Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Ljudi potreban mi je hitan savet i mislim da je ovom postu mesto ovde. Primetio sam juče na mladom stablu oraha veliku rupu, koja se nalazi na 30ak cm od zemlje. Očistio sam rupu tupim delom makaza za rezanje i u ostacima trulezi od drveta, nasao crvice.
3utejude.jpg
ymedu8e7.jpg
a5uza4y8.jpg
satazedu.jpg


Molio bih vas da mi kazete ima li spasa za ovo mlado stablo i kako da reagujem? Hvala
 
Da nisi uslikao i te crviće slučajno?
Kad dezinfikuješ to stablo mogao bi ga do jeseni malo pokušati isforsirati sa folijarnom prihranom, da što prije sanira te rane.
 
Hvala na brzom odgovoru, samo nisam razumeo, tj. ako sam dobro razumeo, pre nego sto stavim Talstar da isprem supljinu vodom. Koju odprilike koncentraciju Talstara da stavim. Može li nerazblazen. Veceras putujem, pa bih to odmah zavrsio.
 
Ne ispiras vodom, nego talstarom. Napravis 10lvode/10ml talstara i to naspi u supljinu i guni neku zicu ka korenu da poubijas crve i da obezbedis da se insekticid slije do samog dna rupe ako je ima nize ka korenu.To uradi gde god imas takvu supljinu a nebi bilo lose da isprskas i zemlju oko sadnice i da okolo okopas zemlju posto isprskas oko 50cm sa obee strane vocke posebno vrat (deo gde izlazi vocka iz zemlje) Dobro okupaj insekticidom.
 
Osim ako nema džep u kojem može da se skuplja voda!! Neke hirurške tehnike koje se koriste za vrednija stabla su ranije bile za zapunjavanje raznim materijalima ali se ispostavilo da je najbolje ostaviti da se napravi prirodan kalus ali ako se zadržava voda onda treba probušiti rupu čak i kroz zdravo tkivo da bi mogla slobodno da otiče.
E sad ovoliko truda i nije najbolji način da se pomogne drvetu jer ono najbolje zna šta mu treba ali ajde de, ko je zaludan i misli da sve to može kako je zamislio....
 
.....

Primetio sam i neke bube (narandzaste sa crnim tufnama-tvrdokrilac) koje jedu mlado lisce na tresnji ali sam i primetio da postoji i prirodni neprijatelj te iste bube bilojeda. Ovaj delija je bocne i izsisa ceo njen sadrzaj iznutra tako da ostane samo kaput. :osmeh:
images
 
Poslednja izmena od urednika:
Da ti nisi video bubamaru u nekoj od faza, one jedu vaške a onda se presvuku i ostave prazan kaput, ne bi verovao koje faze imaju, to ni ne liči na bubamaru :)

Nešto ne uspevam da ponađem na netu, ali baš su tako nekih jarkih boja sa tufnama i nisu ovalne kao odrasla već nešto tetrapoliedar i slični oblici :)
 
Sta mislite da li smeta ako se ujutru posle zore, a pre velikog sunca prska voce ili povrce sa mesavinom insekticida i fungcida? I da li je bolje da se prska rano ujutru ili kasnije popodne?
 
Najbitnija je temperatura. Ne sme biti velika vrućina niti jako sunce. Kako koji preparat, uglavnom ovi letnji ne valja preko 25 stepeni da bude, pogotovo prihrane ako se koriste onda i manje treba da bude.
U tom smislu je bolje rano ujutru dok još nije zapara i vruć list. Ovih dana mrak pada u 20h ali je i dalje jako vruće, vruć je i list, u tom smislu je bolje u 5-6 ujutru kad svanjava.

Bitno je i da nije slana ili magla (ako postoji takva situacija uopšte).

Što se tiče kontaktni, sistemični u to se ne razumem, ali opet mislim da je nekom logikom bolje ujutru jer biljka kreće aktivnost i onda bolje usvoji preparat.
 
Što se tiče temperature to se podrazumeva ali ajd da prenesem kako je meni objašnjena razlika između kontaktnih i sistemičnih je u tome što kontaktnim sredstvima rešavaš problem ,to jes pokušaš da rešiš problem brzo i deluju odma po nanošenju na biljku i samim tim imaju i manju karencu dok za sistemične je potreban određeni period da ga biljka usvoji i za to je i potrebna određena vlažnost vazduha i uglavnom se koriste preventivno,znači da biljka nebi obolela od neke bolesti ili da joj pruži zaštitu od štetočina jedan izvestan period,zato i imaju dužu karncu.
 
Nazad
Vrh