Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti



Oktopod, ovo je već bilo kod nekoga skoro. Ovo se dešava na onim dijelovima gdje prastanu teći biljni sokovi, pa drvo umire, sasušuje se. Mislim da si u pravu za previše vlage, ubrzava raspadanje drveta.
 
Poslednja izmena od urednika:
@miki25
Da ti se nije list ukovrdžao? Pogledaj odozdo ima li crnih vašaka krupnih, to su vaške kovrdžalice, najbolje takve listove počupaj i baci negde a onda oprskaj insekticidom (ako su vaške).


Jeste se ukovrdzao ali nisam primjetio nikakve vaske na poledjini, pogledacu opet detaljno.
Prskao sam do sad insekticidima Cipkordom, Karatezeon i 2 puta Dursbanom...
Koji insekticid preporucujete?
 
Poslednja izmena od urednika:
Dosta dosta polako :osmeh:

To je bila samo pretpostavka, hajde prvo da ustanovimo šta je, najbolje bi bilo da postaviš sliku.
 
Na aroniji su mi se pojavili suvi listovi. Vidi se na slikama. Moze li biti da je plamenjaca i sa cim da poprskam ako je plamenjaca?
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Takodje na pojedinim aronijama se pojavila neka pena i kad sam sklonio tu penu unutra je bio neki kao crvic. Sa aronija sam skinuo tu penu i crvice pa sam morao da slikam neke biljke na parceli pored moje. Pogledajte sliku pa ako neko zna sta moze da bude neka kaze. Inace na toj parceli pored ima strasno mnogo tih pena na biljkama.

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

A evo i prinove da ne bude sve lose :osmeh:

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
remiks, ti crvići su larve cikada pjenuša, čije larve žive uglavnom na travi, hrane se njihovim sokom. Ne bi trebale biti problem na aroniji, ali ako su se prenamnožile, javiće se i na njoj, pogotovo ako su ovako male. Ta pjena koju one ispuštaju ih štiti i od većeg dijela insekticida, tako da, ako ih nema puno, ukloni ih ručno i gotova stvar. Evo linka ti malih nemani:
https://www.google.ba/search?q=Cerc...nsectsexplained.com%2F07Homoptera.htm;720;540

A što se tiče bolesti, čestitam. Inače, koliko sam ja čuo, aroniju do sada kod nas nije napadala nikakva bolest, evo ti si prvi koji je to javio. Mada nije čudo poslije ovolikih kiša. Odstrani lišće i te zaražene dijelove. Eventualno prepršći sa nekim sistemičnim fungicidom, Kubik, Kubik plus, Galofungin ili čak nekim triazolom...
 
A što se tiče bolesti, čestitam. Inače, koliko sam ja čuo, aroniju do sada kod nas nije napadala nikakva bolest, evo ti si prvi koji je to javio. Mada nije čudo poslije ovolikih kiša. Odstrani lišće i te zaražene dijelove. Eventualno prepršći sa nekim sistemičnim fungicidom, Kubik, Kubik plus, Galofungin ili čak nekim triazolom...

A ima li neki prirodni preparat fungicid sa kojim bih mogao to da isprskam nakon sto odstranim suve delove?

Hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisam baš siguran da prirodni fungici, da mogu pomoći u slučaju kada je zaraza već nastala. Mogu, ali u kolikom obimu - zavisi koliko je bolesti uzela maha.
većina tih prirodnih fungicida se temelji na preventivnom djelovanju, čini mi se, i na podizanju imuniteta biljke, njenom kondicioniranju, da se ona sam lakše bori protiv nje. Osim toga, bilo koja organska proivodnja podrazumijeva združene usjeve - više kultura koje su kompatibilne, a još se i štite uzajamno od štetočina i bolesti.
Moguće da će u tvom slučaju biti dovoljno da samo skineš oboljele dijelove, a postoji šansa da ni tretiranje hem sredstvima ne urodi plodom, ako su te biljčice većim dijelom zaražene.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima skupa. Zelim da podelim sa vama lepe vesti u vezi problematicnog Burlata post http://poljoinfo.com/showthread.php...štiti-i-lečiti&p=857936&viewfull=1#post857936. Trenutno je u mnogo bojem stanju nego sto je bio. Intervencija je uspesna, pacijent preziveo :osmeh: ! Evo slike:




Stavicu po datumima sta sam sve tacno radila, mozda ce nekom pomoci.
28.4'14 vode 4l + 20gr Sequestren (padala je dobra kisa tog dana)
08.5'14 vode 4l + 10gr Sequestren (suncano)
12.5'14 Alaxon D 3ml + 3l vode (zalila zemlju oko tresnje)
19.5'14 vode 4l + 10gr Sequestren
i dva puta prskala preko lista slavolom.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena od urednika:
dobar dan dobri ljudi,neznam dali sma na pravom mestu ali mislim da moj problem ovde moze naci resenje imam nekih 2-3 ara krompira,medjutim krenuli su listovi na vrhu krosnje da se uvrcu i suse,i cvetna drska tj deo stabla na kojem se nalaze cvetovi je potpuno zdrava barem vizualno tako deluje ali cvetovi kao da su uveli...potrudicu se da i sliku postavim da bi vam bilo lakse da odredite sta je u pitanju.. i hvala vam unapred



 
Poslednja izmena:
Cao danas bas Sam hteo da idem sa prehranom preko lista wuksal super i kad ja stigne u vocnjak imao sam sta da vidim kokmices sta Mislite da mesam wuksal super i mankogal 80 pa da ih oprskam hvala unapred
 
Mankogal je slab za kokomices, zato ti je rekao agrodin i u pravu je, mada ja kod mene prošle godine nema čime nisam prskao i džaba.
 
Sreca moja posto Bas ga nemam puno Ali opet bolje spreciti posle nema ljecenja Nego koliko Mogu da dajem prihranu preko lista moze svaki mesec Dana ili kako vec da im ne preteram posto izgleda da im Dali harne nesto mi Slabo izbijaju mladari
 
Nazad
Vrh