Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Hvala za brze odgovore sad još da nađem tu listu
 
Poslednja izmena:
Imam par sadnica oraha zarazene za kaliforniskom vasi,hteo sam ih negde posaditi al neznam dali se mogu izleciti i sa cime..
 
Ako je u pitanju kalifornijska stitasta vas,tretman se izvodi cim se utvrdi prisustvo istih.Uz neki jaci insekticid obavezno se dodaje mineralno ulje da "gusi" stetocine.Izuzetno opasna stetocina i dosta tesko se suzbija,ali se da srediti,samo pravovremenim tretmanom.
 
Postovani, na vecini oraha sam primjetio nekakve paukove, pa me zanima da li su oni opasni po orah?
Prskao sam ih cipkordom da li ce ih to potamaniti?

Srdacan pozdrav.
 
Danas obišao dunje i iznenađen napretkom,mnoge koje su spavale sad su krenule a one koje su ranije krenule sad već imaju zeljaste grane 5-10cm.Na nekoliko sadnica u lišću sam video neke bube nalik "smrdi-bubama" čak sam ih mogao i otresti po 5.6.7kom sa jednog stabalca.Pomoć od kolega sa iskustvom dali se u ovoj fazi prska sa nečim(ako da onda sa čim) ili ne?:sta:
 
Ma nije rutava,ako znaš one bube koje nekad sretneš u kući a kad je stisneš jaaako smrde.Pazi možda su i bezopasne u voću obilaziću svaki dan pa ako ih bude više reagovaću.Ali me interesuje pošto je zaštita uglavnom vezana za cvetanje,plod... dali i sa čim bi trebao možda i preventivno da prskam u ovoj fazi.
 
I ja danas obisao dunje skinuo visak pupoljaka ostavljao po 5 komada, i primetio na par komada da ih je jela neka karakondzula ali nisam je video sta je, a na par komada sam nasao rupice i nekog crvica. Sutra praniram da ih isprskam i da presudim gamadi.
 
Poslednja izmena:
smrdibube-najezda-beograd-1348434190-211508.jpg

e ovako nešto,bilo ih je u jednom krugu na 5-6 sadnica i to po 6-7 kom na jednoj
DejoJe sa čim ćeš da prskaš
 
Danas obišao dunje i iznenađen napretkom,mnoge koje su spavale sad su krenule a one koje su ranije krenule sad već imaju zeljaste grane 5-10cm.Na nekoliko sadnica u lišću sam video neke bube nalik "smrdi-bubama" čak sam ih mogao i otresti po 5.6.7kom sa jednog stabalca.Pomoć od kolega sa iskustvom dali se u ovoj fazi prska sa nečim(ako da onda sa čim) ili ne?:sta:
Rutava buba :udri: mislim da nije ništa čudno da je krenula, dosta voća i drugih biljaka je procvetalo, a eto svratila i do dunje, poranila :)
 
Pozdrav ko god procita,
amater sam jos u vocarstvu pa me zanima dali se (i cime) vrši prskanje jesenas posadjenih trešanja 2godine starih? vec su pocele listati, a zimus su prskane plavim uljem.
 
Prskaj protiv grinja i lisnih vasi kad se listici otvore. Ja sam koristio Talstar.
 
Poslednja izmena od urednika:
Postovani prijatelji na par sadnica oraha sam primjetio male rupice kada sam prerezao sadnicu unutra je bila supljina, osjekao sam sadnice do zdravog dijela i premazao kalem voskom. Nisam nasao nikakvog crva.
Sta mislite sta li je to, da li je opasno, da se nece prosiriti i na ostale sadnice i postoji li kakvo sredstvo da poprsce preventivno??

Uzgred receno da sam na vecini sadnica primjerio nekakve paukove, a prskao sam cipkordom, pa me zanima da li oni stete orahu?

Srdacan pozdrav.
 
Postovani prijatelji na par sadnica oraha sam primjetio male rupice kada sam prerezao sadnicu unutra je bila supljina, osjekao sam sadnice do zdravog dijela i premazao kalem voskom. Nisam nasao nikakvog crva.
Sta mislite sta li je to, da li je opasno, da se nece prosiriti i na ostale sadnice i postoji li kakvo sredstvo da poprsce preventivno??

Uzgred receno da sam na vecini sadnica primjerio nekakve paukove, a prskao sam cipkordom, pa me zanima da li oni stete orahu?

Srdacan pozdrav.
 
Sve je vise nekih problematicnih stetocina sa kojima mnogi od nas i nemaju nekog iskustva.Orah napadaju,pre svega,jabukin smotavac,neke od grinja,lisne vasi,orahov moljac,dudovac...Ali ono sto je tipicno za njih jeste da uvek polazu jaja na liscu ili mladom plodu.Ovo ubusivanje u vrsnom granju lici na srcikarice ili nesto slicno.U svakom slucaju oprskaj nekim jacim insekticidom (perfektion) i prati dalji razvoj sadnica.Sto se tice paukova,to su najverovatnije paukovi koje srecemo na svakom koraku.Sto rece oktopod,dobro dodju da pokupe koju stetocinu u svoju mrezu.A cipkord kojim si prskao ne bi trebao da im previse naskodi.
@vukanjac
Samo bih se nadovezao na savet kolege RedStara,dodaj Talstaru neki fungicid (Poliram,Kaptan,Mankogal...)
 
Poslednja izmena od urednika:
Mene zanima da to (ne daj Boze) nije zilogriz ili rutava buba, jer sam citao iskustva drugih i bas sam se upasio...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa ako si čitao iskustva drugih znao bi da rutava buba jede cvet, a žilogriz kroz koren uđe u vidu crva, tebi su rupice a ispod njih zdravo, znači nije ni jedno ni drugo. Nešto je tu izgleda poleglo jaja koja su izašla u vidu gusenice ili nečeg.

U svakom slučaju dobro je što si odsekao.
 
Pa ako si čitao iskustva drugih znao bi da rutava buba jede cvet, a žilogriz kroz koren uđe u vidu crva, tebi su rupice a ispod njih zdravo, znači nije ni jedno ni drugo. Nešto je tu izgleda poleglo jaja koja su izašla u vidu gusenice ili nečeg.

U svakom slučaju dobro je što si odsekao.


A da li cime prskati?
 
Nazad
Vrh