Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Evo tvoje slike koju si mi poslao na email:

 
Treba da prskaš fungicidom za list. Pošto do sada nisi, bolje bi bilo da bude neki sistemik pa nek to bude recimo Merpan ili neki drugi sistemični fungicid za list koji imaš da kupiš u apoteci. Može u krajnjem slučaju i Mankogal80.
Mogao bi i neki insekticid protiv vašaka, gusenica itd...recimo Tonus ako ćeš da mešaš sa fungicidom ili Dimetogal kao odličan, ali prvo prskaj njime pa za dva dana fungicid, nikako ne mešaj.
 
Paz stvarno, meni u apoteci rekli da jeste, mada mi nije trebao i nisam kupio, pitao sam samo nešto.....stvarno nije, evo sad pročitah, kontaktni je...elem, merpan ili mankogal, time nek oprska ako neko nema neki drugi predlog...vidim da su oba kontaktna ali je merpan i protektivan a mankogal preventivan, pa je zato merpan možda bolji.
 
@aca.r
Ja sam gledao prilog kod Urosa Davidovica u emisiji. Ako je to tako kako pricaju, to ce biti ogroman problem.
 
Kod mene ima položenih jaja šljivinog smotavaca, i pomalo vaši po listovima što sam primetio(što znači da ih ima mnogo više)!
Jel ko koristio Galenikin "Harpun" za suzbijanje šljivinog smotavca?
Za jabuke sam šibao sa "coragen"-om i on mi je extra bio prošle godine,,,al ove godine ga nema kod nas u apotekama (samo veliko pakovanje).
Ako je neko probao ranije neka sredstva protiv smotavaca, što je bilo delotvorno i uspešno protiv suzbijanja...nek javi!
Hvala unapred!
Kod kuće jedino imam "Harpun" i sutra planiram prskanje šljive...

pozzz joe!

Oktopod: šljiva je u pitanju, prebačen post
 
Poslednja izmena:
Razjasnio sam problem na listu na mojim mladim kajsijama koji je po obodu kao izgoreo a po sredini ima po neku tamnu tačku. Danas sam vodio stručno lice (zaštitara) na licu mesta da pogleda list kajsije i došli smo do zaključka da je problem kod mene na listu veća koncetracija preparata jer sam prskao sa leđnom prskalicom koja je u nekom momentu zatajila da lepo prska pa je kupala list. Otišla je ova prskalica u zaborav i sada za vikend kreće atomizer. Kupio sam danas slavol pa da za vikend pokušam da malo popravim ovu muku na listu, nije puno ali ružno izgleda.
 
Šupljikavost lista najevoravatnije, jesi prskao fungicidima za list? Mankogal, merpan, agrodin...
 
Pozdrav svima!
Imam jedan problem u vocnjaku. Problem je sa sljivama. Mladi tek izrasli listici se po obodu suse.
Prvo sam mislio da je plamenjaca. Prskao sam mankogalom dva puta u razmaku od sedam dana.
Da li je ovo neka bolest ili mozda nedostatak nekog mikroelementa?
Evo i neke slicice kako to izgleda.
 
Poslednja izmena:
Dobro došao u klub :D prebaciću ti temu a tamo ćeš videti ostale iste slučajeve, loše izvedeno prskanje...kreni od prethodne strane ove teme.
 
Supljikavost lista u poodmakloj fazi,lek Mankogal-Mankozeb,Merpan-Kaptan,Dodin....Ponavljati prskanje obavezno.

Dali je i ovo supljikavost lista? Meni ovo deluje kao da je sprzeno nekom hemijom ili niskim -visokim temperaturama? Oprskane su kaptanom 800g/kg za svaki slucaj.
imag0322e.jpg

imag0323cf.jpg
 
meni ovo liči na uticaj hemije.da nisi kupao lišće pri prskanju jačom dozom fungicida insekticida ili prihranom?kao da se hemija slila i zadržala na obodu lista.i to samo sa jedne strane stabla koliko vidim
 
Znam i meni tako deluje, ovo sam primetio u prvim fazama rasta dok nije nicim prskano, kasnije je islo insekticid, pa juce fungicid. Ne siri se na druge vocke samo tako stagnira jos od kad sam primetio. Vidi se novi prirast da nema nista na listu bas na ovom lastaru koji ovo ima na donjim listicima.
Ko ce ga znati :osmeh: oprskano je pa sad ...:riba: Koje nebudu dobre menjaju se drugim na jesen pa one kako hoce, il neka rastu ili ih vadim:ppozdrav:
 
A kojom prskaš, ona plastična na drukanje? Ako nemaš drugu, motornu, atomizer, a nisi u prilici da kupuješ, onda barem gledaj da što veći pritisak nadrukaš i malo iz daljine samo obajaš maglu i teraš dalje, ne zadržavaj se, ne kupaj listove...

Vidim dodao si još slika...na ovoj drugoj i trećoj slici mi se čini da je i šupljikavost lista, to je mankogal trebao da spreči, možda si te listove i promašio pri prskanju, ne može baš svaki lepo da se oprska, ako ih ima dosta da na samom listu, ne po ivicama imaju ove tačke, probaj sada neki drugi preparat npr merpan, al računaj da to gde je rđavo će otpasti i ostati rupe, ništa strašno....
 
Sta je sa ovim tresnjama? Ove godine sam primetio da su dobro cvetale i ponele rod ali su samo pocele da zute, spure se i opadnu. Neki insekt je u pitanju ali koji i kad bi trebalo da se prska? Pitam za sledecu godinu posto od ove nema nista. Isto i visnju napada kao i tresnju.

imag0330m.jpg
 
Nazad
Vrh