ona daje, znam da je bio negde ranije post na forumu o tome ali ne mogu nigde da nadjem. Hvala
 
Vakcinacija kunica uopste nije komplikovana stvar. Vakcinisanje pod obavezno mora da zna svaki odgajivac, da ne zavisimo od veterinara.Samo se moramo pridrzavati odredjenog redosleda kod pripreme pre iza vreme davanja vakcine.Kad budes isao da kupis vakcinu ponesi transportni frizider sa onom patronom za hladjenje koju si drzao u zamrzivacu par sati ili zaledi koju flasu sa vodom pa u frizider i u vet. apoteku. Iz njihovog frizidera u tvoj , kad stignes kuci prebaci vakcine u tvoj do vakcinacije.Vakcine se nikako ne cuvaju u zamrzivacu.Kupis u humanoj apoteci insulinski spric i igle.Oni su oni naj manji od 2 i od 2,5 kubika ili mililitara, sa crtama od 0,5 ml.To ti je i doza za 1 kunica sa kunivakom, neovisno od tezine i starosti. Ja jos koristim i 1 vecu iglu za ljude za lakse navlacenje vakcine. Na 10-15 minuta pre davanja izvadim vakcinu iz frizidera i zarejem u ruci do telesne temperature.Otvorim obe bocice i prebacim tecni deo u flasicu sa tabletom i muckam dok se nerastvori .Meni kod aplikacije vakcina pomaze supruga.Ja drzim kunica na nekoj ravnoj podlozi da se ne otima i malo ga pritisnem. Ona navuc e potrebnu kolicinu vakcine u spric, istisne vazduh , uhvati kunica za zadnju nogu i pazljivo probode kozu i polako istisne 0,5 ml. pazeci da igla nedodje do kosti. Da napomenem jos da ja za svakog kunica koristim drugu iglu. Imam slike od vakcinacije sa pestorinom razlika je sto se on daje supkutano (pod kozu ) a kunivak se daje muskularno (u misic ). Nadam se da sam bar malo pomogao da sprecimo tu podmuklu bolest nasih kunica.

2enuf87.jpg


2q40bj9.jpg


2w3ci1y.jpg
 
Nazad
Vrh