Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Koje voće je u pitanju i koliko staro?

Što se količine prehrane tiče, jako je lako preterati tako da bih ja pogledao malo planove prehrane nekih proizvođača i ne bih tretirao više od par puta godišnje. Potrebno je da hranite zemlju a ne biljku, da je hranite sa NPK, mikroelementima, humusom, mikroorganizmima...prehrana preko lista treba samo da bude dopuna.
 
Visnja oblacinska zasadjena 2013 god jesenja sadnja p.s Moguce Oktopode da na nekim stablima necu Moci sa formiram krunu posto negde Imam lastare Ali su mi ih srne prekrati sad mi Kazu da ce krenuti Odatle nove grancice Ali ce biti teze za formiranje sad mi neki ljudi govore da ce sledece godine isterati bolje i duze grane :sta:

Ja se izvinjavam adminima zbog vise Tema
 
Poslednja izmena:
Krenuće nove grančice, dobro bi bilo i da si ih ti malo još prekratio, barem milimetar da bude čist presek iznad nekog pupoljka, krenuće sve ne brini a sad što će možda malo teže da se formira kruna šta da se radi.
 
Vazno da se nesto formira hvala puno na savetu sutra idem da im pravim cist presek nije Mozda kasno :sta:
 
Poslednja izmena:
Koliko vremena je pozeljno da ne padne kisa posle prskanja sa armadom (abamektin) + ulje ili lepak ??
Morao bih da isprskam zbog pojave kruskine buve , a menjaju prognozu iz sata u sat ..
 
Aktivna materija-abamektin delimicno prodire u tkivo lista te nije mnogo podlozna spiranju.Ipak je nekih dva sata,okvirno,pozeljno da prodje od prskanja kako bi se vecina sistemika usvojila od strane tretirane biljke.Ovde kod tebe je prednost sto ces ici jos sa mineralnim uljem ili nekim okvasivacem,koji ce dodatno smanjiti napon vode po lisnoj povrsini i generalno poboljsati aplikaciju i zadrzavanje preparata na tretiranoj povrsini.
 
Protiv kruškine buve je dobar recept (kažu drugi koji su probali) - 1,5% deterdzenta za sudove
 
Oprskao sam vasi u jabuci sa Actarom, ali izgleda da nisam sve pobio. Da li da idem sa tonusom ili nesto trece da primenim?
 
Dodao bih kratko da su neki koristili deterdzent samo kod jakog napada kruskine buve , kad ima puno medne rose , da bi to sprali i da bi preparat mogao da deluje na stetocine.. \
Ima bas pisano i kod nas na forumu u ovoj temi ...

I da , mora da bude feri miris kruske ! Ako je apple , ode kruska po ceni jabuke :ppozdrav:

Aktivna materija-abamektin ...

Fala :ppozdrav:
 
Imam ovakve tri kruške koje sam posadio prije tri godine prvu godinu su nešto porasle i više ne rasti niti se suše
Kako vidim da ni ovu godinu ne nakjeravaju da rastu
Interesuje me interesuje dal je još neko imao ili ima ovakav problem i šta da radim dal da ih vadim ili čekam još koju godinu da se smiluju i počnu rasti

Ovo je slikano 31. 05. 2014 danas
p5310256.jpg
 
Da nije viljamovka direktno na dunji, bez posrednika? Imam baš to i isti problem a čitao sam da je za nju potreban posrednik...
 
Obojica, probajte na zimu oštro orezati te sadnice da ih isprovocirate da rastu. U kombiniciji sa više azota, to bi trebalo da krene ako je sve ok.

Inače, desi se nešto, "otkači" se u genetskom kodu biljke i prestaje sa vegetativnim porastom, . a umjesto toga počinje da razvija generativne organe. Djeluje dobro, ali, zbog previše cvjetova, a malo lišća, nije u stanju da ih ishrani, pa odbacuje veliki dio plodića, nakon čega opet formira samo generativne pupoljke, sa minimumom porasta. Tako upadne u taj začarani krug iz kog se sama teško može izvući. Da je do zemljišta, teško, jer sam takve sadnice viđao između dvije normalne, u voćnjacima starim preko 20 godina. Rezači obično sa radošću, štricnu malo, štede plod i ništa ne naprave. Potrebno ju je "zamrziti" i operušati.

Raspisa se ja, a ne upitah, da li je deblo u redu?
 
Ma kod mene je deblo zdravo al nikako da krene rastom prve godine malo poraslo i tu ostalo inače bilo nacvatalo al od plodove ništa ne osta

Možda bi bilo bolje da ga izvadim i posadim drugu krušku kalemljenu na divlju krušku
 
Pozdrav ljudi, komšija me je pitao da li znam šta je ovo. Radi se o jednoj starijoj jabuci, pored je kajsija ali je sasvim čista. Prvo se javlja na stablu gde je odsečena grana a kasnije i na samim mladarima. Izgleda kao vata i kako komša kaže ispod su neke crvene bubice (paukovi).




Da li neko zna šta je i čime to prskati, čovek kaže da je već svašta probao.
 
To ti je Krvava vas (eriosoma lanigerum) i trenutno nema adekvatnog leka za nju.
Nekad je to bio Kreozan i Tiocid e 35 (akt.materija endosulfan).
Jedino mozes probati u prolece min.ulje + imidan da je malo suzbijes jer je najbitnije suzbiti prvu generaciju.Drugo prskanje Calipso a trece Fastak.Ja sam vec poceo da razmisljam o vadjenju komplet vocnjaka.Jedin me vadi stara zaliha Tiocida a kad on nestane zna se....
 
Poslednja izmena od urednika:
Pomaže i prozračna krošnja u kontroli populacije. Problem kod ove štetočine je što ima dugačak i snažan usni aparat, hrane se biljnim sokom iz dubljih tkiva. Evo ovdje link o toj napasti i nekim preporukama:

http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/sadrzajv/krvava-vaš-eriosoma-lanigerum

Nisam upoznat da li se još uvijek može naći insekticid na bazi a.m. dihlovosa, ali zato znam da ima na bazi hlorpirifosa, oba su iz grupe organofosfata.

Ovi imaju rješenje, prije par godina su to pokušavali u mom kraju i značajno redukovali brojnost. http://www.bayercropscience.rs/insekticidi/movento-100-sc.html
Problem je visoka cijena ovog preparata.

Problem ovdje takođe predstavljaju jedinke koje stalno budu na korjenu, odakle se svake godine obnavlja zaraza.
 
Nazad
Vrh