Bolesti kod kunića

Neznam, uglavnom bolest nisu dobili od komarca nego od zaražernih zecova. Kad sam primetio bolest, pelcovao sam sve, ali bukvalno sve jedinke..... par komada su dobili simptome bolesti, i par dana su kunjali, ali su se na kraju oporavili, a kako su mi tada i dve ženke otišle pod nož iz drugih razloga, nije mi ostalo drugog nego da ih ostavim za priplod.... I nisam se pokajao,obe su dobre i brižne majke....
 
nek mi napise neko kako se manifestuju bolesti kod kunica, kako da provalim da im nije dobro..
 
Mixomatoza se manifestuje upalom očnih kapaka,inkubacija je 2 do 10 dana,bolest se veoma brzo širi.Otekline se šire nanos,usne,uši i polne organe.zaražen kunić odbija hranu i vodu,rapidno mršavi a dlaka mu je nakostrešena, neugledna,ružna.Virusna bolest,ne prenosi se na druge životinje i čoveka.Bolesne primerke treba poklati i zakopati duboko ili spaliti.Kunićarnik raskužiti.
 
Sa zeca na zeca se prenosi velikom brzinom, tako da računajte da ako imate jednu obolelu jedinku, da su vam sve zaražene!
 
Uzrocnik miksomatoze pripada grupi takozvanih pax virusa,
koji je u Evropi prvi put uocen 1952. godine. Ova bolest,
koja se tada pojavila na jednoj privatnoj farmi kunica
u blizini Pariza, danas je rasprostranjena na 5 kontinenata.
U Jugoslaviji je miksomatoza ustanovljena prvi put 1973.
godine, i to u okolini Novog Sada, da bi se danas raširila
po celoj zemlji. Uzrocnik bolesti se prenosi kontakom bolesnih
i zdravih životinja, ali je najcešce prenose insekti. Razne
vrste komaraca, buva i krpelja, sisajuci krv bolesnih jedinki,
mehanicki prenose virus sa životinje na životinju. Sirenju
bolesti ponekad doprinose i druge životinje: glodari,
macke, psi, ptice, itd., koje same ne obolevaju, vec samo
prenose uzrocnik bolesti.Vreme od unošenja virusa u organizam do pojave prvih
znakova bolesti (inkubacija) traje kod miksomatoze 3 do 7
dana. Oboleli kunici su neveseli, uglavnom leže, slabo jedu
i mršave. Prvi karakteristicni znaci se javljaju na ocima u
vidu ucestalog žmirkanja, koje je posledica preosetjivosti na svetost.
Sluznice ociju su usled zapaljenja zažarene, a
javlja se i otok ocnih kapaka. U ovoj pocetnoj fazi bolest
se obicno može ustanoviti pregledom ušnih školjki. Naime,
ako se ušne školjke prosvete baterijskom lampom ili posmatraju
prema izvoru svetlosti, na njima se zapažaju manje
ili vece crvene površine. U daljem toku bolesti dolazi do
slepljivanja ocnih kapaka obilnim iscetkom, a na ušima se
sa spoljašnje i unutrašnje strane javljaju otoci velicine zrna
graška do oraha. Otoci su najbrojniji u korenu ušiju. Ove
cvorove cine takozvane »miksomske« celije po kojima je
bolest i dobila ime. Pod težinom cvorova ušne školjke ne
stoje upravno vec padaju na stranu što je simptom koji se
lako zapaža. Nekoliko dana od pojave prvih znakova bolesti
slicne promene zahvataju usne i nos, pa glava pomalo lici
na glavu lava i tada se naziva »lavlja glava«. Osim toga
bolesni kunici cesto šmrkcu, zapaža se sluzav ili gnojan izliv
iz nosa, neretko se razvija i zapaljenje pluca. Kod mužjakamože nastati otok mošnica sa cvorovima velicine zrna graška,a kod ženki otok stidnice. Sem na pomenutim mestima zadebljanja
kože se mogu naci i na ledima, šapama i drugimdelovima tela. Zbog neuzimanja hrane i naglog slabljenja vec 8. dana posle infekcije dolazi do uginuca. Mladi kunici
uginu i ranije pre nego što su se razvili svi simptomi bolesti,
a stariji kunici boluju nešto duže, da bi i kod njih
smrt nastupila obicno posle 10 do 14 dana.Osim opisanog akutnog toka, ponekad se miksomatoza
javlja i u hronicnoj formi. Tada bolest traje mnogo duže, i
to ponekad bez karakteristicnih otoka po koži, a veci broj
životinja preživi...

-Ovo mozete naci u knjizi Mr inz.Romana Kopanjskog "UZGOJ KUNICA"

Da se ne opterecujete mnogo sve ima na netu...
 
Kome treba vakcina, ja mogu da nabavim za 1200 dinara dozu za 20zecova, pa da dodje lično po nju ili da pošaljem u NS kod člana Peto1! Javite se u toku dana na PP jer je sutra dan za naručivanje, a vakcina stiže 15.06. Vakcinu treba isplatiti do 12-tog, jer i ja moram da platim naručenu količinu unapred!
 
ja bi uzeo tu jednu dozu od 1200 ali kako da je transportujem do nisa kada vakcina mora da se transportuje u takozvanim specificnim uslovima. valjda nemoze na pouzeche?
 
Nemože! Ja je transportujem u termosu za kafu koji napunim kockama leda, ubacim vakcine i napunim termos do vrha ladnom vodom! Tako može da se transportuje do 48 sati ako je dobar termos!
 
Kod nas u Ns na telepu najezda komaraca,ne moš na avliju izaći,pojedu te celog,strašno se bojim za moje kuniće!
 
szeki-telep je napisao(la):
Kod nas u Ns na telepu najezda komaraca,ne moš na avliju izaći,pojedu te celog,strašno se bojim za moje kuniće!

Posto tpliko brines o svojim kunicima onda ih lepo spakuj i u sobu. Tamo valda nema komaraca.
 
Samo da znas danas sam im ukocao klimu i namestio na 20 stepeni jer su poceli da strajkuju gladu od silne vrucine. Kako sam ukopcao klimu da vidis da vise ni ne dahcu i odma su poceli da jedu.
 
Jbb.to ti kažem, moji su na poluotvorenom,dahću kao sprinteri posle 100 metara, a i komaraca kao šaše!
 
szeki-telep je napisao(la):
Jbb.to ti kažem, moji su na poluotvorenom,dahću kao sprinteri posle 100 metara, a i komaraca kao šaše!
Ja sam nudio rešenje za vakcine, e sad kome je jeftinije da kupi muvopič....
 
szeki-telep je napisao(la):
Jbb.to ti kažem, moji su na poluotvorenom,dahću kao sprinteri posle 100 metara, a i komaraca kao šaše!

Samo kukas tvoji zecovi su crni i u mraku ih komarci nemogu naci a po danu uzmi lepezu pa ih resteruj.
 
Ja sutra cu nazvati jedno mesto da pitam tu u Subotici dali imaju, ako nemaju onda ce i meni trebati, samo sto meni bit trebalo 6-7 doza to je problem, posto bi cepio samo zenke!
 
A meni treba za 10 kunića, u subotu idem za B.P.Selo(Pecello,Péterréve),nosim klinca na folklornu predstavu.
 
Nazad
Vrh