Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Darko orezi i jednu granu i idi u vrcin kod Ratajca ako treba pozovi se na mene covek je super zastitar sa iskustvom i pomoci ce ti sigurno pusti prazne price mada meni ovo lici na visoku temperaturu prilikom prskanja I brate batali ta kineska ....... ne igraj se ulog je veliki
 
@oktopod: Da necitiram tvoj citirani tekst. Sve to stoji, al stoji da ni na jednom listu nevidim ni jednu rupu od šupljikavosti. Svaki list koji je rubno "spaljen"-nekrotiziran je ujedno i žut što je vrlo vjerojatno (nekroza) uzrok prevelike koncentracije sredstva-škorpiva na rubnim djelovima lista što se zna dogodit zbog velikih kapljica koje se sljevaju na rub lista i pri tome na listu ostane vrlo malo pesticida koji se slije na rubove i spali ih. Kad se škorpivo slije na rubove onda ga na ostatku lista ostane vrlo malo i tu dolazi do pojave bolesti. U ovom slučaju, kolko vidim, ima žutila-kozičavosti na nekrotiziranim listovima. Zatim, zajedno sa prethodno navedenim problemom, može biti i posljedica mješanja pesticida koji se nesmiju mješati pa onda dolazi do rubnih nekroza. Još neki od uzroka takvih slučajeva: loše-neispravne i/ili krivo izabrane dizne, prevelike kapljice, obilno kupanje voćki tjekom prskanja, slab vjetar na ventilatoru, presporo kretanje traktora i atomizera, prevelika koncentracija sredstva (u tom slučaju se javljaju samo rubne nekroze), neispravan mješač na atomizeru... itd. A sve to skupa može povećati niža-niska temperatura ko u prethodnom vegetacijskom periodu tekuće godine.
 
da vas pitam,imam velike probleme s bumbarom Zlatna mara, Cetonia aurata
http://www.google.hr/imgres?imgurl=...HW7UZWvIMKA4gS34YD4DA&ved=0CDAQ9QEwAg&dur=594

neznam kako da je se rjesim,napada poluzrele plodove,i ima ih u ogromnim kolicinama sve unistavaju,nemogu tretirat nekim jakim otrovom zbog karence, neznam sta da radim vise ,unisti mi sve.
dal od vas pozna kakvu metodu,ili sredstvo da ih odbija,jer koliko sam skuzio privlaci ih miris,stavio sam lovke koje su specijallno za njih radene ali to jako slabo djeluje posto ih ima mnogo.
dok u susjeda nema nijednog neidu na njegove tresnje,neznam s cim on sprica nece da kaze,cjelo selo napastaju samo u tog jednog susjeda nista,vjerovatno je nasao nekakvu semu ,ali nezeli pomoc.
pomozite drugovi,hvala vam na razumjevanju
 
Slažem se bećarino da je verovatno to, našao sam i kod mene na par stabala u manjem obimu ovakve listove, prskao sam kad je bilo vruće merpanom i malo sam nehotice više prsnuo pa se slivalo, to lišće se sutradan malo ufrulalo, mislio sam staće na tome ali evo posle nedelju dana izgleda kao kod Darka, srećom nije strašno kao kod njega već po dve tri grane tek na ponekom stablu...tačno ti listovi koji su sutradan izgledali ufrulano.
 
Hloroza ili nesro drugo?

Pomagajte prijatelji - jel ovo hloroza na listu breskve ili nesto drugo? Redovno dodajem mikroelemente skoro svakom prskanju... zato me cudi ako je neki nedostatak u pitanju.

2n7ma8k.jpg
http://i42.tinypic.com/2n7ma8k.jpg
 
Poslednja izmena:
@pocetnik- mk
Ukoliko su ovi simptomi najizrazeniji na vrhovima krosnje,onda jeste nedostatak gvozdja u pitanju.Gvozdje je nepokretan mikroelement u biljci,pa stoga njegov manjak se prvo primeti novom porastu.
@perduf
Kod tebe je lisce sprzeno kao da si nekim prskanjem naneo previse rastvora na njemu.Daj nam neke pojedinosti-da li je prskano i ako je cime,da li ima dovoljno vlage biljka,da li je u blizini radjen kakav herbicidni tretman?
 
@pocetnik- mk
Ukoliko su ovi simptomi najizrazeniji na vrhovima krosnje,onda jeste nedostatak gvozdja u pitanju.Gvozdje je nepokretan mikroelement u biljci,pa stoga njegov manjak se prvo primeti novom porastu.

Ovu pojavu uglvanom sam primetio na bocne izboje, negde na sredini stabla.... i to na velikim vec oformljenim listovima... ne na vrhu letorasta.
 
Poslednja izmena:
koja je to temparatura po kojoj smijem prskat. jos prskam prskalicom, tako da bi dohvatio svaki list, moram neke okupat. moze li biti havarije, ako je temparatura do 25 stepeni
 
Ne znam prvo zašto uopšte prskaš aronije, koji problem one mogu da imaju?

Ako ti je obična plastična prskalica, ona nema kvalitetne dizne pa baca krupne kapi. Na to dodaj da si prskao možda sa nečim fitotoksičnim kao što su NPK folijarne prehrane, plus temperatura i eto ga...to ti je od toga veruj mi...iz iskustva :D

Ako baš moraš da prskaš i to sa tom prskalicom, samo iz daljine baci maglu, nemoj da kupaš list da se sliva preparat, i prskaj što ranije ujutru, kad sunce krene da izlazi, ako nisi jutarnji tip, onda uveče kad sunce zađe mada i tada zna da bude vrućina sada leti, ali nikako baš dok je sunce. Oko 25 stepeni je baš kritična temperatura, gledaj da bude manje od 25.
 
kako cu tako potrosit 1000 litara. a da prskam sa ledjnim atomizerom, mijenja li se situacija sto se temparature tice
 
@pocetnik-mk
U tom slucaju vrlo je moguce da je nedostatak magnezijuma,koji kao pokretni mikroelement svoj manjak u biljci najpre ispolji na starijem liscu zucenjem istog.Ti kazes da redovno,verovatno i cesto,dodajes prihranu pa se smatra da biljka treba da bude dobro snabdevena svim makro i mikroelementima.Medjutim,postoje i antagonizmi,nesto kao medjusobna netrpeljivost medju elementima,pa moze da dodje do losijeg usvajanja odredjenih elemenata zbog negativnog dejstva drugog.Magnezijum ima problema sa kalijumom i kalcijumom konkretno_Odradi tretman prihranom na bazi magnezijuma i ako ne gresim brzo ce se videti efekti njegovog dejstva.
@nb-campari
Sto je rekao uvazeni kolega oktopod,gledaj da prskas na nizoj temperaturi do nekih 24 stepeni.Ali ovo za kupanje...to nikako!Upravo kupanja zelene mase pa jos kada se nadovezu na po to nepovoljni vremenski uslovi,eto problema bez problema.A to kupanje i kod mene vazi za kvalitetno prskanje.Kaze,ako ga ne okupam nece da valja.Kupamo voce s jeseni kad odbaci dosta lisca i to bakrom,a sada uniformno orosimo,zaprasimo...kvalitetnim rasprskivacima.
 
Nazad
Vrh