Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Proizvodi ga domaća firma MaganAgrochemicals, pa ne bi trebalo da je problem naći ga, probaj pitaj ih telefonom dal ima negde kod tebe neko da nabavlja, telefon 024-555 240
 
Kao sto sam slutio p. apoteke u mojoj blizini [u krugu od 30km] su jako lose snadbevene... Slucajno sam u magacinu jedne video Nurelle D i negde u malom mozgu mi je ostalo da je to dobar preparat. Uzeo sam ga jer je to bio jedan jedini insekticid koji sam pronasao.

Ali mislim da ga necu upotrebiti. Nekoliko je razloga.
Preparat je jak organofosfat sa karencom od mesec dana, obe stvari mi se ne svidjaju. Zatim nigde u uputstvu ne pominju sljivine stitaste vasi, mada verovato deluje i na njih jer je inhibitor acetilholin esteraze, u prevodu ako bilo koji zivi organizam usvoji aktivnu materiju nurella-d u teskom je problemu.

Pored toga izgleda da je ovim "mojim" stitastim vasima presudio neki prirodni neprijatelj. Nigde ne mogu da nadjem zivu vas. Pazljivijim uvidjajem primetio sam da svaki stit ima rupice na sebi, a unutrasnjost je previse usitnjena i sparusena da bi to bila jaja. A na listovima ima samo mrtvih vasi. Moguce da ih je napala neka gljivica ili osa.

Od fungicida sam nasao samo mankozeb, tj. mankogal80, sta je tu je. Uradicu jedno prskanje, ima rogaca i necega sto izgleda kao posledica monilije i plamenjace...

Jos uvek nisam otkrio koja je bolest prikazana na drugoj slici, sa onim alien izrastajima iz lista sljive ?
 
Naišao sam na problem na dva kalema trešnje, na vrhu se vidi dosta nekih jajašaca ili izmet nisam siguran, vaške nisu sigurno, kad sam krenuo da odlomim komad u jednoj sam na vrhu našao crva, mali je i ima crvenkaste boje na sebi a u drugoj crva nije bilo. Redovno su prskane, to je samo na 2 od 100 tako da nije strašno, ali me čisto zanima od čega je to, koji insekt ostavi crva u šta bi bilo da nisam reagovao, da li bi on uništio sadnicu?
 
Narode, poludeću od kokomicesa na trešnjama i par višanja koje imam.

Ove godine sam (što se toga tiče) prskao mankogal80 u precvetavanju, zatim tek posle berbe ali odmah agrodin, pa posle 10 dana merpan, pa posle 3 nedelje agrodin pa posle mesec dana merpan i džaba. Evo kokomices se opet javlja, klasični simptomi po lišću, siguran sam da je to gledajući slike simptoma, da ne objašnjavam sad. Na jednoj trešnji polako već kreće da opada list, kreće po kalemovima da se pojavljuje, kreće na sadnicama od jesenas u njivi, sve isto tretirano, očajan sam, ne znam više šta da radim ni čime da prskam, stare trešnje manje više, al sadnice od jesenas sam prekratio ramene grane i kreću da guraju male grane, ako list strada nema ništa od njihovog napretka, šta da raaaaaadiiiiim? :osmeh: Dobijale su i NPK preko lista i slavol, veštačko đubrivo u zemlju po PSu kad i šta i koliko treba uz dodatak i fertora.
 
Znam, kod mene je svuda tako po njivama, na mnogim već uveliko opao list, čak govore "ma to je normalno, tako svake godine" ali ja nisam kao drugi, ne dozvoljavam da mi voćke ostanu bez lista pre novembra :) i pazim ih i posle berbe, pita me komšija šta prskaš više, koji već put posle berbe, pa nema više da se bere ove godine, to je taj mentalitet, a ja znam opasnosti preranog ostajanja bez lista...
 
Oktopode stvarno si fanatik :).

Salu na stranu, cestim prskanjem se eliminisu stetocine, pa i gljivicna oboljenja, ali u slucaju postojanja rezistentnih sojeva stetocina u vocnjaku se prskanjem eliminisu njihovi prirodni konkurenti za iste resurse ili nekada se eliminisu i njihovi prirodni protivnici. U takvim slucajevima dolazi do eksponencijalne ekspanzije stetocine. Sto moze biti da je slucaj kod tebe.
Sta je lek? Lek je da posegnes za retko upotebljavnim sredstvima. Pa ako svi prskaju npr. makozebom, probaj da primenis neki preparat na drugoj bazi koji pre nisi koristio. Manja je sansa da su rezistentni na fungicid koji nije.cesto.zastupljen u upotrebi u tvom ataru ili regionu. Svakako ce ti posao otezati ako je epidemija u celom ataru jer ce dolaziti do reinfekcija.
Dao sam ti opsti odgovor, ti baci pogled koje fungicide sistematike preporucuju pa izaberi neki koji nisi nikada pre koristio. Tako bih ja uradio.

Pozdrav !

Sent from my
 
hvala ali ja sam koristio 3 različita preparata sa 3 različite aktivne materije, ostalo mi je još te kurativne sa onog linka da probam, videću kakva je situacija za 2 nedelje kad se vratim sa mora pa ću videti dal da se majem :)

i da, ovo je gljivično oboljenje koje svake godine odnese pobedu, nemoguće da ja koristim prepisane preparate i samo uspem malo da odgodim pojavu, nikako da je sprečim..i nije to insekt pa da se poremete ti faktori koje spominješ, a ovo za rezistentnost je naravno tačno. Najviše me nervira što je to još mlado voće i što krajem juna prekratim grane a onda bolest i opadanje lista spreči da rastu, neka stabla svake godine prva obole a neka tek krajem leta i ta druga su duplo veća ne bi verovao koja razlika u veličini stabla
 
Neznam da li ima neke veze ali kad sam pomenuo Slavol zastitaru samo me je pogledao i reko ne dolazi u obzzir nikako .Samo jara kaze,Da nije to vece burlat stabla
 
Sa ovim mojim problemom nema veze jer Slavol koristim prvi put u životu ove godine. Jel ti rekao zašto slavol ne valja? Malo ko u mom selu i zna za slavol pa imaju isti problem...
 
Pozdrav prijatelji... da probamo zajedno da dijagnosticiramo sledeću pojavu:

Komšijski voćnjak je obrasnut travom i počeo da žuti, posebno vršni delovi stabla. Ovu sedmicu, pojava požutelih listova, koji se uvijaju i zasušuju, zahvatila je i prvi red mog voćnjaka, koji se graniči sa komšijskim voćnjakom.

Šta bi moglo biti uzrok ove pojave? Po načinu manifestovanja, pretpostavljam da se radi o nekoj vrsti bolesti... grinje... šta li...

Karakteristika je da se donji delovi/listovi stabla normalno razvijaju.

Jedno sam siguran... nije nedostatak mikro/makro elemenata.

2enb78p.jpg

1zna0p5.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.Jednu sljivu(lepotica)koju imam u dvoristu napala je neka boljka.Prskana je Mankogalom i Kaptanom (otprilike u aprilu i maju),naravno odvojeno,insekticidi i sve po redu.....Do pre 10-15dana je bila skroz OK,onda su pocele da se pojavljuju ove fleke po listovima.Da li je ovo plamenjaca ili je nesto drugo u pitanju?Ima li neke vajde prskati necim sada?
p8030569.jpg
[/IMG]
p8030570.jpg
[/IMG]
p8030571.jpg
[/IMG]
 
Ajd da iznesem jedno moje zapažanje: Imam dve ringlovke i posadio sam ih pored plastenika na 1,5 m i svake godine se po ovakvim vrućinama to dešavalo koliko god vode da sam livao pod njih i evo sad kako sam skinuo plastenik preporodile se tako da je moje mišljenje da ne trpi blizinu plastike .Dali zbog samog zračenja ili stvara još veću temperaturu neznam ali je evidentno da se one preporodile od kako nije u blizini plastenik:ppozdrav:
 
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje za pocetak. Da li neko zna sta bi ovo moglo biti? Zaposele su sve zivo, od loze do javora i sve izmedju (simsir, bagrem sta god na sve se lepe). Uglavnom svuda ostavljaju taj beli trag poput neke paucine, a slucajno sam uslikao na javoru jednu zivu (do tad sam mislio da je neka gljivica jer nikada ih nisam video samo taj trag koji ostavljaju). Gore desno je zoom stetocine, a dole je list javora pokriven "paucinom".

Ima li neko ideju sta bi to moglo biti i cime se boriti? Hvala!

iRpWdoI.jpg
 
Kod kuće imam 12 stabala trešanja starih 7 godina. Dve nikako da napreduju a od ove godine su baš otišle dođavola...

Ne samo što im list jako rano opadne, sve vreme dok ga ima bude nekako sitan, već sad evo krenula i smola na sve strane... Kao da se nešto ubocne pod pupoljak a kad otvorim koru nema ničeg. Evo snimio sam i video od jedne, vadiću je ovih dana svakako pa ćemo videti i kakav je koren i šta se u deblu dešava, ako neko ima ideju o čemu se radi...

Ostala stabla su zdrava i napredna.

[video=youtube_share;Jx8Ou3B2pas]http://youtu.be/Jx8Ou3B2pas[/video]
 
Izvadih je danas. Nema ništa pametno da se vidi. Seckao sam grane, gulio koru, seckao i gledao koren, deblo, nema crva, nema ničega, samo smola.

Dve sam izvadio, ova što je u gorem stanju je imala neki trip ispod kore, kao da je kora raspukla ko zna kad a onda se preko navukla koža da tako kažem... :) Evo slika

 
Nazad
Vrh