Bolesti kod kunića

Svaka cas Buco na opisu i savetu o davanju vakcine koja ce mnogo dati pouzdanja neiskusnim kunicarima. Predlozio bih ako se prihvati da se postavi nova tema o bolestima i lecenju, gde ce se davati u njoj samo odgovori,kako bi se lakse snasli oni kojima je potrebna pomoc i savet. A da se u ovoj temi postavljaju pitanja i iznose problemi koje imam,kako bi izbegli ponavljanje kako pitanja tako istih odgovora.. pozdrav.
 
U naslovu Linkovi o kunicarstvu 1.2. pod temom Bolesti / suga usiju-oci,nos,nadvenost,zatvor /mogu se procitati saveti o lecenju.
 
Nema u apoteci u Temerinskoj vakcina, kazu Buca iz Titela je sve rezervisao :) Nova tura stize u sredu popodne.
 
Nema u apoteci u Temerinskoj vakcina, kazu Buca iz Titela je sve rezervisao :) Nova tura stize u sredu popodne.

Stigle vakcine 60 doza. 20 doza uzeo drugar a ostatak meni.Ja cu kupiti jos da mi ostane i za prolece jer su sa rokom vazenja do aprila 2014.Setite se kako nas deru svakog proleca. Znam i ja da cuvam vakcinu u frizideru. Pozz..
 
Sklanjaj ih odmah u rupu i zapali benzinom.Samo tako ces uspeti da izvuces ostale.Kada primetis prisustvo bolesti te odmah sklanjas a ostale sve vakcinises i narednih 10dana prats svi mladi kojima se pojavi bolest sklanjas i uporedo dezinfikujes sa 2% masne sode.Odraslima se pojavi samo crna tacka na nosu sa par tufnica na usima.Njih ako mozes samo izoluj od ostalih ali nemoj skanjati uglavnom prebole.Sva prica se zavrsi za deset dana od vakcinacije nema vise obolelih a dotle sve zarazeno sklanjati.Nadam se da ces uspeti ako neko ima vise iskustva neka me ispravi.
 
Hvala!
Jednog sam odstranio. Kod ostalih simptomi za sada nisu drasticni, jedan ima otecen nos, ali nije povucen, jede, skakuce. Da li je moguce da je vakcina pocela da deluje?
 
Zecevi koji su vakcinisani a jave im se simtomi do 10dana od vakcinacije znaci da su bili zarazeni pre vakcinisanja.Inkubacija je od 4-7 dana sto znaci da je bio zarazen .Taj sto ima otecan nos moze se izvuci ako je proslo 10 dana.Videces da posle tog vremena sve staje kao da nije nista bilo a tada je jako vazna dezinfekcija i ono sto je ostalo dalje ide normalno.Evo jutros se jedna okotila i bas me zanima kako ce se ti mladi ponasati.Kod komsije se razboleo muzjak star 1,5god izvuko se ali zanima me dali ce dalje ostavljati potomstvo..
 
Sto se tice miksomatoze ,pisao sam otome,ali u svakom slucaju podrzavam navode koje pise Poni.Mada mislim da nije pozeljno ostavljati za daljerazmnozavanje one koji su preboleli boles jer kolko sam citao iz literatura da su oni moguci prenosioci bolesti ali licno nisam imao to iskustvo da se uverim.
 
Krajnji rezultat - 4 sklonjena (3 meseca stari, taman pred zamrzivac...). Ostali svi zivi i zdravi nedelju dana nakon vakcinacije, valjda ce se na tome zavrsiti. Inace, bilo je nekih 15-6 doza, a bas sam gledao da bude svaka po 0,5... Mozda je do sprica.
 
Evo nažalost i sam imam priliku dati doprinos ovoj temi.Nakon što se prvi put okotila , zečica više nije mogla ostati skotna. Zadnjih mjesec dana, kada bi je donio zecu, on je nije htio niti pogledati, a kamoli skočiti na nju.I meni se učinilo , da boks kuničarnika u kojem se ona nalazi ima specifičan miris. Nešto je manje jela zrno, ali sve drugo je bilo uobičajeno. Ipak sam je odlučio ukloniti. Nakon što sam je rasporio na maternici je bilo čudnih priraslica, a najčudnija je bila jetre. Neuobičajeno velika, tvrda, zrnate strukture, svijetlo smeđe boje. Jeli netko imao slična iskustva, da li je poznato o kakvoj se bolesti radi?? Pokušat ću staviti sliku jetre.

- - - - - - - - - -

Evo slike:

2hn0rps.jpg
 
Vidi dali treba bas sve da se jede???Mislim i bukvalno na siru potrosnju hrane (npr. kad odlucimo za kunica prvo ocistimu jednu i ako primetimo neku nepravilnost na unutrasnjim organima ili na samoj mesu istih treba prestati sa daljom radom i ako smo sigurni o cemu se radi treba zapoceti lecenje ili se obratiti veterinaru za pomoc i posle terapije i karantina je ponovo provera ispravnpost mesa.
 
Ja prvi put vidim ovaku jetru kod kunica,nikad ne bih rekao da je to od njih...Ja do sada nisam imao tih problema,tj sve koje sam klao su imali jetru lepu i zdravu,a kada su mi neki kunici bili oboleli od te bolesti ko je preziveo kada sam ih klao imali su samo malkice drugaciju boju ostalo sve isto...Hvala kolegi strile na odlicnoj slici da i mi koji neznamo bas najbolje kako izgleda kokcidoza jetre,nesto naucimo...
 
Iskreno ovako nesto dosad nisam imao priliku da vidim izgled obolele jetre.Po meni ovo ne lici na kokcidiozu jer su ostecenja bele boje a ovo svetlo kafene i crvene bobice koliko sam upoznat iz literatua koje sam citao o bolestima vise poseca na Rodentiozu i Tularemiju Nebih preporucio za ishranu ljudi.Voleo bih da nisam upravu.poaz.
 
Evo i ja sam nazalost imao jednu zecicu koja je dobila zuljeve,i morao sa da je skolnim iako je bila jako dobra majka...Imala je 2 godine i bila je mesanas sa B.Orijasem,svo vreme je bila u istom kavezu,85 %drvo 15% zica imala je tu oko 6.5 do 7 kg i samo od jednom sam primetio da nesto nemoze na zadnje noge i kada sam je pogledao imao sam i sta da vidim na obe sape po jedan zulj...e sada od cega je mogu samo da nagadjema 2 godine sve ok i samo od jednom se to desilo...
evo i slike kada sam je poslao na onaj svet
dsc0410.jpg



dsc0414.jpg




dsc0412.jpg


Ali bice jedan lep gulas od nje ociscena je imala 4 kg:osmeh:
 
Nazad
Vrh