Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

sta je to kvalitetan rasprskivac, mogu li ja imati takav na prskalici mio standard. to je na hondinom motokultivatoru pumpa vtp-25, i neki rasprskivac italijanski, izgleda dosta dobro, mada nijesam siguran da je to magla sto iz njega izadje. kakvu deiznu da uzmem, ima li nekakva oznaka, broj..
 
Ne govorim o nekoj marki prskalice,mislim na mlaz koji izbacuje ta prskalica.Ja najcesce prskam starom bakarnom vinogradarskom pumpom,mali zasadi,ali puz (kako se kaze kod mene taj rasprskivac) pravi maglu od rastvora.I kad god se rupa prosiri i pocne da baca krupnije kapi,odmah ga menjam.
 
campari, ne razumem se u dizne, pa pitaj u ovim temama i pročitaj malo zavisno da li imaš atomizer ili prskalicu..

Atomizeri: http://poljoinfo.com/showthread.php?118-Atomizeri&highlight=atomizeri

Prskalice: http://poljoinfo.com/showthread.php?151-Prskalice&highlight=atomizeri

- - - - - - - - - -

da vas pitam,imam velike probleme s bumbarom Zlatna mara, Cetonia aurata
http://www.google.hr/imgres?imgurl=...HW7UZWvIMKA4gS34YD4DA&ved=0CDAQ9QEwAg&dur=594

neznam kako da je se rjesim,napada poluzrele plodove,i ima ih u ogromnim kolicinama sve unistavaju,nemogu tretirat nekim jakim otrovom zbog karence, neznam sta da radim vise ,unisti mi sve.
dal od vas pozna kakvu metodu,ili sredstvo da ih odbija,jer koliko sam skuzio privlaci ih miris,stavio sam lovke koje su specijallno za njih radene ali to jako slabo djeluje posto ih ima mnogo.
dok u susjeda nema nijednog neidu na njegove tresnje,neznam s cim on sprica nece da kaze,cjelo selo napastaju samo u tog jednog susjeda nista,vjerovatno je nasao nekakvu semu ,ali nezeli pomoc.
pomozite drugovi,hvala vam na razumjevanju

Vitomire, prebacio sam ti post ovde pošto ti još uvek niko nije odgovorio tamo...i evo radim reply sa citatom da i drugi vide poruku jasnije, ja nemam odgovor da ti pomognem.
 
Samo da se Vitomir ne zbuni, ovo nije rutava buba ali su načini lovljenja možda jednako uspešni. Ovo što njega muči ja znam kao gundelj, kao mali sam ih na moru hvatao pa mu vežem nogicu strunom za pecanje i puštam da leti :)
 
Samo da se Vitomir ne zbuni, ovo nije rutava buba ali su načini lovljenja možda jednako uspešni. Ovo što njega muči ja znam kao gundelj, kao mali sam ih na moru hvatao pa mu vežem nogicu strunom za pecanje i puštam da leti :)

link koji sam dao otvara moju poruku u vezi majskoj/junskog bumbara iliti JAPANSKA BUBA PIVAC POPILLIA JAPONICA NEWMAN, koja mi mnogo slici na ovu vitomirovu zlatnu maru.

- - - - - - - - - -

@pocetnik-mk
U tom slucaju vrlo je moguce da je nedostatak magnezijuma,koji kao pokretni mikroelement svoj manjak u biljci najpre ispolji na starijem liscu zucenjem istog.Ti kazes da redovno,verovatno i cesto,dodajes prihranu pa se smatra da biljka treba da bude dobro snabdevena svim makro i mikroelementima.Medjutim,postoje i antagonizmi,nesto kao medjusobna netrpeljivost medju elementima,pa moze da dodje do losijeg usvajanja odredjenih elemenata zbog negativnog dejstva drugog.Magnezijum ima problema sa kalijumom i kalcijumom konkretno_Odradi tretman prihranom na bazi magnezijuma i ako ne gresim brzo ce se videti efekti njegovog dejstva.
.

Moguće je da je u pitanju neki antagonizam. Radim redovno prihanu i preparatom koji sadrži magnezijum 2,5% i kalcijum oko 15%... u poslednje vreme stavljam ih u rastvor zajedno sa kalijumom. Iako je to preporuka koju sam pročitao na "Dobri voćar", moguće je da se ne trpe ili se neutrališu ovi elementi.
 
Mozes odaditi jedan tretman i sa preparatom koji sadrzi gvozdje...neki wuxal ferro ili tome slicno...posle jedno nedelju dana vide ces promene...treba da ozeleni postepeno
 
Pazi da ne preteras sa kolicinom gvozdja...ja jednom probao da pojacam dozu, rekoh necu ici dva prskanjja nego cu opaliti u jednom, nije to nista strasnoi to je samo gvozdje...i da vidis posle problema lisce se sprzilo, efekat propao nista nisam uradio....Dakle samo preporucene doze na flasici i to mozes ponavljati nekoliko puta a ne sve odjednom
 
Pazi da ne preteras sa kolicinom gvozdja...ja jednom probao da pojacam dozu, rekoh necu ici dva prskanjja nego cu opaliti u jednom, nije to nista strasnoi to je samo gvozdje...i da vidis posle problema lisce se sprzilo, efekat propao nista nisam uradio....Dakle samo preporucene doze na flasici i to mozes ponavljati nekoliko puta a ne sve odjednom

Slazem se... mislio sam pojacanu dozu % gvozdja u helatu u odnos % ucesca gvozdja u kompleks mikroelemenata
 
Znam da je ovde druga tema ali vidim da je mnogo življa od teme "Zaštite od zečeva srna..." a meni se žuri , pa ću ovaj tekst postaviti ovde u napred se izvinjavam i molim za razumevanje.

Ne znam šta da radim već sedam sadnica je oljušteno kao banana !!!!! znam kako zec gricka to sam već viđao i naučio.. ljudi ovo je oguljeno od dole do prvih grančica, grane i lišće ne dira oguli na taj način da često zaokruži skoro ceo krug a na dve je zaokružio ceo krug. mažem ih fitobalzamoam i redovno im dajem infuziju đubrivo preko lista folijarno. okačiću danas sliku, reci te mi šta je to kako da se odbranim. samo kod jednog stabla pri prvom napadu sam našao tragove u vidu papaka ne znam kako drugačije da se izrazim, nisu bili duboki i nisu bili veliki u prečniku, voćnjak je u mačvi, na tridesetak km od voćnjaka je bara Zasavica sa dabrovima, ali kod mene u blizini nema kanala sa vodom, jedan jedini je na kilometar od mene, znači oko mene pustinja suvo, Sava je na oko 800 m od mene ali tu je nasip, njive "magistralni" put, duboki kanali a i kontam da bi dabar pokidao i drvo ne samo koru, imao sam mrežice za fasadu i bile su preko zime uglavnom efikasne, ali sam zbog boljeg prskanja skinuo, sada ih koliko mi vreme dozvoli vraćam, ove što imaju mrežicu nisu dirane. komšiju sam napao i pretio mu da će mu ovce stradati ali izgleda da nisu ovce one bi to drugačije. sumnjao sam na srne, i napad je do sada bio na po dva stabla samo prvi put na tri. hmmm..
 
Isti problem i kod mene! Pored svog zelenila zapela zverinja na moje tresnje!
Ima li neki proveren recept iz "domace kuhinje" sem uzegle masti i pasijeg izmeta jer ne mogu naci ni jedno ni drugo, barem ne u vecoj kolicini?!?
... ili u apoteku po repelent (koji)???

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
 
Hrvati su radili repelent-Kunilent,ima ga kod nas u apotekama.Kod mene je zimus bila cena oko 970,00 dinara.Rastvara se na 5 ili 10litara vode.Sto je koncetrovaniji to ima duzeg dejstva,najvise do 80 dana.Ali da se ogradim,nemam nikakvog iskustva s njim.
 
Za sada ću stare mrežice vratiti, one su od zimus još uvek kontaminirane sa svinjskom masti :) pa ćemo videti. Hvata me strah šta ću sutra zateći, majku im... ! Nisam znao za pseći izmet, imam dva labradora :)))) Zaboravio sam da napišem da se ta oštećenja za sada dešavaju samo na voćkama u rubnim-perifernim redovima i napad ide po dve voćke, hmm, možda me komšije zaj....aju :)

- - - - - - - - - -

Znam za neki podatak da bakar ne treba mešati ni sa čim (može sa pencozebom), pošto dugo nisam štitio voće ... danas sam poprskao sa smenjenom dozom bakaroksihlorida i fito fert kristal đubrivom NPK 20:20:20, nadam se da neće biti štetnih efekata ?
 
Nedostatak nekog elementa

Evo da dodam nesto sto sam nasao na netu a vezano je za prepoznavanje nedostatka nekog od hranljivih elemenata u biljnim kulturama.
123y1pl.jpg
[/IMG]
 
Pozdrav ekipo!

Poslednji put sam bio u mom vocnjaku pre 45 dana, tada je bio u stadijumu cvetanja (vocnjak je na planini pa je kasnija vegetacija), vocke su cvetale punom snagom, a posto sam intenzivno rezao suve i grane koje je sprzio mraz, ustanovio sam da su manje vise sve vocke u vrlo dobrom-odlicnom stanju. Nije bilo ni nagovestaja neke bolesti, grane, listovi i cvetovi su bili zdravi i pravi. Posebno medju sljivama koje su najbrojnije.

Sledecih 45 dana je gotovo svaki dan padala kisa. Stigao sam juce u vocnjak i na moju zalost vocke su kao enciklopedija gljivicnih bolesti vocaka. Da napomenem vocke nisu prskane (sem mog pokusaja sa fungicidom koji sprala kisa).

Medju svim sljivama se pojavio rogac sljive, posebno medju pozegacama, gde je vaki drugi ili treci plod napao rogac. Prvi put to vidim, gadno izgleda plod onako deformisan.

E sada nesto se pojavilo na dvadesetak stabala sljive, sto ne znam sta je, ovako to izgleda:


Na prvoj slici iz daljine izgleda kao napad monilije ili gresim ?
Isto drvo iz blizine na drugoj slici mozete da primetite na desetine nekih malih "cireva" koji su obrasli sve grancice. Apsolutno ne znam o cemu se radi, sem sto gadno izgleda. Skinuo sam nekoliko ovih izrastaja ispod njih je prazan prostor ili neki prah, da li znate o cemu se radi ?

Naravno i cime da delujem i vredi li sada uopste delovati ?

Sledece drvo sljive ima drugacije bolest:


Pretpostavljam da je i ovo neko gljivicno oboljenje. Znate li o cemu se radi ?

Na sledecoj slici mozete videti dokle je plod stigao u sazrevanju, cisto da imate orijentaciju u kom stadijumu se nalazi, zbog eventualnog prskanja:


Pazite situaciju, izmedju ove dve sljive je jedna pozegaca, dodiruje se sa obe ove bolesne, a ona zdrava ko dren, nigde ni tackice ni na stablu, ni na listu, neverovatno...

Tek treba da pokosim, pa da obidjem ostale vocke, ali iz daljine vidim da je stanje sa njima slicno, napale ih razne posasti. Zarekao sam se da cu od ove jeseni da pocnem sa ozbiljnim tretiranjem sljiva, da se ovo ne bi desavalo.

Da li mozete da mi date savet sta sada da radim ?
 
Ja ne mogu da ti pomognem drugacije, sem da ti postavim deo knjige Savremeno vocarstvo od M. Soskica u kojem se opisuju bolesti, stetocine... sljive.
Pa ako uspes nesto da pronadjes, dobro je ako ne, mozda ti neko od clanova koji se malo vise bavi sljivom odgovori.
Pozdrav,


http://i41.tinypic.com/33arksm.jpg
http://i40.tinypic.com/33w0eu9.jpg
http://i44.tinypic.com/wmoec.jpg
http://i44.tinypic.com/70vmty.jpg
http://i41.tinypic.com/2vdihq8.jpg
http://i43.tinypic.com/2vxepw5.jpg
http://i41.tinypic.com/n3axrd.jpg
 
Hvala Rio, ali nazalost ne mogu da otvorim te slike koji si okacio. Imam jako los i spor internet, verovatno je to razlog.

Da li ima smisla prskati nekim sistemicnim fungicidom u ovom stadijumu ?

- - - - - - - - - -

Da odgovorim sam sebi, na prvoj slici je skolski primer invazije sljivine stitaste vasi.

Biologija ovog parazita je takva da u trenutnom stadijumu koji sam uslikao vidite nepomicni stit zenke zalepljen za grancice. Zenka je ispod sebe snela 200-2000 jaja, a ona sama je uginula nakon polagaja jaja. Dakle ostao je samo krti stit, a kada ga skinete ispod je prah koji podseca na brasno. Ustvari to su jaja miliona neizlegnutih vasi, koja ce uskoro prekriti listove biljke i poceti da sisaju sokove. Ipsod stita se ne vide ostaci tela zenke.

Zbog ovog cudnog izgleda nisam bio sigura da li je u pitanju gljivica ili insekt. U literaturi kazu da je stitasta vas mozda i najopasniji stetnik sljive. Preporucuju zimsko prskanje insekticidima za suzbijanje vasi koje prezimljuju u kori.

Ja necu da cekam zimu, hocu nesto odmah da uradim, jer je zaraza velika. Preporuka je da se deluje kada se vasi izlegnu i napadnu listove. Ja verovatno necu moci toliko da cekam, jer moram da se vracam na posao. Trenuto su pod stitovima u stadijumu jaja. Kazu da se vasi mogu tretirati Gusathion/Cotnion insekticidom.

Iz iskustva znam da mi to ne znaci mnogo kada odem u lokalnu apoteku koja je skromno opskrbljena i to uglavnom galenikinim programom. Pa da vas pitam pre sutrasjeg odlaska po hemiju sta da kupim, po mogucnosti par opcija ?

p.s. nasao sam i ovo na netu, ima li neko iskustva sa ovim metodama:
Suzbijanje se ove vaši moguće je brojnim prirodnim neprijateljima kao što su božje ovčice, ose najeznice te česta gljivična bolest Isaria lecaniicola.
 
Hvala na odgovoru, vec sam pomislio da niko ne cita :). Izgleda da minerala ulja nisu preterano efikasna, ovo sam nasao na stranicama foruma sajta psss.rs, nazalost nisu nastavili ovu temu nakno poruke koju citiram.

Ulja jako malo mogu da pomognu je pokazala naša višegodišnja praksa, a i u radu prof. Drage Graore sa polj fak Beograd je to takođe navedeno.

Odabrali ste odličnu temu koja se ne shvata ozbiljno, ali će to biti jedna od važnijih zadataka za struku zaštite u narednom periodu.

Naša iskustva su da samo dobra zaštita u pravom trenutku daje dobre rezultate. I odgovarajućim sredstvima. Koja su to mogli bi ste Vi da nam kažete jer je Gusation ( AM azinfos metil ) nedozvoljeno sredstvo u EU a i po preporuci prof N. Miletića od 20.3.2010. god neka druga sredstva, takođe efikasna, se ne mogu koristiti posle cvetanja breskve.


Istina ovo je vezano za dudovu stitastu vas, ali u pitanju su vrlo bliski srodnici. Inace razne vrste stitastih vasi napadaju gotovo sve nase tradicionalne vocke. Izgleda da Gusation necu lako naci, cim nije dozvoljen u EU.

Na selu koristim mobilni net, slab domet, jednoj strani treba 15 min da se ucita. Ne mogu lako da guglujem pa se nadam da ce mi neko do sutra napisati cime da tretiram ove stitaste vasi u ovom stadijumu...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh