Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Elem, da li imate problema sa paukovima? U ponedeljak kad sam rezao nije ih bilo mnogo i po nekog smo ubili, danas dok sam prskao visnjar na sve strane mi paucina, video sam i ubio bar 10 paukova. Sta ciniti? Da li je rano za akaricid?
 
Poslednja izmena od urednika:
Polako se priblizava vreme zastite sljive od plamenjace i rdje sljive.Da li je dovoljan mankogal 80 ili treba dodati jos neki preparat i da li se moze mesati tonus sa mankogalom?Vidim da galenika preporucuje Akord+Mankogal?
 
Poslednja izmena:
Najveci infektivni potencijal plamenjace kod sljive je odmah nakon precvetavanja.Stoga je pravo vreme za zastitu od plamenjace upravo faza precvetavanja.Od fungicida moze Ditan,Mankogal,Kaptan,Poliram,Antracol...Ovde se mora voditi racuna o kompatibilnosti fungicida i insekticida,s obzirom da tada uvodimo i insekticide.U katalozima fitofarmacijskih kuca daju preporuke za mesanje preparata koji se inace ne mesaju,nekompatibilni su.Pre svega insekticide na bazi dimetoata (Sistemin,Dimetogal,Perfektion...) nikako ne bi trebalo mesati sa gore navedenim fungicidima.Sto se tice rdje sljive,njena infekcija se javlja kasnije,negde jula.Tako da ne bi trebalo zaboraviti na te tretmane,ukoliko vreme pogoduje infekciji.
 
Možda ću ispasti glup u društvu, ali zar nisu paukovi i paučina korisni jer hvataju druge insekte? Ne znam kakve štete nanose na voću, vidim da se spominje neki crveni pauk kao štetočina pa ako može neko da objasni...
 
I ja mislim da ovi da kazem"obicni"pauci ne nanose stetu vocu.To je po neki pauk,nije invazija.
 
Nije baš da je poneki, ima ih dosta, ali srazmerno i količini mušica, kako običnih tako i ove golubačke što mi krv svu popi, natekle mi ruke ko krofne...tako da samo nek se pecaju u mrežu
 
Juče sam obilazio mlad zasad višnje,jesen 2013 poterale su lepo ali sam video na dosta sednica sam video paukove,dali oni nešto pričinjavaju štetu i čime tretirati.Da napomenem da sam tretirao bakrom
 
To što si video u višnjama, ne znači da pitanje ima veze sa višnjama, već sa insektima, zato ti je pitanje prebačeno ovde, a mišljenja imaš malo na gore pogledaj :)
 
Primetio sam danas da otvorene cvetove Šljive napadaju Crne ose i da čak po ovakvom kišovitom vremenu su u cvetu i ne pada im na pamet da izađu! Valjda se kriju od kiše i na miru polažu jaja.
Spremio sam Fosfamid 40, samo ne znam koliko da čekam? Da li čim zadnji cvet završi olpdnju ili da čekam još neko vreme?
Imam komšiju u blizini sa nekoliko košnica, pa mi baš frka kada to da odradim...
 
Odradio sam Kubik + u belim balonima, za puno cvetanje (danas, sutra) sam kupio Signum, a Mankogal + Fosfamid (Dimentogal) + Akord WG sam mislio u precvetavanju.
Nije mi problem da sacekam, jer cu pokusati da sacuvam svaki cvet. Dace Bog da nema mraza ove godine, pa da opet poklanjamo rakiju :) Prosle godine mi je grad u dva navrata totalno izbusio Sljivu, ali sva sreca Switch je uspeo da je spase...

- - - - - - - - - -

Sinoc sam bas taj tekst o osi citao i vidim da nije kasno ni 10-ak dana posle cvetanja da se odradi. Bas je sad neka invazija osica kod mene. Odoh da vidim kakvo je stanje...
 
Kažem ti opet ne mešaj mankogal i fosfamid tj dimetoate. Piše ti na kesi mankogala ako mi ne veruješ :)

Akord isto mislim da ti je bacanje para, on je protiv monilije i protiv truleži ploda, u precvetavanju ne treba ni jedno ni drugo.
 
Razdvojicu u par dana, jer mi je insekticid najbitnije da odradim. Danas je hladno, a cvetovi se ne otvaraju, pa puno cvetanje ce tek biti za neka 2 dana.

Medjutim, svratim danas do oraha i na jednoj jednogodisnjoj sadnici Sejnova nadjem rupicu kod pupoljka pri vrhu. Odsecem ceo osusen deo stabljike i krenem traziti crva, ali nema nista, samo piljevina. Pogledam sve detaljno i nadjem na pupoljku ispod rupe, neki smotuljak u paukovoj mrezi. Skinem paucinu i nadjem ovo
img5887.jpg

Da li je ovo potkornjak ili nesto slicno? Vec duze vreme je mrtav, pa je verovatno promenio i boju, ovo je ljustura ostala od njega. Da li je on bio unutra?
 
Dobro veče svima, interesuje me kako prepoznati razna sredstva za zaštitu tipa ne sne se mešati sa insekticidima ili preparatima kisele reakcije, čitajući etikete tog pojma nema, neke uz ime imaju oznake EC i sl. dali to nešto govori???
 
Sve bitne podatke vezane za neki preparat imas u MSDS listi, te liste mozes naci na sajtu proizvodjaca! Njihovo objavljivanje je i zakonska obaveza!
 
Poslednja izmena od urednika:
Је ли неко користио екстрасол? Негдје сам прочитао да екстрасол помаже у сузбијању бактериозне пламењаче. Да ли је то истина или само "мамац за куповину"?
 
Eno imaš slike u temi dal dunja dal kruške, među poslednje 3 strane čini mi se ako te ne mrzi da prelistaš, na slikama se vidi zaustavljena erwinia ako je verovati članu :)
 
Nazad
Vrh