Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Onda skrati to tih doljnih pupoljaka pa izvuci jedan od njih da ti bude kao glavno deblo(nesto slicno kao kalem kad se kalemi)
 
Ma nije mi frka za ta dva, ja sam kontao da je to od ovih kisa, al se plasim te rutave bube za ostale sadnice citao sam da je ona veoma opasna.
 
Pozdrav svima.
Imam tresnju Burlat koju sam posadila februara meseca. Primila se i pocela da formira lisnu masu. Slucajno sam zagledala listice i vidim neke crvene izrasline na drsci lista. Na svakoj drsci ima po dve ili cetri izraslina. Nisam imala prilike da do sada vidim ovo. Da li neko moze da mi objasni, sta su ove male crvene izrasline na drsci lista? Inace list je zdrav i tresnja se lepo razvija.


Hvala unapred.
 
To je normalno, to su tzv ekstrafloralne žlijezde, tipične za trešnju. Pogledaj malo i bilo koje druge trešnje, na svima ćeš naći to.
 
Ubaci neki otrov kad prskas i nema sekiracice sta je tuje.

Ubacivao sam insekticid DURSBAN, to su mi preporucili zastitari.
Zanima me od cega su se te dvije sadnice tako osusile, prskao sam i mankogalom i sa Score250 tri puta...

Sad se brinem da mi nece unisiti cijeli zasad jer sam na forumu citao da je ona bas opasna, i kako sam ja skontao da njene larve napadaju i korjen, ne znam da li sam u pravu...
 
Rutava buba jede cvet, tačnije tučak cveta kao i mlado lišće u nedostatku cvetova, prvi put čujem da napada koren, a pošto više ni nema cvetanja nema više ni neke bojazni od rutave bube.
 
@miki25 ne napada koren rutava buba.Ja sam mislio da su sadnice suve pa iscupas te sadnice da vidis da nema zilogriza u korenu.Mi se mucimo oko monilije a ono zilogriz razbusio deblo ko tarabu kad iscupas vidis crve ko prst debele.
 
Darko jel to pričaš kod tebe u Grockoj? Imam i ja neke metiljave sadnice pa se bojim toga, al ne znam da ih onda nisam već kupio takve?

Evo imam i na nekim sadnicama i ovaj problem, kora na vrhu kao da je pukla, srećom ja uvek ostavim 10ak pupoljaka negde do ovog doba godine pa onda opet prekratim ako treba, tako sebe sačuvam od štete tipa ptice polomile grane i ovakvih scena, zna li ko od čega je ovo, druge štete nema, srna i sličnog u mom kraju nema, ja cenim da je od mnogo vlage iako sam odmah po seckanju mazao vosak

 
Da za Grocku,svake godine kod brata osusi se par matorih tresanja.Mi mislili sve monilija pocne polako da se susi list plodovi usitne onako sazru i samo venu i gotovo.Sve mislili monilija ali burazez uzme onoga sto vadi sa traktorom debla i covek iscupa jednu mada joj koren vec bio onako dosta labav,a tamo desetak crva izresetali koren ko sito_Ovo smo videli i na par mladih tresanja sve se posuse na isto mesto gde je pesak u jednom delu.Mi zalivaj ono nista kako dodje juli one gotove.Uzmemo asov iscupamo kad i tu po par crva.Izgleda da vole peskovitu zemlju.
 
unnamed-1.jpg


Jel neko zna sta je ova na sljiva stenley ,ima ih mnogo ovakvih , samo mal broj su normalno vrzani sljiva. Unapred hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala na savjetima. Imam jednu sadnicu koja je nesto slabo napredovala i ove godine se osila pa cu nju iscupati da vidim ima li sta u korjenu.
Ova sa slike ponovo polazi osusili su se samo gornji mladari. Sad me zanima zasto je se osusila, primjetio sam da se na jos par sadnica list svrce a prskao sam fungicidima???
 
@perduf
Glavni uzroci loše oplodnje su nedostatak pčela u vreme cvetanja iz raznih razloga, možda i zbog lošeg vremena, one ne izlaze ako su kiše i hladno, drugo je da nemaš sortu oprašivač, neke sorte šljive ne rađaju same, treba im sorta oprašivač dok neke solidno rađaju i bez oprašivača npr stenlej

@miki25
Da ti se nije list ukovrdžao? Pogledaj odozdo ima li crnih vašaka krupnih, to su vaške kovrdžalice, najbolje takve listove počupaj i baci negde a onda oprskaj insekticidom (ako su vaške).
 
@miki25
Da ti se nije list ukovrdžao? Pogledaj odozdo ima li crnih vašaka krupnih, to su vaške kovrdžalice, najbolje takve listove počupaj i baci negde a onda oprskaj insekticidom (ako su vaške).
Mislis da nema svrhe stitite te listove insekticidom vec je bolje odamah ih skidati? Oprskao sam juce, nisam ih skidao, dosta se zapatilo gamadi pod listom...
 
Bolji je efekat.

Prvo, prskanjem pogotovo prskalicom a ne traktorskim atomizerom je gotovo nemoguće oprskati list sa donje strane.

Drugo, kad njih već ima toliko da se vide, boga pitaj koliko jajašaca ima na tom listu, prskanjem ih ubiješ ali ostaju jajašca, pa bi morao onda te blok tretmane tj na 5 dana razmaka 2 do 3 prskanja, ili da se doda i neko ulje.

Obzirom da su one uglavnom na vrhu mladih grana, ako nema puno i moguće je, bolji je efekat te listove poskidati pa onda oprskati. Možeš i nakon prskanja ali nosi gumene rukavice i eventualno nemoj odmah sutradan da ne bi ni udisao, radna karenca je verovatno jedan do 7 dana, ali ko će to ispoštovati, gledaj da ti ne upada prah u oči, usta, nos, na ruke.
 
Nazad
Vrh