Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Pokusao sam da nadjem na internetu ovog insekta ali bez uspeha.Glava je crna,a telo je braon boje i na nekim listovima ih ima po desetak.
Ne lici mi na kruskinu buvu,a nekako je trom,kada ga dodirnem,samo padne dole,kao da je uginuo,ali je ziv i nisam primetio da leti.
 
Na nekoliko stabala dunje, starim dve godine, listovi su mi ovog proleća nešto sitniji, nekako slabije razvijeni, kao da su sjajnijeg izgleda i deluju mi nekako savijeni, uvijeni, jel neko zna o čemu bi se moglo raditi , postaviću sutra sliku.
 
Поздрав народе,

у недељу сам обишао калемове и видим да неки баш и нису у најбољем стању. Чиме да их заштитим?

 
Sada svuda ima ovih buba koje prosto pasu sve sto je zeleno na vocu.Oprskaj kombinacijom insekticida i fungicida.Primera radi,Mankogal+Nurel D+folijarna prihrana.
 
Ovaj insekt na slici nema prilagođen usni aparat za sisanje, već za grickanje. Štete može napraviti na plodu, ženka izgrize tunel u koji položi jaje. Larva se razvija u njemu i izaziva otpadanje ploda.
Ovi simptomi na Oktopodovoj trešnji odgovaraju ili moniliji ili bakteriozama. Na bakterioze upućuje vlažni dio ispod kore, još ako ima neprijatan miris, to je to. Odličan preparat za to su voćarske makaze, orezati i zdravog tkiva, i dezinfikovati bakrom rezove. Pretpostavljam da si to već uradio jer vidim da je post odavno ovdje.... http://poljoinfo.com/showthread.php...štiti-i-lečiti&p=758795&viewfull=1#post758795
 
Poslednja izmena:
Hvala,Ivan Ilic,toliko se brzo razmnozavaju da ih ima na pojedinim listovima ima po 10-12 insekata.mozes li mi reci kako se zovu ovu insekti?
 
Kolega prezalj,moj post je bio odgovor kolegi NeLe001,mada je to klasika medju tretmani.Zaista ne mogu da znam sa kojim insektom imas problem,a i na slici se ne vidi najjasnije stetocina.U svakom slucaju opali po njih,ako vec nisi,kombinovanom artiljerijom.Kanacki ti je skrenuo paznju na deformacije lista usled napada grinje,pa bi trebao i nekim akaricidom da oprskas krusku.
 
Pozdrav svima,jedan naš član Zoki 036 mi je pisao pre par dana na pp u vezi svog problema sa kajsijama,verovatno je još nekoga kontaktirao na pp,predpostavljam.?Budući da nisam neki ekspert za voćarstvo rekao sam mu moje mišljenje da ima problem sa nekom vrstom plamenjače :sta: i da bi trebalo da i' oprska sa nekim fungicidom tipa Zato,sve uz "ogradu" da se raspita kod nekog stručnijeg. Ispod je poruka sa sve slikama,pa ako neko može neka odgovori o čemu se konkretno radi?



Druze hitno mi treba pomoc! Imam 2 kajsije u dvoristu, 2 godina im je! Vrhovi grancica su poceli da se suse! Steta da propadnu, volim kajsiju a i lepo su formirane krosnjice u samom startu! Sta da radim? Da li da odstranim grancice, ili postoji preparat neki da isprskam? Za sad su obolele 2-3 grancice, ali bojim se da ce se cela biljka osusiti! Unapred hvala!
 
Mislim da je monilija, s obzirom da su tu cvjetovi. U svakom slučaju, odrezati te grane, sa dijelom zdravog tkiva, ne žaliti i tretirati preparatom na bazi karbendazima ili tiofanat metila, šta se već može naći. Bitno je da bude sistemik, koji će ući u biljku, a to su ovi. Ne bi to trebalo biti strašno, ali kajsiju inače muči apopleksija, ako preživi od 3 do 5 godine, poslije bi trebala da bude ok.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pisao je mnogima, osim na forumu :) Ima tačno 0 poruka :D Meni je poslao 3 poruke do sada, ali to izgleda nije dovoljno pa piše svima...Zoki ako čitaš, piši u temama lepo a ne tako, dobićeš brži i kvalitetniji odgovor, od više ljudi, a i drugi će nešto da nauče iz svega toga kad pročitaju.
 
Kod mog dede nikako ne uspevaju u basti tresnje.
Evo sta se desava posle par godina i posle se drvo osusi:

O cemu je rec i kako to spreciti?
 
priest77, da li je tu teren vlažan, da li se duže zadržava voda ili je visok nivo podzemnih voda. Imao sam priliku vidjeti trešnje koje su imale problema sa takvim gljivama na vlažnom zemljištu. Na slici mi djeluje suvo zemljište, ali ako se u određenom periodu godine dugo zadržava voda može biti uzrok tome.
 
Ivan Ilic,isti insekt je i kod mene u pitanju,kao i kod clana NeLe001,samo sto su mi slike lose :osmeh:.
U svakom slucaju,hvala
 
priest77, da li je tu teren vlažan, da li se duže zadržava voda ili je visok nivo podzemnih voda. Imao sam priliku vidjeti trešnje koje su imale problema sa takvim gljivama na vlažnom zemljištu. Na slici mi djeluje suvo zemljište, ali ako se u određenom periodu godine dugo zadržava voda može biti uzrok tome.

Nece tresnje u vlaznu zemlju. Mi smo imali tresnje stare 10 god. ali dve poplave 96 i99 a ostala voda 10 dana sve tri se osusile.
 
Zemljiste je na uzvisici i peskovito je, ne drzi vodu. I ja sam sumnjao da je neko nozem sekao koru ali kada bolje pogledam ne izgleda kao da je od noza, i nije mi logicno da neko birao samo tresnje tamo da unistava?
Ove sto smo sada zasadili, prskacemo bakrom i zastiti krecom, pa valjda ce biti u redu.
Hvala svima!
 
Prskao sam sljive pre 7 dana sa fosfamidom pa me zanima da li treba da prskam sad ponova posto cujem da je osa krenula u akciju?
 
Imao sam priliku vidjeti te gljive na trešnjama sađenim u vlažnom zemljištu. Isti simptomi kao na toj slici koju si poslao. Čak se s drugog brda jasno vidjelo na toj parceli trešnje gdje je vlažna zemlja, jer su se na tom dijelu sušile zbog toga, a prije nego se osuše, pocrveni list, muči se zbog zatvorenih provodnih sudova. Tu je konkretno bio problem tih gljiva koje kroz korjen uđu u biljku i tu se razmnožavaju, a ovo što je na površini stabla su samo reproduktivni organi. Bio je pokušaj liječenja tih stabala, zalijevanjem fungicidom, oko biljke, koliko zahvata korijen, i nakon toga, navodnjavanje, da se to pogura dole u zemljište... Došlo je malo kasno, jer su tu ipak ostala prazna mjesta.
 
Nazad
Vrh