Bolesti kod kunića

U svakom slučaju hvala obojici, informacije nikad nisu na viška.Na ovom forumu sam naučio mnogo iz iskusta iskusnijih kolega koji su nesebično pomagali nama "ostalima", jer znanje je skup iskustava. Secam se kad sam kupovao prvu balu sena veze nisam imao ,a imao sam sreću da bude prva liga.Danas nepogrešivo znam je li seno dobro ili ne.Tako da vam skidam kapu ,svaki put uskočite da pripomognete ,a takav sam i sam u onom što znam.Hvala momci!
 
Da se i ja uklucim,jeste imunitet se formira do 14 dana i za to vreme ako zekana ujede komarac moguca je pojava bolesti,sve zavisi u kojem danu je doslo do ujeda,ako u desetom zekam moze da oboli ali to ce biti blagi oblik i prezivece a ako u prvim danima onda kao da nije pelcovan.ja koristim slovacku vakcinu i prezadovoljan sa (myxoren)
 
Kod mene u Zelezniku dvojici komsija miksomatoza potamanila sve kunice.Uzas blagi,kazu ovo nije nikad bilo ovako_Osecam se kao da su moji na tapetu sledeci.Bolest se pojavila kod njih u razmaku od jedno petnaestak dana.Dok kod treceg komsije crkavaju bez najave i bez nekih simptoma.Jednostavno ih ujutro nadje crknute po kavezima,svaki dan po dvoje troje.Kod njega nema znaka miksomatoze niti neke druge bolesti.Vet mu rekao da nema pojma sta je i da je slab u lecenju kunica.Sad sam ja u sredini.Mislim.moja kuca je u sredini svih desavanja ::namigivanje:: komsije su oko mene.Ako ovu god prezivimo ostajemo sa vama.Ako ne...ja odustajem.
 
Jednostavno,što manje kontakata sa komšijama a još manje sa bolesnim kunićima.Nadajmo se da neće doći do tebe i nemoj odustajati!
 
Dali ima jos slucajeva da je kunic preziveo miksomatozu. Ja imam tri obolele jedinke od kojih je prva inficirana jos 28 jula (prvi simptomi u 5-toj nedelji zivota) a druge dve nedelju dana kasnije. Izgledju dosta lose ali jos uvek lepo jedu ne odbijaju hranu. Sve jedinke su izlovane tako da ne predstavljaju opasnost.Nisu bile vakcinisane ali njihove majke jesu nalaze se u istoj prostoriji sasvim su uredu za sada.Od 28 jula kad su se pojavili prvi simptomi ima vec tri nedelje cisto me zanima dali ce uspeti da se izvuku cak je ta prva zenkica prestala da slini pre dva dana izgleda zivahnije.Radi se o rasi Panosnki Beli.Cuo sam dosta prica o tome da miksomatoza pokosi kunice za tri cetiri dana ovo neizgleda tako agresivno ili uspevaju da idrze zato sto su im majke bile vakcinisane.Sta vi mislite o ovome?
 
sladjana je napisao(la):
Ako ovu god prezivimo ostajemo sa vama.Ako ne...ja odustajem.

Da je to neko drugi rekao pa ajde da razumem al iz tvoje tastature da ovo izadje :nono:
Nemoj da izvodis smanji paniku i pripazi malo vise na kunice i nema brige. Kucamo se mi i dogodine :cao:
 
Moze se koristi...i to nisam ja izmislio nego iskusan veterinar mi je rekao da se slobodno moze zaklati!Prosle godine sam imao jednu jedinku koja se razbolela,i to vakcinisana bila pa opet...naravno drugima nije nista falilo na svu srecu.Zao mi je bilo baciti je, nazvao sam veterinara i on je rekao da je slobodno zakolji,samo glavu bacis.No inace ja glavu bacam uvek,al video sam da neko i to dere,pa stavlja u supu.
 
Gabesz20 je napisao(la):
Moze se koristi...i to nisam ja izmislio nego iskusan veterinar mi je rekao da se slobodno moze zaklati!Prosle godine sam imao jednu jedinku koja se razbolela,i to vakcinisana bila pa opet...naravno drugima nije nista falilo na svu srecu.Zao mi je bilo baciti je, nazvao sam veterinara i on je rekao da je slobodno zakolji,samo glavu bacis.No inace ja glavu bacam uvek,al video sam da neko i to dere,pa stavlja u supu.



ma pitao sam posto vidim da jedni kazu moze tj koristili su drugi vicu nikako pa da vidim ko zna :D
 
dario bulic je napisao(la):
meni samo nije jasna jedna stvar da li se meso zarazeno mixomatozom moze koristiti ili ne :sta:

Sto se mene tice sigurno da ne bi koristio takvo meso u ishrani. Pre bi ga prelio krecom i zatrpao zemljom na sto vecoj dubini.
 
Ja znam sta je reko veterinar...svako neka odluci sta ce raditi, ja ne znam sta drugo reci.Fala bogu ja i ove godine nisam imao velikih problema sa ovim, tako da ne znam sta bi radio kad bih upao u ovakav problem. Raspitaj se kod veterinara slobodno, objasnice ti on sve lepo.
 
A dali moze neko nama da pomogne?Pre dva meseca nam se okotila zecica,8malih sve je bilo ok.ali nakon 1o dana jeprestala da jede i uginula je.Hranili smo je granulama i suvom detelinom.Pocetnici smo ali ne odustajemo-idemo dalje!Gde gresimo:haha:
 
nigde ne gresite verovatno je imala neku infekciju posle okota... nadji drugu zenku i cepaj dalje.
 
kao što kaže zdravko -nigdje ne grešite,uz takvu prehranu nisu joj potrebni nikakvi dodatni vitamini.više sreće drugi put!! :cao:
 
Ma imala je vode.Smestaj A kategorije sve na nivou.Jedan veterinar nam je rekao da je bila jaka hrana a drugi da se to jednostavno desilo. koja je hrana najbolja posle okota?
 
@ akacija

Moji samo granulat poznaju, tako da im kojim slucajem dam seno ne bi znali sta da pocnu sa senom. Jedino u kotilicu stavim slamu koju zecica mamesti kako njoj odgovara i to je to. Ako ih hranis sa granulom gledaj da im stalno dajes od istog proizvodaca ne menjaj iz dana na dan jednu vrstu pa drugo. Hrane ima stalno u ranilici i jedu koliko im treba i vodu piju po potrebi na sisicu.
 
ovaj sajt nam za pocetak mnogo pomaze.Kao pocetnicima desilo nam se da nam je jedna zenka 10 dana posle okota uginula,jedna je razbacala male po kavezu.Na ove probleme smo dobili odgovore a sada nas zanima jos jednu dilemu da razresimo.Spojili smo dva legla od 18 komada malih postp je razlika medju nima bila samo 1 dan.Posle 10 dana desavalo se da i po dva tri kunica dnevno ugine.Hranili smo ih miksom jecma ovsa zita i suvom detelinomTo su jeli i kod majke.Sad znamo da detelinu nisu smeli da jedu bar do dva meseca.A da cuvali smo ih podno.Dali ih je pokosila kokcidioza i koji je nacin bolji kavez ili moze i pod uz preventivu Neosulfox-P? :sta:
 
Nazad
Vrh