Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Da prskam plasticnom prskalicom i nisam bas u mogucnosti da kupim sada atomizer.
Mislim da je ta supljikavost stala. Ovo su neki listovi koji su bili i pre prskanja. Koliko sam ja video mislim da nema novih listova kao ovih na slici 2-3.
Sta mislis da uradim neku prehranu npr. wuxal ili nesto slicno?
Zalivao sam ih slavolom i prskao.
 
Prehrana nikad nije na odmet. Pazi samo te prehrane u prahu su još i najgore što se tiče ožegotina, samo magla na kratko i begaj, ne kupaj, i nemoj kad je vruć list, idealno je ujutru čim se pojavi sunce za brdom, ako ne, onda uveče što kasnije, kad se ohladi lišće.

@ tintoreti
Ovo već zaslužuje posebnu temu svega mi, jel ima neko da ima drugi problem sem ovog?
huh.gif
angry.gif
 
Trešnjina muva možda, koliko znam ona se ubušuje kad plod menja boju, a ovde se nešto ubušilo pri precvetavanju izgleda. Treba prskati insekticid u precvetavanju ali i kad plod menja boju, samo tada voditi računa o karenci.

Nema ništa unutra kad otvoriš?
 
Možda se nešto ubušilo, ali plod se nije oplodio pa ni to nije imalo čime da se hrani...kod mene oće i ptice da bockaju, ali obično pojedu pola ploda sa gornje strane.
 
Imam jedno pitanje. Masovno mi se pojavila buba žute (zlatne) boje sa plavom glavom, po obliku tela nalik krompirovoj zlatici, premda možda malo pljosnatija. Prskao sam pre 12 dana perfektionom. Prvo sam pomislio da sam promašio dozu, ali večeras sam proverio i doza je ok. Zna li neko o čemu se radi. Slika nemam jer nisam poneo telefon.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene ovih par sadnica sto imam u dvoristu napao potkornjak...E sad imal tu leka ili da cupam i palim sve??
Neke kruske (kaluderke) su vec promenile boju lista, kao neke jabuke (zlatni delises)..Na sljivama nisam primetio da ima promena...
Dal tu ima kakve pomoci ili ne?? S druge strane tako je i po komsiluku pa se bojim da pocupam i sadim ponovo ako cu opet da na...em...Da mi je bar da zastitim ove vocke koje su za sada zdrave...

Pozdarav Goran
 
Tresnja

Imam srecu da imam jednu od najvecih vocki tresnje u okolini (vro planinskoj), koja radja fantasticno, nesreca je sto je deda onomad nakalemio tik uz put. Toliko je popularna da u vreme kad radja skolski autobus se redovno zautavlja da se sva deca pocaste :D. Nazalost i polome je poprilicno, ali sta je tu je...

Ove godine sam prvi put sredjivao vocke i pri orezivanju suvih grana primetio sam da mnoge grane na tresnji imaju nekakva zadebljanja na sebi. Dve velike grane nisu bile suve, ali su bile gole, odrezao sam ih, valjda nisam pogresio. Inace je drvo u dobrom stanju, ovo sto sam slikao su dve kriticne grane.
Jedna ima ovu veliku ranu na sebi obelezio sam plavom bojom, a zadebljanja na granama sam obelezio narandzastom.

Pa se pitam sta to moze biti. Hocu da sacuvam ovu tresnju, posto inace na ovoj visini 1100m slabo radjaju i imaju zakrzljala stabla, ova je pravi gigant i odlicno radja.

DSC03699ed.jpg


DSC03698.jpg
 
U pravu si, to cu i pokusati da uradim. Nije stara, ali nije ni mlada skoro ce 30 godina. Vecina grana je ok stanju, prosle godine se salomila od roda, ali opet nisu mi jasna ta zadebljanja...
Sadili smo i kupovne sadnice, ali tesko prezime jake planinske zime i slabo radjaju. Pelcer za ovu je uzet sa neke stare tresnje koja je odlicno radjala na 1300m, pa se i ovde dobro primila.
 
Kora joj je verovatno raspukla od starosti, nošenja roda i slično, a i hladnoća je uzela danak, na to dodaj mahovinu tj gljive koje ulaze unutra i možda su od toga zadebljanja na onim granama...

Te dve grane odseci, izbiće tu nove verovatno, a na jesen kad opadne lišće, u bakar dodaj i sumpor da pojede mahovinu, a mogao bi i kreč.
 
Kora joj je verovatno raspukla od starosti, nošenja roda i slično, a i hladnoća je uzela danak, na to dodaj mahovinu tj gljive koje ulaze unutra i možda su od toga zadebljanja na onim granama...

Te dve grane odseci, izbiće tu nove verovatno, a na jesen kad opadne lišće, u bakar dodaj i sumpor da pojede mahovinu, a mogao bi i kreč.

slazem se sa oktopodom,kora je pukla i tu verovatno izbija smola i pokusava da se zaleci,slobodno seci grane da se ne muci na tom mestu
 
Razjasnio sam problem na listu na mojim mladim kajsijama koji je po obodu kao izgoreo a po sredini ima po neku tamnu tačku. Danas sam vodio stručno lice (zaštitara) na licu mesta da pogleda list kajsije i došli smo do zaključka da je problem kod mene na listu veća koncetracija preparata jer sam prskao sa leđnom prskalicom koja je u nekom momentu zatajila da lepo prska pa je kupala list. Otišla je ova prskalica u zaborav i sada za vikend kreće atomizer. Kupio sam danas slavol pa da za vikend pokušam da malo popravim ovu muku na listu, nije puno ali ružno izgleda.
isti simptom, i ja sam isto kao i ti "kupao" list istom prskalicom - stigao je atomizer :)
 
Ona ima i svoj muljač čini mi se? Ako je tako samo udri, nema tu šta da propadne tako brzo...zaviri i malo unutra pre i posle muljanja ili ako je moguće dok mulja, videćeš dal diže talog..možda taloga i nema, ne znam koliko je rastvorljiv taj preparat, mada pre mislim da ima taloga.
 
Perfektion (dimetoat) je takav otrov da mu ta tri dana nista nece smetati,mada je pravilo da se rastvor ne ostavlja za sutra...Ja sam koristio isti preparat van roka,a jos u litarskoj flasi na dnu dva prsta taloga.Eliminisao je gamad kao da je juce bio pravljen,tako da mu njista ne fali.Samo sto savetuje kolega oktopod obavezno promesati pre prskanja,sto ce vec prskalica i da uradi.
 
Nazad
Vrh