Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Funomil,danas ga dobio dzabe,ustvari za neki raniji dug koji sam i oprostio.Jel ce valjati za sljivu za sivu trulez.Vidim da je proizvodjac Nigbo Kina.
Sta mislite?Nije prosao rok trajanja,pakovano ove godine.:sta:

Danas sam prskao sljivu Galofungin-t+(insekticid) koji ima isti sastav kao Funomil.
100ml. na 100litara
 
Poslednja izmena:
Da isto je Tiofanat metil,jedino sto je Galofungin T slabiji i ima 450 grama po kg preparata,a Funomil ima 700 grama po kg.
 
http://www.agroplod.rs/zemljoradnja/zastita-bilja/majski-gundelj-opasan-po-krosnje/

gundelj.jpg


Narodni naziv ove vrste nam govori da ćemo ih sretati u maju. Ipak, često se odrastao majski gundelj može videti i ranije, već u drugoj polovini aprila, ukoliko su prosečne dnevne temperature i vlažnost vazduha povoljne za početak njihovih prolećnih aktivnosti. Ove godine pojavio se od sredine aprila.
Melolontha melolonthaili u narodu poznat kao veliki majski gundelj, običan gundelj ili hrušt, pripada grupi insekata za koje je karakteristično rojenje tj. sakupljanje radi parenja. Odrasli majski gundelj ponekad leti tako nespretno i u naletu pravi sudare o čvrste podloge ili čak nalete i na ljude. Naravno, za ljude je majski gundelj potpuno bezopasan, predstavlja problem za krošnje drveća, pošto se odrasle jedinke gundelja (imaga) hrane svežom lisnom masom, kao i za podzemne organe biljaka kojima se hrane larve ovih insekata.
Imago majskog gundelja je dugačak oko 20-30 mm, širok oko 10 mm, pretežno je smeđe boje (telo je crne boje, a pokrioca, pipci i noge su smeđe boje). Kada se odrasla jedinka pojavi (u našim uslovima uglavnom od kraja aprila pa do sredine maja) odmah počinje sa rojenjem, koje se odvija predveče. U toku ovih večernjih aktivnosti ove vrste gundelja se hrane i pare. Ukoliko se jave masovno, s obzirom da se hrane zelenom masom šumskog drveća i voćaka, mogu da izazovu značajne štete, a u ekstremnijim slučajevima i golobrst. Okvirno, nakon 10 dana ovih aktivnosti (ishrane i parenja), ženke postaju polno zrele i odlaze da polože jaja, na njivama, livadama i pašnjacima koje predstavljaju najpogodnija mesta na kojima će se sa lakoćom razvijati larve. Jaja polažu na dubini od 15-20 cm i nakon toga ženke uginu ili ponovo odlaze do šuma i voćnjaka na dodatnu ishranu, nakon čega opet polažu jaja. Mužjaci sve vreme ostaju oko krošnji drveće gde se hrane i pare do uginuća.
Svake treće do četvrte godine preti opasnost od golobrsta
Larve majskog gundelja se pile u toku juna ili početkom jula meseca, hraneći se nežnijim delovima korena, prezimljavaju u dubljim slojevima zemljišta, da bi se naredne godine u proleće premestile u površinske slojeve i počele intenzivnije da se hrane. Larva se razvija 2-3 godine, nakon čega se poslednje godine pretvaraju u lutku (stadijum traje 30 50 dana) i nakon toga se formira imago tj.odrasla jedinka majskog gundelja, koja ostaje u zemljištu do narednog proleća.
Pošto period razvića traje tri do četiri godine masovne pojave majskog gundelja se javljaju sporadično svake treće ili četvrte godine. Tada postoji opasnost od golobrsta. I ukoliko se proceni da je neophodno suzbijanje odraslih jedinki se obavlja za vreme dopunske ishrane, tretiranjem napadnutih stabala insekticidima sa utrobnim i kontaktnim delovanjem. Mogu se upotrebiti preparati na bazi aktivne materije endosulfan:THIODANE E-35, THIONEX 35 EC, THIOSULFAN 35 EC, TIOCIDE-35, BEVETICID, TIOMARK, ENDOFAN35 EC.
Ukoliko je u pitanju manji broj stabala voćaka, brojnost populacije imaga se može svesti ispod praga ekonomske štetnosti i mehaničkom metodom, tj. jednostavnim stresanjem imaga sa stabala u jutarnjim časovima i nakon toga mehaničkim uništavanjem jedinki. Mnogo veći problem u poljoprivrednoj proizvodnji predstavljaju larve majskog gundelja, tzv. grčice koje se hrane korenjem i podzemnim delovima biljaka (npr.krtole). Grčice su žućkasto-bele boje sa izraženom smeđom glavom, karakteristične po zgrčenom položaju tela, po kome su i dobile ime, često po veličini i robusnosti svog tela premašuju imaga.
Larve najveće štete nanose u drugoj, a naročito u trećoj godini svoga razvića, kada se najintenzivnije hrane. Na njivama pre svega stradaju šećerna repa i krompir, ali se štetnost takođe ispoljava i u strnim žitima, na lucerištima, livadama i pašnjacima. Štete mogu napraviti i u rasadnicima voćaka, vinove loze i šumskim rasadnicima, kao i u povrtarstvu (npr. mrkva).
Brojnost larvi i lutaka majskog gundelja može se smanjiti dubokim oranjem, pošto se na taj način one izbacuju na površinu zemljišta i izlažu nepovljnim uticajima temperature i vlage. Takođe, prirodni neprijatelji su im i ptice.
Suzbijanje larvi se vrši i hemijskim putem primenom odgovarajućih insekticida, ukoliko se utvrdi kritičan broj grčica (za okopavine kao što su šećerna repa i kukuruz to je 3-4 grčice/m², za strna žita 15-20 grčica/m², za livade i pašnjake 20-30 grčica/m²). Tretitanje se vrši unošenjem insekticida u zemljište neposredno pre setve ili zajedno sa setvom. U ove svrhe se mogu koristiti insekticidi na bazi sledećih aktivnih materija: foksim (preparat: FOKSIM G-5), karbofuran (preparati: FURADAN 35 ST, FURADAN 350 F, SUIX 5% MG), tefl utrin (preparat: FORCE 1.5 G), terbufos (COUNTER G-5), fenitrotion + malation (preparat: GALITION G 5) i dr. Imajući u vidu mnoge primere kada su grčice znatno umanjile prinose, potrebno je u cilju regulisanja njihove brojnosti koristiti sve raspoložive mere zaštite, kako agrotehničke, tako i hemijske.
 
Kod mene je najezda Gubara ::jako_besan:: sume vec ogolele, posle suma sledi prelazak gubara na voce i ostale kulture. Prskam insekticidom ali se Dimetogal protiv gubara lose pokazao. Kakva je situacija kod vas i cime prskate od ove napasti?
 
Verovatno neko ko se bavi zitaricama,pa mu poznavanje voca nije jaca strana.
Vidim ja da od vas nema vajde oko ovoga,pa cu danas kupiti nesto od insekticida za vasi (verovatno bayerov decis) i pomesati ga sa mankogalom. Ko ima mogucnosti,nek odmah trci u vocnjak,kisu javljaju "tek" popodne ;)

- - - - - - - - - -

A da...zaista ne vidim razlog da se bilo ko banuje zbog predhodnih diskusija. Cemu sluzi ovo nego za razmenu misljenja? Sta treba,da jedan otkuca jedno,i svih preostalih 300 postova da budu "da,da,tako jeeee....ziveo govorniiiik...klap klap klap"
 
A jbg,ja nisam hemicar.Otkud da znam koji je kisele reakcije a koji ne? :)
Nista...videcu na licu mesta da li ima potrebe za mankogalom.I iskreno sad ste me totalno zbunili.Ako je vaš ta zbog koje se list kovrdza onda se ona mora i videti na donjoj strani lista,zar ne? U koliko se list uvija zbog rogača sljive onda se prska...fungicidom? Jbt,potrovasmo plod ove godine totalno. Sreca pa ce sva u rakiju,valjda ce vrenje da je ispere :osmeh:
A mogu li ubaciti prihranu(vuksal)uz insekticid? Ma nije meni tesko da prskam citav vikend,sve po 15 litara na ledjima,ali treba i da kosim.Zadnji put sam bio pre 4 nedelje,sve sredio,i sad opet ne znam dal pre trimer il prskalicu u ruke.E ta bolestina mi sad bas nije trebala.

- - - - - - - - - -

E da...Opada li plod?
 
Ja sam po savetu zastitara mesao Mankogal sa Dimetogalom kasnije sam uz vasu pomoc sa foruma saznao da se ne mesaju ta dva preparata. Zastitar kome sa kim sam se ubedivao da se ne mesaju preparati konstantno je tvrdio da se mesaju cak i kad sam mu citao uputstvo za upotrebu rekao je da oni nemaju pojma :osmeh: Tako da sam od zastitara digao ruke citam samo sta pise u uputstvima.
Wuxsal ubacujem pri svakom prskanju, bilo funglicidom ili insekticidom. :ppozdrav:
 
A ne vidim nikakav razlog da banujete gvozdenog????Ja cu danas da prskam sa kaptanom,jos samo da vidim koji insekticid da dodam u to.Ajde neki predlog,jednom vec prskano tonusom pre mesec dana...
 
E moj ssasa,cim ti sad sedis na forumu nema od danasnjeg prskanja nista :osmeh: Dok ti stignes na plac,spremis smesu, poprskas....eto kise.
Nego,Gorski, u Galenikinom programu takodje stoji da se mankogal i dimetogal mesaju.Ja sam ga po tome i mesao.Pa valjda znaju sta pisu i sta rade.
Znaci za sad znam da cu Vuksalom,za ostalo ne znam...sad citam o Konfidoru 200sl...Do polaska u selo cu na kraju kupiti etiol :osmeh:

- - - - - - - - - -

Eto mi ga sad...sad ni Vuksalom ne mogu... :haha:

Aj ti sljivo moja sama se bori,pa ako sta pretekne do avgusta pretekne :haha:
 
Pa ne mogu ranije,na poslu sam,a i ne ide da prskam po suncu,uvek prskam predvece.....
 
A ne vidim nikakav razlog da banujete gvozdenog????Ja cu danas da prskam sa kaptanom,jos samo da vidim koji insekticid da dodam u to.Ajde neki predlog,jednom vec prskano tonusom pre mesec dana...

Kaptan se ne meša sa dimetoatima ( Dimetogal, Perfektion ). Ja sam koristio Konzul.
 
balansero mislim da te vara to što su napisali mankogal + dimetogal, to ne znači da ih treba pomiješati nego da u toj fazi treba koristiti ova dva preparata. Na ovom forumu sam naučio da prvo ide insekticid pa onda fungicid . Nego oblačno i kod nas ne znam da li bih prskao :))

Sreca pa ce sva u rakiju,valjda ce vrenje da je ispere
Samo da je ostane dovoljno pa nek je ona otrovana, svojoj rakiji još nisam mane nalazio :D
 
Evo da pitam i ovde kao na temi KRUŠKA.
Ubih se tražeći ALIETTE FLASH od Bayera, aktivna materija fosetil 80%. Molim vas ako neko zna gde ima u Beogradu (bliže centru)da mi javi treba mi danas. Inače kod mene u kraju dunje se masovno suše koliko sam video liči mi na Erviniju (bakterijsku palež) i liči mi da na dve, tri kruške u mom krušiku poneka grana počela da dobija crnu boju. To sam primetio juče posle grada koji je takođe dosta oštetio list, pa su to sada otvorene rane za eventualnu zarazu. Ovaj ALIETTTE hvale u Hrvatskoj da je u kombinaciji sa bakarnim preparatima odličan za preventivu zaraze od ervinije.
 
Nazad
Vrh