Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Kod kuće imam 12 stabala trešanja starih 7 godina. Dve nikako da napreduju a od ove godine su baš otišle dođavola...

Ne samo što im list jako rano opadne, sve vreme dok ga ima bude nekako sitan, već sad evo krenula i smola na sve strane... Kao da se nešto ubocne pod pupoljak a kad otvorim koru nema ničeg. Evo snimio sam i video od jedne, vadiću je ovih dana svakako pa ćemo videti i kakav je koren i šta se u deblu dešava, ako neko ima ideju o čemu se radi...

Ostala stabla su zdrava i napredna.

[video=youtube_share;Jx8Ou3B2pas]http://youtu.be/Jx8Ou3B2pas[/video]

Kolega neznam ni ja sta se ovo desava ali imam istu "boljku" kao kod tebe. Nije u pitanju bolest vec insekt koji se ubusuje ispod pupoljka i pije sokove. Pogledaj bas tu gde pusta smolu treba da ima rupica tik ispod pupoljka ili grancice..Meni se desava na mladim stablima visnje. Moze da se primeti jasno rupica kroz koju je probusena kora i kroz nju isisava sokove. Taj pupoljak ili grancica sto ide iz tog mesta polako vene i susi se jer svu hranu mu je uzela ova napast. Moracu jos da se pozabavim literaturom pa naredne godine da krenem rano sa insekticidima, kako preporucuju Karate Zeon 5CS od syngente bi trebao da resi problem
Ja sumnjam na visnjinog svrdlasa Rhynchites auratus ali videcemo.

rhynchites_auratus_scop_.jpg
stock-photo-cherry-weevil-rhynchites-auratus-31472578.jpg
 
Poslednja izmena:
Zjeee šta je sledeće, počeše insekti da vrše preorijentaciju u struci, sa listova i plodova na stabla...
 
Uglavnom neki insekt je u pitanju koji se ubusuje ispod pupoljka i pije sokove to znam pouzdano iz prilozenog. A bilo koja da je zivuljka je verovatno iz iste porodice rilicara tj Hemiptera pa i insekticidi moraju biti isti kao i za ovu napast i tretirani u vreme kad ova napast napada. Tako bar ja razmisljam a videcemo iduce godine jer je za ovu vec kasno.
Ako se secas postavljao sam plodove koji su bili specificno osteceni u temi tresnja ali niko nije dao pravi odgovor. Sada sam odkrio da je od njega i plod bio drasticno ostecen
 
Poslednja izmena:
Pa meni i jeste delovalo da neki insekt se ubušuje ispod pupoljka, ali kako nisam nalazio pod korom ništa bilo mi je čudno, nije mi palo na pamet da insekt ubušuje surlu da pije sok a ne da položi jaja....
 


Нисам био одавно на њиви где сам калемио воће. Данас запазих на више калема овакво лишће.
 
Ovo kruška? Možda je samo mraz u pitanju....mada se bojim da nisu grinje, vide se i neke bele sitne tačkice ako se ne varam? Gljivično oboljenje mislim da nije...ako neko zna zasigurno nek me ispravi.
 
@NeLe001
U pitanju je miner okruglih mina.Najpre naseljava starije lisce i to sa donje strane,i moze da ima simptome u vidu belicastih tackica.Kasnije lisce poprima bronzanu boju u vidu ostecenja.
 
Имам једну брескву која од љетос смолави. А преродила је ове године. Љетос сам видио смолу на деблу, а сада сам примјетио смолу и на тањим гранама и гранчицама. Кора на деблу око смолавог подручја је поцрнила. Бресква је редхевен посађена прије четири године. Не знам да ли да је чупам или посјечем па да оставим виноградарска да тјера.
 
Uf nemam pojma...već sam počeo da mislim da imam neko virusno oboljenje ili ipak sebi kad gledaš čini ti se veći problem nego kod komšije :)

Probaću posle berbe odmah, a kod mladih i ranije Agrodin i slično, pre nego se pojave prvi simptomi...
 
Sa par voćara sam razgovarao ove godine vezano za kokomices! Neka iskustva su da je tretman u fazi precvetavanja već okasneo ako je potencijal za infekciju veliki! Proveri u tvom kraju kakva su iskustva pa da nadjemo neko rešenje jer istu muku imamo!
 
Pa kad onda da tretiram ako sam na zimu bakrom, pa pre par dana ulje i bakar, zatim kreće cvetanje, neću valjda u cvetanju? Mada kod trešnje cvet i list kreću zajedno, čak list krene dan dva pre...ima smisla možda kad pucaju pupoljci opaliti Agrodin ili nešto.
 
Ovo što ti prenosim me je zaista iznenadilo! Šta može da bude razlog tome nisam siguran! Planiram da ove godine u belim balonima i cvetanju idem kubik plusom (imam ga "na stanju" inače sam radiji nečim jačim da tretiram), a na samom startu precvetavanja idem signumom ili nečim sličnim! Možda napravim i neki miks u fazi cvetanja ... puče mi glava od razmišljanja!!!
 
Ja bih pre išao običnim mankogalom kad krenu da se otvaraju pupoljci, pošto prvo kreće list, onda posle dva dana kreću i cvetovi, tu krenem chorus, precvetavanje agrodin i insekticid :))

- - - - - - - - - -

Dosta sam razmišljao na ovu temu i ispada da sam ga ubo :) Paz sad...

Nekoliko grana od rezidbe sam uneo u stan i stavio u čašu vode da posmatram. Trenutno je u fazi samo što ne procveta. Međutim već par dana je faza "zeleni se" znači nije kao kod kajsija beli se pa tek onda listići, to sam znao i pre ali nisam detaljisao.

Znači pupoljci su zeleni, izlazi iz njih, duguljaju se pa se pojavljuju listovi i cvetovi maltene u isto vreme ali se pupoljak dugo zeleni. Samim time logično mi je da prvo ide fungicid za list, a ne tek u precvetavanju kao kod npr kajsije.

Onda sam pogledao i programe zaštite i syngentin kaže u ovoj fazi mankozeb, u cvetu chorus jednom samo, zatim kaptan. To mi sve ima jako smisla. Monilija kod trešnje i nije neka velika i česta pojava.

Znači moj plan:

- zelene se pupoljci, mankogal80
- cvet, chorus
- precvetavanje, merpan i insekticid
- zavisno od karence zbog berbe, možda još jednom merpan

Ide slika preuzeta odavde http://www.syngenta.com/country/rs/...ure/MiniKatalog/ProgramiZastiteVocaka_Opt.pdf

 
Pozdrav svima. Pre desetak dana sam oko vocaka ( sljiva, jabuka, visnja, kruska sve zajedno oko 40 stabala) rasturio kompostno djubrivo, koje sam pravio od slame, pokosene trave, otpadaka iz kuce itd...Nije bilo maksimalno zgorelo, pravljeno je zadnje dve godine, bez ikakvih dodataka tipa krec ili neki preparati. Par dana nakon toga primetio sam na stablima vocaka dosta nekih insekata ( muva) , sa dugim krilima, velicine i do 5mm. Preptostavljam da su izasle iz djubriva, a moja greska je bila sto nisam odmah preriljao i zatrpao djubre, vec nekoliko dana kasnije. Na svim vockama je izvrseno prskanje plavim uljem polovinom februara i orezane su. Imam li razloga za brigu i da li bih trebao ponovo da prskam nekim insekticidom, pupoljci su vec krenuli kod vocaka?
 
Pitanje je koji su to insekti razmnozeni u nezgorelom kompostu,verovatno ne oni pravi stetnici u vocarstvu.U svakom slucaju,Plavo ulje je odradjeno a ostale redovne tretmane sprovodis prateci fenofaze razvoja voca.
 
Rile,вероватно су муве у питању и у том случају неће бити штете.
За наук и теби и другима је да се поступак компостирања мора спровести по правилу,без :може само тако;ништа не фали и овако,ма добро је и овако......
Приликом справљања компоста спроводи се нега компоста која има своје поступне фазе и то је просто законитост за добијање квалитетног компоста.Свако одокативно поступање за укупни резултат има лош квалитет компоста,недовољну количину и често с примесама изниклог нама сметајућег биља јер се семена тих нама сметајућих биљака,због лоше изведеног третмана,само још више потстакло на клијање.
 
Deda Lala u pravu si poptuno sto se tice postupka kompostiranja, ja sam tek pocetnik amater u tome. Juce sam obisao vocnjak, zanimljivo je da najvise muva ima na prvih nekoliko vocaka, dakle na onima gde sam bacio kompost koji je bio u gornjem sloju , a tamo gde sam bacio sa dna maltene i nema, dakle tu je bio bolje preradjen. Mozda ih danas ili sutra isprskam actarom jer ih bas mnogo ima na nekim vockama.
 
Nazad
Vrh