Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Postovani prijatelji na par sadnica oraha sam primjetio male rupice kada sam prerezao sadnicu unutra je bila supljina, osjekao sam sadnice do zdravog dijela i premazao kalem voskom. Nisam nasao nikakvog crva.

Ja sam isto našao na jednoj sadnici i ne znam šta je, ali našao sam mrtvu bubu u paučini pored. Liči na podkornjaka, ali nisam siguran.
Svakako mora ići neki insekticid u toku vegetacije.
 
Pa piše ti tamo gde su iskustva drugih, tačnije u temama rutava buba i žilogriz :D
 
ja sam danas orezivao i video sam male gusenice nece valjda i ove godine zna li neko cime najbolje isprskati.hvala
 
ja za drskost isto tako smatram kad na ovoj temi već 5 puta naglašavam da se piše u odgovarajućim temama, ti imaš problem sa gusenicama a ne sa orahom razumeš? ovo je jedina tema gde se piše više o drugim stvarima nego o orahu, a da ne pričam o ponavljanju problema koji su opisani samo par postova iznad, pisanju u dve teme istog pitanja itd
 
A šta fali samo dimetogal da koristiš? Šta on ne ubija a afinex ubija? Ako već moraš, moja neka logika je pomešaš da kažem posebno, ne sipaš u 10 litara dozu jednog i dozu drugog na 10 litara, nego na 10 jednu dozu, na drugih 10 drugu dozu pa pomešaš to sve skupa u 20 litara, ne znam kako bolje da objasnim niti da li ispravno razmišljam.
 
Razumeo sam, mislis pola propisane doze jenog i pola doze propisanog dugog, sve to na 10l?
Imao sam ostecenja od podkornjaka prosle godine pa bih isao Konzulom I jos jednim sistemisnim insekticidom. Dali mesati konzul i afinex ili konzul i dimetogal? Posto ova tri insekticida vec imam?
Normalno praticu let podkornjaka (kontrolnim klopkama) pa cu tako i stititi kad primetim da ga ima.
 
Ako vec mesas,nemoj da umanjujes doze insekticida na pola,smesaj preporucene doze na potrebnu kolicinu vode.Itekako ima smisla i potrebe mesati par insekticida,shodno stanju na terenu.Ako se ne varam i Konzul je dvokomponentni insekticid,hlorpirifos+ cipermetrin,gde su obe aktivne materije kontaktne ali sa odlicnim nadopunjavanjem.E tu bi,ako ima potrebe,dobro dosao Afinex (acetamiprid),sistemicni insekticid,gde u kombinaciji sa Konzulom ne bi ostavili gotovo nikakve sanse stetocini za prezivljavanje.Mesanje preparata uvek ide praskasti WP,pa onda vodotopive granule WG,pa onda tecne koncentracije...Sto znaci prvo Afinex,pa onda Konzul.Ovo bi bila moja kombinacija,Dimetogal bih ostavio za solo,za naredne tretmane.
 
Mislim da to nije dobro , bolje je u kolicinu vode koja je potrebna za povrsinu smuckati % svakog preparata za odredjenu kolicinu vode, ako sipam u 10l jedan i u 10l drugi ,dobijem 20l koje su mi potrebne da uradim 20stabala ,ali sa duplo manjm dozama preparata , a ko to uradin sa po 20l ,dobijam ukupno 40l ,a potrebno mi je 20l, zato uzmem odmah 20l vode ,potrebnih za 20stabali i sipam % specije za 20l ,bar ja tako mislim da je bolje ,ako se razumemo i mislimo na isto :))
 
Bravo kanacki,i ja sam se nesto zaslepeo,a vec sam u postu 830 napisao sta i kako.Da rezimiramo,primera radi na 100 litara vode sipa se preporucena doza jednog insekticida,pa potom doda preporucena doza drugog.Mozda uspesno odradi i ova varijanta koju pominje oktopod,ali bez umanjivanja koncentracije preparata imacemo potpuno dejstvo istih.
 
Ako sipam, predpostavljamo da ide propisana doza 100g/10l i jednog i drugog preparata.
100gr/10l jednog preparata i
100gr/10l drugog preparata
Dobijam 20l i 200g preparata sto za dozu od 10litara trebam umanjiti na pola znaci
50gr/5l jednog preparata i
50gr/5l drugog preparata
Dobijam 10l preparata sa istom dozom kao i gore na 20litara.
Tako sam ja razumeo da mi je rekao oktopod
Ivan Ilic smatra da treba ako je propisano na 100gr/10l jenog preparata da se tako imesa
Znaci u 10l staviti po 100gr jenog i 100gr drugog preparata.
Ko je sada u pravu?
 
@Tintoreti
Ne umanjuj dozu preparata zbog toga sto radis sa dva insekticida.Svaki insekticid ima svoju preporucenu koncentraciju za odredjene stetocine,ili generalno je dat u jednoj koncentraciji.Ako bi umanjio koncentraciju istog,prepolovio je zbog prisustva drugog insekticida,onda sigurno ta aktivna materija ne bi imala zadovoljavajuce dejstvo da li digestivno,kontaktno,repelentno...Samo u preporucenoj dozi i jedan i drugi insekticid ce ispoljiti puno dejstvo.Jer Afinex,kao sistemicni,mora se uneti 2,5 gr na 10 litara da bi imao svoje puno sistemicno dejstvo.Sa pola doze sigurno se stvara samo veca mogucnost rezistencije na njega.Na kraju krajeva,i proizvodjaci u svojim preporukama za kombinovanje vise insekticida,daju pune preporucene doze svakog od njih u istoj kolicini vode.
 
moze li mi neko reci sta je ovo napalo kruske i jabuke i cime mogu ovo da resim.

102501671020165064013588.jpg
191216410201650650096135.jpg
101712221020165065357622.jpg
101760981020165064929611.jpg
 
Insekte ne prepoznajem sa ovih fotgrafija, a ove pege na listovima mi lice na kruskinu grinju , za nju je preporuka nesto na bazi Abamektina , tipa armada , abastate ...
 
Nazad
Vrh