Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

E pade mi na pamet, da nije ovaj vruć vetar koji je osušio dosta plodića trešnje i višnje, možda suši i list?
Moguce,redovno pratim desavanja pa cemo videti kakva ce im biti sudbina.::namigivanje:: Zasada mi deluje kao nesto bezopasno, jer sam primetio da ne zaostaje u razvoju i prirast dalje napreduje dobrim intenzitetom::super:::ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ma kako da ne može, pa list i ne treba da se kupa već samo maglom obaja brzinski, ako se kupa onda se voda sliva i po ivicama se zadrži količina vode sa preparatom pa se pojave ožegotine, pogotovo ako je fitotoksičan preparat kao što su sve prehrane i ako su kapi krupne tj loša dizna na prskalici.
 
Kapi ce uvek biti krupne ako se previse corbe nanese na list.Takozvano kupanje ne ide u prilog biljkama sa kojih se sliva i dobar deo otece na zemlji,a po ivici nagomila jaca doza hemije.Oktopod lepo kaze maglom obaja,sto sitnija dizna bolje prskanje.Za sistemike i ne treba kompletan list da bude oprskan,a i kontaktni se u zadnje vreme rade kvalitetno u WG formulaciji sa sto sitnijim cesticama i boljom pokrivenoscu,tako da biljke treba fino orositi a ne zalivati kao iz creva.
 
Komso moze Delan sada i dodaj mu neku prihranu,tecno djubrivo.Treba da isprskas i insekticidom,najbolje sredstvo ti je Dimetogal-Perfektion.Njega nesmes da mesas,oprskas samo insekticid.Najbolje prvo jedno pa posle dan-dva drugo prskanje Delanom.Cim se malo smiri vreme prskaj obavezno.Najbolje da prskas uvece ako je dan vruc,ako je kao danas sumorno onda mozes kad oces.Ovo je najbolje oprskati atomizerom jer rucna prskalica to nemoze kvalitetno da odradi,e sad kakve su mogucnosti to je nesto drugo.
I jos nesto vazno,bitno je staviti pravu koncetraciju preparata na odredjenu kolicinu vode,ni slucajno od oka.
 
Komso moze Delan sada i dodaj mu neku prihranu,tecno djubrivo.Treba da isprskas i insekticidom,najbolje sredstvo ti je Dimetogal-Perfektion.Njega nesmes da mesas,oprskas samo insekticid.Najbolje prvo jedno pa posle dan-dva drugo prskanje Delanom.Cim se malo smiri vreme prskaj obavezno.Najbolje da prskas uvece ako je dan vruc,ako je kao danas sumorno onda mozes kad oces.Ovo je najbolje oprskati atomizerom jer rucna prskalica to nemoze kvalitetno da odradi,e sad kakve su mogucnosti to je nesto drugo.
I jos nesto vazno,bitno je staviti pravu koncetraciju preparata na odredjenu kolicinu vode,ni slucajno od oka.

Da, sa njim (dimetoatom) protiv crva prvi puta prskati čim višnje počnu mjenjat boju iz zelene u narandžastu-crvenu (južni dio krošnje pratiti), a drugi puta 21 dan prije početka berbe jer je karenca za dimetoat u višnji 21 dan. Nakon toga 14 dana prije početka berbe odraditi tretman sa acetamipridom (Mospilan, Acelan...) koji ima karencu od 14 dana. Okvašivač bi u sva tri tretmana stavio pod obavezno, kao i koristiti dosta škropiva, raditi po mirnom vremenu, sporije se kretati, imati ispravne i dobro raspoređene dizne...
 
Mozda ni tada ne treba kupati bas,mada ne znam,ja sam imao obicaj da malo vise nakvasim list,ne bas kao magla samo ali nakvasim vise,cak se i vide kapljice tecnosti po listovima,ali ne bas sad voda ili da se bas sliva,inace prskam sa rucnom prskalicom pa dizne nisu bas nekog dobrog kvaliteta a i ne moze da se napravi takav pritisak koji ima atomizer,pa zato ne pravi bas maglu vec nego vrstu rasprsivanja
 
A jesi sada počeo da prskaš? Da li su se spržovi pojavili posle prskanja? Šta je ovo, tema šljiva pa kajsija pa sad i ovde došlo do fitotoksičnosti :D
Ove godine visnje nisam nista prskao,nisam stigao,prosle godine sam prskao samo protiv monilije...imam i par jabuka na kojima svake godine otpadne plod kada bude velicicne oraha,ove godine sam krenuo sam prskanjem pa cu videti sta ce biti..,prskao sam fungicid+insekticid,cekam da stane ova kisa pa opet da oprskam...a sto se tice visnje,mislim da je neka bolest u pitanju...
 
Baš sam pričao sa Levač na temi kajsija, isti problem ima, tamo sam mu rekao da ja zato više ne koristim te plastične prskalice već leđnu motornu iako mi je voće malo, od jesenas, iako bacim pola od 20, 25 litara koliko potrošim na 60 komada jer ih pola ispromašujem, ali magla koju ta prskalica pravi je nezamenjiva i treba mi mnogo manje vremena da odradim posao.

Nema veze što se koristi prava koncentracija preparata, ona je predviđena da se razvuče po listu, ako se nakupi vode po ivicama lista, onda mu to dođe kao da je jača koncentracija, ne znam dal me razumete...više hemikalija po jedinici površine lista na tom mestu gde se posle pojave ožegotine. Al kažem možda i nije to nego taj vruć vetar koji je i plod obrstio...
 
Onda je možda i vruć vetar oprljio malo listove, daj neku sliku mada kapiramo šta je...vidi ako se ne širi a kad stisneš list na tom mestu samo se okruni suvo, onda je verovatno samo malo sasušilo krajeve, ništa opasno..
 
Ja praktikujem predvece da oprskam,dali je bolje da se koristi tecno folijarno djubrivo ili ona koja su praskata,granulirana?Ja cu sutra da oprskam sa mankogalom+murtonic
 
Slikao sam ali ne mogu da ubacim sliku posto sam konektovan preko moba pa je verovatno slab protok,ajde posalji mi mail na pp ako hoces pa cu probati tamo da ti posaljem,otkinuo sam jedan list,ne krune se krajevi,vise lici na rdju nego na osuseno i ima tackasto po celom listu...
 
Ja praktikujem predvece da oprskam,dali je bolje da se koristi tecno folijarno djubrivo ili ona koja su praskata,granulirana?Ja cu sutra da oprskam sa mankogalom+murtonic

Ovaj wuxsal super sto sam ja koristio je tecan. Wuxsal super je dosta jeftiniji od Wuxsal-a sa kalcijumom, cim je jeftiniji sigurno je i losiji.
Nisam koristio praskasta djubriva ali od svih folijalnih prihrana koje sam ja koristio Slavol je ZAKON:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Viroza ti je opšti naziv za virusna oboljenja. Ne znam tačno kod dunje koji sve virusi mogu da se pojave, mislim da je na primer erwinia virusno oboljenje tj viroza.

Gorski car, to što si prskao u podne i nemaš ožegotine zahvali temperaturi a možda ti i preparati nisu fitotoksični, pa te dve stvari znače da nema ožegotina.
 
Pre ove kise sam bacio po saku kan-a na jednogodisnje i dvogodisnje sadnice. Cime bih trebao sad preventivno da prskam i eventualno da prihranim preko lista? Na par stabala sam primetio blago kovrdzanje lista ali list deluje svez.

Oktopod: kajsija je u pitanju, prebačen post
 
Nazad
Vrh