Bolesti kod kunića

@ akacija

Sto ne stavite koju sliku ovako mozemo da se natezemo danima. Jeste li imali kotilicu gde da se majka okoti, jese li stavili na pod i kotilicu slame, ima mnogo toga ali ovako ce ici malo teze.
 
gledacemo da u skorije vreme stavimo slike.inace dok su bili sa majkom u kavezu u kotilici je bilo slame a kada smo ih odvojili na podu nije bilo..Mnogo hvala za savete.
 
Pa sto ste ih vadili iz kotilice, izacice zecici i sami kad oce i vratice se u kotilicu kad hoce. Netreba ih dirati nek oni odrade sve sami. Kada vise ne ulaze u kotilicu onda se skloni kotilica.
 
dva dana prije odbića tj sa 33 dana starosti sam mladima u vodu stavio trisulfon i muvisel i nakon odbića još 3 dana,pauza od 10 dana pa opet trisulfon u vodu-tri dana.neznam dali ispravno radim ali nemam problema. :cao:
 
antibiotici ne smeju da se kombinuju sa vitaminima ,narocito u bolesti.
 
hvala na upozorenju. tad su još bili na majčinom mlijeku pa im nije smetalo,a drugi put je bilo samo trisulfon u vodu.
 
Pozdrav forumašima!
Imao sam problem sa mixomatozom , sa zakašnjenjem vakcinisao (pojedine), i na kraju se raspitivao o tome dali je meso zaraženih jedinki za upotrbu. Posle oko mesec dana stanje je počelo da se popravlja, da bi sada nakon skoro dva meseca znaci bolesti skoro u potpunosti nestali.( dolazio sam do informacija da je smrtnost 90% ). Plikovi oko očiju i noseva su se povukli, čvorovi sa ušiju se povlače.
Posle onog skroz otežanog disanja oni izgledaju sada ovako. Fotografije su od danas (dva meseca posle pojave i pogoršanja)

Na par fotki se vidi da su nekima ši malo krecave od ranijih plikova, ali čini mi se i to može da nestane.
Za ovo vreme hrana je bila uobičajena, (seno, granule, žitarice) ranice povremeno premazivane antibiotik-mastima.
Razmišljao sam i saveti su da ženke zadržim za koćenje s obzirom da one koje ,,preleže'' bolest doživotno su imune na istu.
Sve ovo pišem kao iskustvo u slučaju da ( nedaj bože ) neko od vas bude u istoj ili sličnoj situaciji.
Pre par dana slučajno sam se sreo sa g-dino Gaborom koji je vlasnik veterinarske ambulante u Senti, a kaže da mu je diplomski na faksu bio vezan za kuniće i on kaže:
Da je meso kunića zaraženo mixomatozom potpuno bezbedno za ljudsku upotrebu ( savetuje da se glava baci). Priču je potkrepio podatkom da komarac koji je zaražen, ujede čoveka i nemože da na njega prenese bolest jer ova vrsta virusa ne napada ljudsku vrstu.
Da je istina da je jedinka koja preživi mixomatozu doživotno imuna, ali da nikako ne preporučuje da se od tih ženki ostavlja za koćenje jer je ona jeste doživotno imuna, ali isto tako i doživotni prenosnik ovog virusa. Tako da je, kada je u blizini zdravih'' potencijalna opasnost po njih, jer komarac ujedom nje nakon toga može zaraziti zdravu jedinku. Tako da je rešenje kotlić, ražanj, roštilj, tiganj itd.


Post je spojen: [time]1283385204[/time]
_________________________________________________
P.S:
Drago mi je ako ovo iskustvo bude nekome od koristi.
Pozdrav
 
@alfomeganb

Relativno si dobro prošao. Ali evo i jedan info za sve forumaše da ne natrče na... . Čitajući tvoj zadnji post sinula mi sijalica.

Neki pametnjakovići, nažalost koji žive meni blizu, čim primete da zec počne da kunja, da nejede, itd., puštaju ih na ispašu da sami sebe zaleče. Nekim čudom to im i uspeva (no ne uvek). I naravno naizgled zdrave jedinke postanu kliconoše kojekakvih boleština (kako već Dr. Veterine tvrdi). Pa ondak ja odnesem zečicu kod komšijijinog "zdravog" zeca i cvrc milojka.

Znam, treba držati svog zeca ali jbg, od sad stvarno ću samo tako.
Zato oprez!!!
 
Evo mene opet.Zekani nisu dobili miksomatozu i ako je po komsiluku oko nas potamanila sve kunice.Jadne komsije nista nisu mogle da urade za svoje ljubimce.Ne samo da smo zdravi nego cekamo i prinove.Bice valjda sve u redu.Sad samo da se javim da sam opet tu i da smo preziveli.Poz svima i poljubac za mog druga Kopajka a bogami i za Petu pa makar me banovali zbog ovoga ::namigivanje::
 
He he bas mi je drago Sladjo. Znao sam ja da nece kod tebe biti problema da ti zekane dobro pazis i mazis. Stvarno mi je bilo zao kad si rekla da se pojavila bolest kod tebe u komsiluku i da si zabrinuta a jos vise kad si rece da ces da balis kunicarstvo ako se nesto dogodi. Pazi ih jos malo dok ne zazimi a onda nece biti komaraca do proleca pa ces lakse da spavas.
Onda samo ostaje da nas izvestavas kako napreduje trudnoca ovaj skotnost :haha: naravno poljubac uzvracam a verujem da ce se i peto oglasiti :D
 
@ sladjana

Eto sav sam plav kako me prebi zena zbog tebe :haha: salim se. Sad samo ne pustaj nikog do tvojih kunica narocito ove sto su imali bolesne kunice. Dobro je da se kod tebe nije pojavilo i da si glavno prebrodila, bez ikakvif gubitaka. Ali gledaj da nabavis vakcinu i vakcinisi bar maticno jato, jer mladi ce biti imuni preko mleka koje sisaju i do klanja im sigurno nemoze biti nista.

Pozdrav iz NS :cvetic:
 
Hvala Szeki ,hvala Peto i hvala Kopajko ::namigivanje::.Peto nisam nasla vakcinu jos uvek.A valjda ce posle ovog pomora kunica nesto da smisle ili bar da pocnu ponovo da prave tu vakcinu kod nas
 
Ako je nekome frka za vakcine veterinar iz Senta kojeg sam spominjao za uputstva o mixomatozi rekao da to nije nikakav problem, da njemu donose iz Mađarske po ceni oko 1000 din 20 doza ( on se ne ugrađuje ) pa može da se dobije, ako se naruči par dana ranije, da on javi da mu donesu. E sada Senta je nekome blizu nekome daleko pa postoji problem transporta s obzirom na uslove u kojima se transportuju.
 
Sto se tice vakcina...godina je prosla kako jeste(jos nije,ali brzo ce) sa vecim i manjim posledicama kako za koga...i u pravu ste ljudi vakcina ce se nabaviti lepo u januaru mesecu i po naravno duplo manjoj ceni...vise nema zezancije
 
Nazad
Vrh